מזל-השמש

הוא המזל שבו נראתה השמש בחודש הלידה

המזל-האישי

הוא המזל שעלה באופק המזרחי של מקום הלידה, בזמן הלידה

הדלי הוא מזל-השמש של רוב האישים המוזכרים בכתבה.

באותם המקרים שבהם הדלי הוא המזל-האישי של אישיות מסויימת, מצויין הדבר באופן מפורש.ומה מגלה לנו טלילה
על המזלות האחרים
?

במדור מזל החודש

הופיעו המזלות הבאים -

תאומים, סרטן, אריה, בתולה, מאזניים, עקרב, קשת, גדי, דלי, דגים, טלה, שור
עוד על מזל דלי


על חיי האהבה של הדלי והתאמתו למזלות השונים, קיראו ב -

ממזל דלי באהבה


כיצד משתקף מזלם של כוכבים ילידי דלי בתפקידים שהם מגלמים?

כוכבים נוצצים בדלי

גולשים יקרים -
לצבע הטקסט נודעת משמעות:

טקסט כחול = לינק
טקסט סגול = הסבר
המזל-האישי

הוא המזל שעלה באופק המזרחי של מקום הלידה, בזמן הלידה


ומה מבשרת רוח המזל של חודשי השנה האחרים?


קיראו כיצד שיקפו אירועים שהתרחשו לאחרונה בארץ ובעולם את רוחו של המזל שבחסותו אירעו

התאומים ברוח הזמן

הסרטן ברוח הזמן

האריה ברוח הזמן

הבתולה ברוח הזמן

המאזניים ברוח הזמן

העקרב ברוח הזמן

הקשת ברוח הזמן

הגדי ברוח הזמן

הדלי ברוח הזמן

הדגים ברוח הזמן

הטלה ברוח הזמן

השור ברוח הזמןקיראו עוד על
מדורנו החדש
המזל ברוח הזמן

גולשים יקרים -
לצבע הטקסט נודעת משמעות:

טקסט כחול = לינק
טקסט סגול = הסבר

מזל החודש - דלי


למדורנו החדש הדלי ברוח הזמן

 

כדי לגלות את המוטיב המרכזי של המזל לא צריך ללמוד אסטרולוגיה - די להתבונן בסמל המזל כדי לקלוט את הרעיונות המרכזיים הגלומים בו.
מה מגלה לנו סמל הדלי?

 


 סמל המזל הוא דלי שופע מים ובדומה לדלי השופע, כך גם ילידי המזל שופעים רצון טוב העולה על גדותיו. הדלי הטיפוסי שואף להשקות ולהמטיר במטרה להגשים את האידאלים שלו, והוא עושה ככל יכולתו כדי לתרום למען סביבה ירוקה יותר ועולם טוב יותר. בהיותו האידאליסט של גלגל המזלות נכון הדלי תמיד להירתם למאבקים חברתיים, וכמי שניחן גם באינדיבידואליזם-צרוף ובחשיבה עצמית, הוא אינו נרתע מלבעוט במוסכמות, ולהצטייר כטיפוס מוזר וזר עולם.

