הכתבה
"מרוסיה בטעות מטאורולוגית" הופיעה בחוברת
תורת הכוכבים ומדינת ישראל


תחזית מזג האויר לא התגשמה. מי אשם? הגשם!בחדשות ליל שבת 22.12.2007 הודיע החזאי, בסבר פנים מודאג משהו, שצפוי לנו שבוע יבש ללא טיפה של גשם. לא חלפו 24 שעות, ובמוצאי שבת, 23.12.2007 ירדו גשמי ברכה.

 

התחזית הזאת הזכירה לי כתבה קצרה שפרסמתי לפני מספר שנים על טעויות מטאורולוגיות ברוסיה ואצלנו:

  

השרות המטאורולוגי הרוסי צפה שה- 13 באפריל יהיה יום אביבי וחמים במוסקבה, אך מה לעשות ודווקא שלג כבד ירד על העיר באותו היום. בתגובה החליטה עירית מוסקבה להחרים את השירות המטאורולוגי הרוסי ולהקים שירות משלה. בהצלחה.

 

ואילו אצלנו צפה השרות המטאורולוגי בשלהי אוקטובר מזג אוויר סוער, מלווה בסופות רעמים. אלא שבמציאות – לא חזיז ולא רעם.

 

אילו מגיש התחזית היה אסטרולוג ולא מטאורולוג, יש להניח שרעמים היו אכן מתגלגלים במקומותינו, רעמים של צחוק, כי יש מי שאינם מחמיצים שום הזדמנות להכריז בנחרצות ש"אסטרולוגיה זה שטויות". אלה שמשמיצים את האסטרולוגיה עושים זאת באצטלה של "שכלתנות". אך לדעתי, האמוציות הן שדוחפות אותם להשתלח באסטרולוגיה. הייתי שמחה לו המתנגדים לאסטרולוגיה היו מתרחקים מדעות נחרצות, ומאמצים לעצמן את אותה הענווה האינטלקטואלית האמורה להיות בבסיסה של הגישה השכלתנית-מדעית -
"דעות יש להביע במידה של סקפטיות ואירוניה עצמית", כהמלצת גתה.

 

 

ואם לחזור לימינו  אנו -

החזאי שביום שישי, 22.12.2007, צפה שבוע יבש, היה אמיץ במיוחד כשנתן תחזית לשבוע שלם. בדרך כלל החזאים לא מוכנים לצפות יותר מארבעה ימים קדימה. איך שלא יהיה, התחזית לא חיכתה אפילו ארבעה ימים והופרכה כבר למחרת.

 


וכאן נשאלת השאלה - על מה מבוססת המטאורולוגיה?

משמעות השם מטאורו-לוגיה היא "חכמת המטאורים", בדיוק כפי שמשמעות המלה אסטרולוגיה היא "חכמת הכוכבים" (אסטרו=כוכב, לוגיה=חכמה).

 

בהתחשב בהצלחותיו של "מדע המטאורולוגיה" (כן, כן, ממש ככה מכנים אותו), סביר להניח שתחזיות מזג האויר מבוססות על מעופם של מטאורים, הלוא הם אותם "כוכבים נופלים" שיש המאמינים שבכוחם להגשים משאלות.

 

אם לשפוט לפי אחוזי "ההצלחה" של המטאורולוגים, נראה שהמטאורים אינם מגשימים את הציפיות שהחזאים תולים בהם.

 

 לכן אולי מוטב, שבדומה לאסטרולוגים יתלו גם המטאורולוגים את תצפיותיהם בכוכבי הלכת במקום בכוכבים נופלים. סביר להניח שככה יהיו להם פחות תחזיות נפל...

 

 

 


הכתבה עלתה לאתר ביום 24.12.2007