מזל-השמש

הוא המזל שבו נראתה השמש בחודש הלידה

המזל-האישי

הוא המזל שעלה באופק המזרחי של מקום הלידה, בזמן הלידה


כל האישים המוזכרים בכתבה נולדו במזל-שמש גדי, לבד מאותם מקרים שבהם מצויין שהגדי הוא המזל-האישי.

כוכבים נוצצים במזל גדי


לכבוד מזל הבמה אריה פתחנו את מדור הקולנוע ואמנויות הבמה, בהבטחה לספר סיפורים קטנים על כוכבים גדולים, וינייטות ואבק כוכבים.
 


מה למזל גדי הארצי, המרובע והאפרורי ולנצנוץ כוכבים, אתם בוודאי שואלים. אך הפלא ופלא, גם במזל גדי יש כוכבים בוהקים, ויש גם כאלה שמבהיקים כמו יהלומים. כי הבמה (כמו כל מקום גבוה!) מושכת את הגדי בכבלי קסם, וההקסמות במקרים רבים היא הדדית. כך שרבים מהמפזזים על במותינו, ובייחוד זמרים, הם ילידי מזל זה. מפתיע? היכונו אם כן להלם הבא, כי גם היהלום שבכתר -  המלך אלוויס פרסלי בעצמו ובכבודו, היה גדי.

כי הגדי, ברצותו, נוגע בכוכבים...


קיראו כאן כיצד משתקף הגדי בקריירה של כוכבים ואנשי קולנוע ובמה, שנולדו במזל זה -

 

 

 

 סיסי ספייסק הופיעה בתפקיד בתו של כורה הפחם, בסרט הנושא שם זה. מבחינה אסטרולוגית זהו ליהוק מעולה - כי הפחם קשור במזל גדי שמסמל את כל מה ששחור, קשה ומאובן. קושי, בכל המובנים, הוא מביטוייו המרכזיים של המזל, סמליות המשתקפת גם בעבודה הקשה הכרוכה בכריית פחם. ולסיכום – מי אם לא בת מזל גדי תתאים לגלם את "בתו של כורה הפחם"...
 


הפחם השחור והפרולטרי, מבטא רק צד אחד של מזל גדי. את צידו השני של המזל מגלמת אבן נוספת שבדומה לפחם, עשויה גם היא מפחמן. אלא שאותה אבן היא קשה יותר מהפחם. והיא קשה לא רק מהפחם אלא מכל החומרים הקיימים. אותה האבן שהקושי האולטימטיבי שלה מגלם את רעיון "קשיות החומר", רעיון שהוא מרכזי כל כך למזל גדי, היא, היכונו להלם - היהלום. היהלום משקף ברב צדדיותו המרהיבה את צידו השני המגובש להפליא של הגדי, שבכוחו להפוך באלכימיה מופלאה, עופרת לזהב ופחמן ליהלום -
 

בן מזל גדי, דיוויד בואי, שהקליט בתחילת הקריירה הרב שנתית שלו את האלבום Diamond Dogs, כינה את המוזיקאי הנערץ עליו, מקים להקת פינק פלויד סיד בארט "יהלום אמיתי". בואי אינו היחיד שראה במוזיקאי המחונן יהלום – השיר "המשך לזרוח יהלום מטורף" מוקדש לבארט, שהיה, איך לא, בן מזל גדי.
(על הקשר של היהלום למזל גדי ראו "מזל החודש גדי")
 


הפחם וגם היהלום נוצרו בתנאי הלחץ שבבטן האדמה, ואכן "לחץ" הוא אחד מהביטויים של סמליות הגדי. שם משפחתו של מלך הרוק-אנד-רול אלוויס פרסלי, גזור מהמלה PRESS, שמשמועתה באנגלית, לחץ. 
 

ומלחץ ללחץ. מי הוא הזמר ששר את להיט הענק של שנות השמונים Under Pressure (תחת לחץ)? זמר שלבד מהיותו, כצפוי, בן מזלו של אלוויס, גדי, גם חולק עימו את אותו יום לידה - ה-8 בינואר. מי אם לא מיודענו, דיוויד בואי.
 


מסתבר שדיוויד בואי הוא "סופר-גדי", שעונה על כל הקריטריונים של המזל, כולל ההקשר הגדיי לקריירה ומעמד ולכן ישמש לנו עוד פעם אחת, ואחרונה (אני מבטיחה!) כדוגמן למזל גדי -
בשנת 1977 זכה בואי בפרס הנושא את שמו של כוכב הלכת השולט במזל גדי – פרס סאטורן, על הופעתו בסרט האיש שנפל לכדור הארץ. מוטיב "הנפילה", כמו כל הקשור בכבידה (ובכבוד) הוא מן המווטיבים המרכזיים של הגדי - ראו מזל החודש גדי. בשנת 1975 הופיע אלבומו Fame (תהילה). האלבום הופיע ב- 18 באוגוסט באותה שנה, כלומר במזל אריה, המזל המתחרה בגדי באהבת התהילה והכבוד. לאחרונה הופיע בואי בסרט "הפרסטיז'ה" - ובן איזה מזל הוא במאי הסרט כריסטופר נולן? רמז – הוא לא גדי. אם כן, הוא בוודאי אריה, אתם חושבים. ואתם צודקים.
 