המשך בחינת הסמלים של הדלי מגלה שהדלי הוא אכן מזל יוצא דופן, מזל שכולו פרדוקס – הוא נשלט על ידי כוכב-הלכת אורנוס, אותו כוכב חדשן ומרדן, הבועט במוסכמות ומנתץ את החומות והמגבלות, אך גם על ידי כוכב-הלכת סאטורן, אותו שומר חומות שמרן שבכל מה שהוא מייצג הדלי מורד. ובזה לא תמו הפרדוקסים כי הדלי משופע לא רק במים אלא גם בהפתעות. כך שכנגד כל הציפיות, הדלי שמהותו היא מים – ובשפות לועזיות המזל אף נקרא AQUARIUS, כלומר "של מים" - נמנה דווקא על יסוד האוויר. והנה עוד הפתעה - מכל האיכויות – הפעילה, הקבועה, והמשתנה - נמנה הדלי האוורירי דווקא על האיכות הקבועה. אוויר שהוא קבוע?! הנה לכם עוד סתירה פנימית, עוד פרדוקס - אוויר שאינו נע ואינו זע... כשזה קורה בטבע ש"האוויר עומד", זהו השקט שלפני הסערה. ובמקביל - גם את השלווה הדליית השמיימית מפירה לא אחת סערת ברקים. מזל מבריק זה קשור ללא ספק בברקים, ואלה אף משתקפים בשני הקווים המזגזגים שבסמל המזל - ואכן אצל הדלי החשמל נמצא תמיד באוויר. תמיד? איך אפשר להשתמש במלה "תמיד" בכל מה שקשור בדלי? כי ככל שהדלי הוא "קבוע", הוא מאוד לא צפוי. לכן אל תנסו לחזות את מזג האוויר שלו או לצפות לאן נושבת אצלו הרוח. כי הדבר היחיד שצפוי בדלי הוא היותו בלתי צפוי...


 

ההתבוננות בסמל הדלי גילתה לנו כמה מדרכי הביטוי המובהקים ביותר של המזל. בואו נראה כיצד באים מוטיבים מרכזיים אלה לידי ביטוי באישיותם ובגורלם של ילידי דלי מפורסמים, כמו גם באירועים המתרחשים בעולמנו בחודש שבו שולט הדלי. 
 

 

 

 מזל דלי ומוטיב האידאולוגיה הרדיקלית והשחיה נגד הזרם

 טלי פחימה שגדלה בעיירת פיתוח בסביבה ליכודניקית מתלהמת, נאסרה בגיל 28 בעקבות ביקור בג'נין ונסיונותיה להידבר עם חמושים פלשתינים. סמי שלום שטרית כתב עליה: "טלי לא בגדה, לא ריגלה ולא פגעה באיש. טלי פחימה, בניגוד לרובנו, בעיקר לא בגדה במצפונה המוסרי, והחליטה להפוך כיוון ולשחות נגד הזרם". טלי היא ללא ספק נציגה מובהקת של החשיבה העצמית של מזל דלי, נאמנותו לאמת הפנימית שלו ונכונותו לשחות נגד הזרם.

המשורר אלכסנדר פן נאסר בברה"מ בהיותו בן עשרים בגלל פעילות ציונית. כעבור כשנה ב-1927, הוא השתחרר מהכלא ועלה ארצה. אך האם הרגיש, כאשר זכה להגשים את האידאל הציוני שלו, כמו דג במים? פן, שהיה ציוני תחת השלטון הקומוניסטי, לא השתכשך בארץ ציון בבריכה החמימה של ה"אנו אנו", אלא שחה שוב נגד הזרם - במדינה הציונית הוא היה לקומוניסט.

 

 הסופר היהודי רוסי בוריס פסטרנק, זכה אמנם בתהילת עולם ובפרס נובל לספרות, אך במולדתו ברה"מ הוא נרדף על ידי השלטונות. הסיבה – פסטרנק העז לשחות נגד הזרם העכור של "הטיהורים" של סטלין וסרב לתמוך בהם. פסטרנק הוחרם, ספריו כמעט שלא הודפסו, נאסר עליו לצאת לשבדיה לקבלת פרס נובל, והוא נאלץ לחיות בתנאים של מעצר בית. כשאלכסנדר פן ביקר בברה"מ ב-1959 הוא התעקש לבקר את פסטרנק למורת רוחו של הממסד ולמרות הקשיים שנערמו על דרכו. "במוסקבה כמו בתל אביב" מספרת בתו סינילגה בזכרונותיה "אבא לא התחשב במוסכמות ובאיסורים והוא החליט לראות את פסטרנק ויהי מה".


 

 מזל דלי ומוטיב ההמצאה והחדשנות

תומס אלווה אדיסון, הממציא הנודע ביותר בזמנו שאף כונה "הקוסם ממנלו פארק" מיטיב לגלם את רעיון ההמצאה והחדשנות. ההמצאה החשובה ביותר של אדיסון, שרשם למעלה מאלף פטנטים, היא – הנורה החשמלית.

הסופר הצרפתי בן המאה ה-19, ז'ול ורן, תיאר בספריו המצאות בדיוניות שנחשבו לדמיוניות בזמנו. בין השאר תאר צוללת המונעת בכוח חשמלי, טלוויזיה, מכונות מעופפות וחללית שטסה אל הירח. טלוויזיה וכל הקשור בחשמל ותעופה קשורים במזל דלי.מזל דלי ומוטיב האידאליזם, הסוציאליזם, הקולקטיב, הפעילות החברתית והחבורה

הדלי היה מזלו האישי של אבי התורה הקומוניסטית, הוגה הדעות קרל מרקס. מרקס, יהודי-גרמני בן המאה ה-19, הגדיר ועיצב את התנועה הסוציאליסטית.

 

אופרה ווינפרי משתמשת בתוכנית הטלויזיה הסופר-פופולרית שלה כדי לקדם נושאים חברתיים ולהפיץ תקווה, מסרים רוחניים, ועצות של עזרה עצמית. אופרה שופעת, ללא ספק, מלוא הדלי רצון טוב והומניטריות חובקת עולם.

יצחק ג'קי אדרי הוא לוחם צדק מובהק שיצא בשנת 2004 למאבק למען עובדי הקבלן. בעקבות הסכמתו להצטלם לסרט "עבודה שחורה זהב לבן", שחשף את ניצולם המחפיר של עובדי הקבלן, פוטר ג'קי, שהוא בעצמו עובד קבלן, מעבודתו.

המחזאי ברטולט ברכט לא הסתפק בהטפה לרעיונות מרקסיסטיים ולסוציאליזם במחזותיו, אלא אסף סביבו חבורת צעירים שעימה כונן מערכת עבודה כ"קולקטיב" שבמסגרתו תרמו המשתתפים רעיונות, כל אחד כפי יכולתו, לבניית המחזה. החזון הקומוניסטי גורס שכל אחד תורם לפי יכולתו ומקבל לפי צרכיו. הבעיה היא שלא תמיד נאה דורש הוא גם נאה מקיים - את התהילה גרף ברכט לבדו...מזל דלי ומוטיב האינדיבידואליזם הייחודי, המוזרות, הזרות והתלישות

המשוררת היהודיה-גרמנייה, אלזה לסקר שילר, שנתלשה ממולדתה גרמניה עם עלות הנאצים לשלטון, לא הצליחה להכות שורשים בארץ. היא נחשבה לעוף מוזר, וברחובות ירושלים בה התגוררה, רדפו אחרי ילדים בצעקות "משוגעת". מעטים בלבד ידעו שאותה אשה תמהונית היא אחת מגדולות משוררות גרמניה.

המשורר אלכסנדר פן גם הוא לא חש עצמו שייך. מהשיר הבא ניתן להבין כי - לפחות בשנותיו הראשונות בארץ - הוא חש עצמו כנטע זר בין קוץ ודרדר - "אֵינִי יָכוֹל אֶת נַאֲקוֹ שֶל אֹחַ, אֶת הַשָּרָב אֲשֶר אַפּוֹ חָרָה, אֶת הַחַיִּים עַל חֹד הַחֹחַ - לִקְרֹא מוֹלֶדֶת-מְכוֹרָה".

את יום הולדתו, ה- 14 בפברואר, חולק פן  עם המלחין יוחנן זראי, שבדומה לפן נולד באירופה ועלה ארצה בשנות העשרים לחייו. אינני יודעת עד כמה מעיד השם "זראי", על תחושה של זרות (זרות ומוזרות-מה הן מאיפיוני מזל דלי). מה שבטוח הוא שאשתו לשעבר, ריקה זראי, גם היא בת מזל דלי, חיה מזה שנים רבות בצרפת...