ואם לחזור לגדי כנושא הדגל בכל מה שקשור במעמד וכבוד – מי שר את "כל הכבוד"? בן מזל גדי כמובן, יהורם גאון. למרות שעברו עשרות שנים מאז שגאון שר במחזמר קזבלן "כולם היו יודעים אז טוב מאוד, למי למי יש יותר כבוד", הוא עדיין מזוהה עם השיר, והשיר איתו, ולמרות השנים שחלפו, לא נס ליחם של השניים. כי הגדי, כידוע, עומד היטב בשיני הזמן...
(והגדי קשור גם בשיניים – ראו "בריאות במזל גדי")
 


הטלת מרות ומשמעת חיונית לגדי כאוויר לנשימה. מי אם כן גילמה בסדרה הארי פוטר את תפקידה של מנהלת בית הספר הקשוחה לכישוף? כדי לרענן את זיכרונכם אחליף את המלה כישוף ב"מאגיה". ואכן - מאגי סמית הגדייה, ולא אחרת, היא שלוהקה לתפקיד פרופסור מינרווה מק'גונאגאל.
ובאיזה מסרטי הסדרה עשתה מאג'יק מאגי את הופעת הבכורה שלה? רמז – מזל גדי קשור באבנים... ושוב הצלחתם לנחש – מאגי סמית אכן הפציעה לראשונה בסרט "הארי פוטר ואבן החכמים".
 


אכן, לחם חוקו של הגדי היא הטלת מרות ומשמעת, והרצון לאכוף את החוק היא לו, לא פעם, בבחינת יעוד. בנוסף לכך הגדיים הם חובבי מדים, לכן אין זה מפתיע שרבים מהם נמשכים לעבודת משטרה. את איש המשטרה האולטימטיבי קוז'אק, בסדרת הטלויזיה הנושאת שם זה, גילם טלי סוואלס שמזלו-האישי גדי. סוואלס הופיע גם בסרט "קפריקורן", שם שמשמעותו – מזל גדי.
 


סאטיר הוא יצור מיתולוגי שחציו איש וחציו תייש. לא קשה אם כן לנחש שמי שביים את הסרט "סטיריקון" הוא בן מזל גדי. ואכן פדריקו פליני הוא גדי-גדי – בהורוסקופ שלו השמש וגם הירח נמצאים במזל זה.
 


הגדי משתקף לא אחת בשמם של שחקנים ילידי המזל. כמו למשל בשמותיהם של שני כוכבי הבידור והחיקוי – גדי יגיל וטוביה צפיר. "גדי" מסביר את עצמו, ואילו "צפיר" -  שהיא מלה נרדפת לעז, הוא תרגום שם משפחתו הקודם "קוזלובסקי". קוזה בפולנית היא עז. לאחרונה המציא את עצמו צפיר מחדש בדמותו של "סבא טוביה". למיותר לציין ש"דמות סבא" היא אב-טיפוסית, או אולי סב-טיפוסית, למזל גדי...
 


טוביה צפיר אינו הקוזלובסקי היחיד בקרב גדיי הבמה. עמיתתו למקצוע הנושאת גם היא בשם זה היא לינדה קוזלובסקי, שגם היא, איך לא, נולדה במזל גדי.

 

 

ותודה לבתיה קנר ששלחה לי את התוספת הבאה ביום 30.4.2012:

  

לטלילה סטן שלום,
קראתי בהנאה מאמרים באתרך.
בקטע על אנשי במה במזל גדי, ציינת את שם המשפחה קוזלובסקי - שמו הקודם של טוביה צפיר.
נזכרתי במירי אלוני, שעפ"י ויקיפדיה, גם היא גדי.
שם המשפחה של סבא שלה היה קוזלובסקי.
אינני יודעת אם זה היה שם נעוריה של מירי.
בויקיפדיה, בערך גבעתיים, יש כמה שורות על גבעת קוזלובסקי שהיתה של סבא של מירי אלוני.
נזכרתי בזה, כי בילדותי גרתי בגבעתיים והכרתי את הגבעה,
הדבר מחזק את הקטע  האסטרולוגי הפיקנטי שכתבת בנושא.
בברכה,
בתיה קמר

 

 

 

הכתבה עלתה לאתר ביום 16.1.2008

הכתבה עודכנה ביום 1.5.2012