 

 

מזל דלי ומוטיב המופלא, הפארא-נורמלי, הפאראדוקסלי, המפתיע והמדהים 

הסופר היהודי אמריקאי פול אוסטר מייחס חשיבות עילאית לצרופי מיקרים מופלאים, המהווים את המוטיב המרכזי המככב בכל ספריו. "סתירות ופרדוקסים הם בלב הכתיבה שלי, דרך לבטא את הקונפליקטים שלי", מגלה הסופר שזכה בכינוי "אמן הפרדוקסים".

מחבר הספר המופלא "אליס בארץ הפלאות", לואיס קרול, נודע גם כמי שחיבר שירי איגיון לצד חידות היגיון, והמציא פרדוקסים שלהם הציע פתרונות מקוריים המקדימים את זמנם. 

במופע "אמנות התדהמה" מציג עושה הנפלאות נמרוד הראל תופעות מדהימות הקשורות למוח ולגוף, למה שביניהם ולמה שמעבר להם. הראל מהלך בוירטואוזיות על הגבול הדק שבין הפסיכולוגיה לפארא-פסיכולוגיה.

  

 


עדכון בעקבות ליקוי-החמה של קיץ 2009
את מותה של מנהיגת הפיליפינים הנערצת קורסון אקינו בעקבות ליקוי-החמה של 22.7.2009, מניתי בכתבה שהוקדשה לליקוי, שנתיבו עבר גם בפיליפינים, בתור אחד הביטויים המובהקים של הליקוי שנחשב לארוך ביותר במאה ה-21, שהותיר מאחוריו, כפי שהאסטרולוגים ציפו, שובל אדיר של הרס - בין השאר בפיליפינים.

אקינו, שנשאה בשנים 1986-1992 בתפקיד נשיאת הפיליפינים, נישאה אל הצמרת כמעט בעל כורחה, על כנפי ההערצה שבני עמה חשו כלפי מי שהגדירה את עצמה "אשה פשוטה", ותמיד התרחקה משררה ונהגה בצניעות וענווה -  כולל במכונית פשוטה, בוותרה על רכב שרד. כפי שציפיתי, מזלה של אקינו הוא אכן דלי - עובדה המשתקפת גם בשמה.

 

אקינו לא יכלה שלא להזכיר לי את מה שכתבתי שנים קודם לכן בספרי המזל-האישי שלך (1984):


"הדלי הוא אידאליסט טהור מבט, המתייחס אל כולם כשווה בין שווים, ללא משוא פנים. העני והעשיר, האדם הפשוט ובעל המעמד – כולם שווים לפניו. הוא אינו מתנשא מעל האחד ואינו מתכופף בפני השני. קומתו לא שחה כשיח – תמיד זקופה היא כעץ. נראה כי מקומו הטבעי של הדלי הוא בצמרת, ואכן, למרות שאינו הטיפוס המטפס, הוא מוצא את עצמו שם, לא אחת. הדלי אינו חש עצמו בנוח בעמדות שררה, מכיוון שהוא שונא לפקד על זולתו, ממש כשם שהוא עצמו שונא לקבל פקודות. הוא בז להירארכיה  ונבוך מכיבודים, וכך, למרות שאינו מטפס אל הצמרת, הוא נישא אליה על כנפי האידאליזם שלו, ונמשך – כמו במשל יותר –להיות למלך העצים, לנסיך באמירים.

 

אגב, דלי הוא המזל-האישי של  ברק אובאמה ושל ציפי ליבני, שנישאו גם הם אל הצמרת תוך זמן קצר מהגיעם לזירה הפוליטית, בעיקר עקב העובדה שהם מייצגים משהו נקי וטהור, משהו שלא מתבוסס במי האפסיים של הפוליטיקה.

 

 

הכתבה עלתה לאתר ביום 5.2.2008

עדכון אחרון 14.10.2009

 


 

מדורנו החדש "מזל החודש ברוח הזמן" מוקדש החודש למזל דלי

 

הדלי ברוח הזמן - בציר 2009

 לבציר 2010    לבציר 2011     לבציר 2012

  

 

מזל האויר דלי קשור ברוח תרתי-משמע  -  ורוחו הרעננה היא רוח של שינוי וקידמה המבשרת חידושים, הפתעות והתפתחויות בלתי צפויות. הדלי מסמל אידאלים הומניטריים, ידידות ותקווה, ורוח המזל משרה אווירה של אמונה באדם וכמיהה להשקיף קדימה, אל העתיד, בתקווה.

 

 

מזל דלי נפתח השנה בפרץ אדיר של רוח שינוי שנשבה מקצה עולם ועד קצהו והסעירה, ריגשה וסחפה עולם ומלואו עם השבעתו של ברק אובמה ב-20 בינואר, שהוא היום הראשון של מזל דלי, לנשיאות ארצות הברית. אובמה, שכבש את העולם בסערה ומגלם את רוח התקווה והשינוי של מזל דלי, נולד אכן במזל-אישי דלי, המשתקף גם בשמו - "ברק". נשיאה השחור הראשון של ארה"ב מיטיב לסמל את המוטיב הדליי של ההפתעה שהעתיד צופן בחובו, ואת מוטיב הייחוד, המקוריות, המיוחדות והשוני שהמזל מסמל.

 

מזל דלי הוא אכן מזל רוחני - ולא רק במובן המטאפורי של המילה -
האירופאים שללא ספק התקנאו ברוח האמריקאית "זכו" כמה ימים לאחר השבעתו של אובמה ברוחות עזות שעוצמתן הקטלנית בהחלט מתחרה בזו של רוח ההוריקן האופיינית לארה"ב. בסערה שפרצה במערב אירופה ביום 24.1.09 נהרגו לפחות 15 בני אדם, רובם כתוצאה ממבנים שהתמוטטו מעוצמת הרוח שנשבה במהירות של 150 קמ"ש והגיעה לפרקים גם למהירות שיא של 184 קמ"ש.

 

עסקי רוח -  ידיעה שהופיעה בתקשורת בתחילת פברואר 2008 סיפרה על הקמתה של חוות טורבינות רוח בערבה שתספק 50 מגה-וואט חשמל. למיותר לציין שהדלי שולט בחשמל וברוח.

  

ועסקי מים -  הדלי הוא אמנם מזל אויר, אבל סמלו של מזל פרדוקסלי זה – אדם השופך מים, כמו גם שני הקווים הגליים-מקבילים המהווים את סימן המזל, משקפים קשר מהותי למים; מים שאותם שואב הדלי, שהוא המקורי שבמזלות, ממקורותיו-הוא. 
בימים אלה של אמצע פברואר (2009) התבשרנו שהתגלה זיהום במקורות שמהם נשאבים המים המינרליים הנמכרים לציבור. את הזיהום גילתה החברה הנושאת את השם הדליי - מקורות.

 

הדלי הרוחני קשור בספירות העליונות ובחלל החיצון, כך שלא לחינם יצא לדליים שם של אנשים מרוחקים משהו, חברים מכוכב אחר, טיפוסים זרים ומוזרים, שונים ומשונים, ספק אסטרונאוטים, ספק "חוצנים"... המזל אכן קשור בטיסות חלל ולעיתים, כפי שיעידו המקרים הבאים, בצורה טראגית: מבין חמשת האסונות שבהם ניספו טייסי חלל – שלושה ארעו במזל דלי. אסון מעבורת החלל קולומביה שבו נספה האסטרונאוט הישראלי אילן רמון ארע ב- 1.2.2003. ואסונות אפולו 1 (1967) ומעבורת החלל צ'לנג'ר (1986), התרחשו באותו היום – ה-28 בינואר.

 

חללית ושמה תשוקה - במקרה אחר גבתה טיסה בחלל קורבן רומנטי: האסטרונאוטית האמריקנית ליסה מארי נובאק התאהבה עד כלות באסטרונאוט ביל אואפליין. כאשר התעורר חשדה שאואפליין מקיים יחסים עם קצינה בחיל האוויר בשם קולין שיפמן, איבדה נובאק את שפיותה והחליטה "להעלים" את יריבתה. בתחילת פברואר 2007 נכנסה נובאק למכוניתה ו"טסה" לאורלנדו כשהיא לבושה בחיתולים כדי לחסוך את הצורך לעצור בדרך לשם עשיית צרכים. בהגיעה לאורלנד והיא הצליחה לעלות על עקבותיה של שיפמן וריססה עליה חומר כימי. שיפמן איכשהו התאוששה והזעיקה את המשטרה שמצאה בתיקה של נובאק רובה ופאה. בעקבות כך הוגש נגד האסטרונאוטית כתב אישום על ניסיון לחטיפה ורצח.   

 

לא רק הגדי קשור בזיקנה – גם שכנו, הדלי, הוא חבר ותיק ומכובד במועדון גיל הזהב. ואם חשבתם שבגלל רוחו הרעננה של אורנוס מסמל הדלי נעורים, אז צדקתם. מה עוד ש"דלי" הוא "ילד" בהיפוך אותיות, ובהרבה דליים יש דבר-מה תמים וילדי, משהו ברוח "הרוח בערבי הנחל". אך היות ואורנוס הוא כוכב ההפתעות והפרדוקסים, הוא שולט, למרבה הפרדוקס וההפתעה, גם בזיקנה: ולא במי שסתם בא בימים, אלא מפליג בהם –  כלומר, בזקנים מופלגים.

 

ומי אם לא דמותה יוצאת הדופן של הקשישה הניו-יורקית, זלדה קפלן, השוברת את כל המוסכמות והמסגרות של הגיל, מיטיבה לגלם את גבול המזלות גדי ודלי שבעת שחל, בשנת 2008, היא התפרסמה בתקשורת?  ממש לא בטוח שזלדה, שביוני הקרוב (2009) תחגוג את יום הולדתה ה-93, ממש באה בימים, כי מה שבטוח שהיא יוצאת, גם יוצאת, בלילות וכי לעת בלותה היא מה-זה מבלה... הקשישה החביבה והאקסצנטרית שזכתה בכינוי "דיסקו סאלי" היא קלאברית תוססת שצובעת מידי לילה את העיר באדום ומבלה לפחות בשלושה מועדונים בחברתם של צעירים. "רוב החברים שלי מתים אז אני לא מבלה עם אנשים בגילי", אומרת זלדה, מבלי להזכיר, כמובן, שאלה מבין חבריה שהצליחו לשרוד הם בחזקת, או שמא בחולשת, גרוטאות גריאטריות... 

הרוח הצעירה המפעמת בזלדה מסגירה את מזלה – תאומים, מזל הנעורים הנצחיים... ומה עוד מגלים הכוכבים של כוכבת חיי הלילה?

 

 

 המדור עלה לאתר ביום 18.2.2009

 

 


 

 

 

הדלי ברוח הזמן - בציר 2010

לבציר 2011    לבציר 2012

 

מזל דלי מסמל בנוסף לתעופה, עתידנות וחידושים גם את כל מה שקשור בהגנה על הסביבה. ביום 24.1.10 התפרסמו שתי ידיעות שהיטיבו לשקף את כל אלה.

 

בקרוב נפרוש כנפיים? הידיעה הראשונה סיפרה על מטוס אישי המיועד לנוסע יחיד. המטוס, כלי תחבורה שכאילו יצא מסרטי מדע בדיוני, הוצג על ידי סוכנות החלל האמריקאית המקווה שהמצאתה תעזור גם לפתור את בעיית הכבישים הפקוקים.
בקרוב נטוס ירוק? הידיעה הנוספת מתחום התעופה שהתפרסמה באותו יום, בישרה כי לראשונה זכתה חברת תעופה ישראלית בתקן לצמצום פליטת גזי חממה. החברה המאושרת, תרתי משמע, היא ארקיע.

 

 

ידיעות נוספות שהתפרסמו השנה בתחילת חודש פברואר עולות בקנה אחד עם העובדה שהדלי הוא סמל לטיסות חלל:


ב- 3 בפברואר 2010 שנקבע באיראן  כיום תעשיות החלל, שיגרו האיראנים זו השנה השנייה, לוויין לחלל.  למחרת (4.2.10) תחת הכותרת "הדרקון הסיני נוסק לירח" גילה עתון הארץ לקוראיו שסין היא כיום המובילה במרוץ לחלל. יש לה, כך מסתבר, לא רק בקנה אלא בקרוב מאוד גם על כן השיגור, תוכניות גרנדיוזיות לכיבוש החלל, וביניהם שיגור אדם לירח.

 


והנה צמד סיפורי תעופה מוזרים, שניהם מארה"ב, המשקפים את טבעו יוצא הדופן של הדלי:
ביום הראשון של המזל (20.1.10) נאלצה טיסה שיצאה מניו-יורק לקנטאקי לנחות בפילדלפיה. הסיבה: אחד הנוסעים הבחין בתפילין והסיק שמדובר במטען.
אירוע תעופה חריג נוסף התרחש במערב הפרוע של ארצות הברית: בעיר אוסטין שבטקסס ריסק טיס שזעם על מס הכנסה מטוס קל לתוך בניין שבו שוכנים משרדיו.  (הארץ 28.1.10)

 


הדלי הוא מזל האידאליזם והאינדיבידואלים הצרוף, סמל לנביעה מקורית ולסירוב להשתכשך בביצת הקונצנסוס.  בתחילת פברואר העניק חיל האוויר אות הוקרה לטייס הסרבן תת אלוף יפתח ספקטור, שהודח כמה שנים קודם לכן מתפקידו. ספקטור היה בעל הדרגה הבכירה ביותר שחתם על "מכתב הטייסים"שסירבו מטעמי מצפון להשתתף בפעולות בשטחים בשנת 2003. 
 

 

המדור עלה לאתר ביום 30.5.10 

 


 

הדלי ברוח הזמן  -  בציר 2011

לבציר 2012

 

 

מזל דלי הנשלט על ידי אורנוס - כוכב הלכת הראשון שהתגלה מעבר למסלולו התוחם-חוסם של  סאטורן, שנחשב מקדמת דנא לגבול בל יעבור - מסמל בהתאם את פריצתן של מסגרות נוקשות ומרד בסדר הקיים, שאיפה להשתחרר מכבלים מגבילים ואהבת חופש ללא מצרים. וזה בדיוק מה שקרה במצרים בהשפעת מזל דלי 2011 -

 

כמעט מיד עם כניסתו של הדלי השנה, פרצו במצרים (ביום 25 בינואר 2011) הפגנות מחאה המוניות.  ההפגנות שנמשכו לאורך רוב ימי הדלי הצליחו לזעזע אצ הסדר הקיים, והפילו (ביום 11.2.11) את מובארק ששלט ביד ברזל במצרים במשך כשלושים שנה.

מזל דלי הוא סמל לתקווה - הבית ה-11 של ההורוסקופ, המקביל לדלי, נקרא "בית התקוות". ואכן התקווה היתה באוויר - והיא השתקפה ממבטי המפגינים האמיצים, שרוב העולם עקב אחר מאבקם בנשימה עצורה, כשהוא מחזיק להם אצבעות בתקווה. האירועים במצרים היו התגלמותה עלי אדמות של התקווה ושל האמונה הדליית ברוח האדם.

 


לצד רעיונות נשגבים מסמל הדלי גם כל דבר מוזר ויוצא דופן, ולכן לצד הגאון הוא מסמל לא פעם גם את השיגעון. בסיפור הבא מככב גם החשמל הדליי -  

צעיר אושפז במצב קשה בעקבות טיפול פסיכיאטרי בנזעי חשמל.  הטיפול, הידוע יותר בכינויו "טיפול במכת חשמל", מצליח, ולא ברור כיצד, להקל ברוב המקרים של מחלות רוח; ואילו במקרה הספציפי הזה, שארע באחד הימים הראשונים של מזל דלי השנה, חל.לדברי הרופאים סיבוך נדיר, שלא ניתן לצפות מראש והא ארע באופן פתאומי.

כך שמקרה זה גדוש, גם בנוסף לחשמל, בסימבוליקה דליית: "נדיר", "בלתי צפוי", "פתאומי" הם מושגים דליים מוהקים.

 

 

הדלי קשור לא רק בזעזוע של סדרי עולם ובשוקים חשמליים: הוא קשור גם בשוקיים (של הרגליים). הסיפור הבא משקף את המוזרות הדליית, את הקשר של המזל לשוקיים, ואם תרצו – גם את אהבת הצדק שלו: 

 

תרנגול דקר למוות אדם שצפה בקרב תרנגולים בקליפורניה. המקרה המוזר קרה השנה (2011) בתחילת פברואר, והאיש שצפה בקרב תרנגולים בלתי חוקי נהרג לאחר שנדקר בשוק רגלו הימנית על ידי תרנגול שסכין הוצמדה לגופו. במשרד השריף עדיין מופתעים מנסיבות התאונה. "מעולם לא ראיתי כזו תאונה", אמר אחד השוטרים לעיתון מקומי. 

 

 

 

בציר 2011 עלה לאתר ביום 7.4.2011

 

 


 

  

הדלי ברוח הזמן - בציר 2012

 

 

מזל דלי קשור בכל תופעה מוזרה ומדהימה, ובמיוחד כזאת המתרחשת "פעם בירח כחול" - שבמקרה הבא הוא דווקא סגול...
ב- 5 בפברואר נלכד סנאי, ולא סתם סנאי אלא, לא יאומן - סנאי סגול, בפנסילבניה שבארה"ב על ידי בני הזוג פרסי וקוני אמרט. בני הזוג החביבים שחררו את הסנאי המופלא לחופשיכעבור יומיים– אבל לא לפני שהראו אותו לכל השכנים, צילמו אותו, פתחו לכבודו דף בפייסבוק ואף לקחו כמה שערות מזנבו השופע לשם בדיקה מדעית. המדענים מצידם לא הצליחו להסביר את התופעה, אך העלו כמה השערות לגבי השערות הסגולות - כמו למשל שהסנאי אכל או שתה משהו שגרם לצבעו הסגול. הועלו הרבה השערות אבל בסופו של דבר הסנאי, שהופעתו המדהימה התרחשה בו-ביום שבו כוכב-הלכת נפטון המעורפל המתהדר בגוון כחלחל-סגלגל נכנס למזל דגים - הותיר אחריו תעלומה ההולמת את אופיים המסתורי של הכוכב והמזל.

 

 

הסיפור הבא משקף את אופיו החדשני ויוצא הדופן של הדלי, את הזיקה שלו לשידורים (תחשבו על הגלים שבסמל המזל),ויותר מכל – את היותו מזל הידידות והחברות. כל הסמליות השופעת הזאת באה לידי ביטוי בהמצאה חדשה, ומוזרה למדי, לטובת ידידו הטוב ביותר של האדם – הכלב. בימים אלה עולה לשידור בארה"ב ערוץ טלוויזיה המכוון לכלבים. ולא לבעליהם או לוטרינרים שלהם - אלא לכלבים עצמם. הערוץ, שהוקם ביוזמה ישראלית ומשודר בשלב זה רק בסן-דייגו שבמערב ארה"ב, נועד לשעשע את הכלבים בשעה שבעליהם נעדרים מהבית.

 

 

"הכפר בשמיים" פרוייקט חדש שפורסם במזל דלי, משקף את אופיו השמיימי והאידאליסטי של המזל: הכפר, המתוכנן להתקיים על גגות ברובעי העוני של ניו יורק, מטרתו היא חברתית – לגדל מזון בתנאים ירוקים ולספק אותו לקהילה ולעניי הסביבה.

 

 

בציר 2012 עלה לאתר ביום 20.3.2012