הדגים הוא מזל-השמש של רוב האישים המוזכרים בכתבה

באותם המקרים שבהם הדגים הוא המזל-האישי של אישיות מסויימת, מצויין הדבר באופן מפורש.


מזל-השמש

הוא המזל שבו נראתה השמש בחודש הלידה

המזל-האישי

הוא המזל שעלה באופק המזרחי של מקום הלידה, בזמן הלידהומה מגלה לנו טלילה
על המזלות האחרים
?

במדור מזל החודש

הופיעו המזלות הבאים -

תאומים, סרטן, אריה, בתולה, מאזניים, עקרב, קשת, גדי, דלי, דגים, טלה, שור
עוד על מזל דגים


על חיי האהבה של הדגים והתאמתם למזלות השונים, קיראו ב -

ממזל דגים באהבה


כיצד משתקף מזלם של כוכבים ילידי דגים בתקפידים שהם מגלמים?

כוכבים נוצצים בדגים

ומה מבשרת רוח המזל של חודשי השנה האחרים?


קיראו כיצד שיקפו אירועים שהתרחשו לאחרונה בארץ ובעולם את רוחו של המזל שבחסותו אירעו

התאומים ברוח הזמן

הסרטן ברוח הזמן

האריה ברוח הזמן

הבתולה ברוח הזמן

המאזניים ברוח הזמן

העקרב ברוח הזמן

הקשת ברוח הזמן

הגדי ברוח הזמן

הדלי ברוח הזמן

הדגים ברוח הזמן

הטלה ברוח הזמן

השור ברוח הזמןקיראו עוד על
מדורנו החדש
המזל ברוח הזמן


מזל החודש - דגים


למדורנו החדש הדגים ברוח הזמן

 

כדי לגלות את המוטיב המרכזי של המזל לא צריך ללמוד אסטרולוגיה - די להתבונן בסמל המזל כדי לקלוט את הרעיונות המרכזיים הגלומים בו.
מה מגלה לנו סמל הדגים?
  


מזל דגים הוא המזל האחרון שבגלגל המזלות ומסמל את סגירת המעגל ואת השלמתו בכמיהה להגיע לשלמות. הדגים והמזל הקודם לו, הדלי, נחשבים לנעלים ולרוחניים במזלות. ונשאלת השאלה – מדוע אחרי הדלי המסומל על ידי פאר האבולוציה - האדם במלוא מובנה של המלה המשקה את האנושות במים חיים - בא סמל הדגים, הראשוני כל כך מבחינה אבולוציונית. האין זאת נסיגה?
מיסתורין אופפים את המזל האחרון ואת הסמל שלו כאומרים שנסתרות הן דרכי הבריאה וכי במופלא מאיתנו אל לנו לחקור. אך אולי מרמז סמל הדגים ומזכיר לנו את יעודנו – כי מהים באנו (גם מבחינת האבולוציה) ואל האוקיינוס של הנשמות נשוב. ואכן, מה שאופייני למזל מים זה הוא כמיהתו למוסס את כבלי האגו ולהימהל בנפש זולתו ובמהות היקום. שני הדגים השוחים בכיוונים מנוגדים מסמלים את השניות ואת נפשם החצויה של הדגים השוחים לא רק לכיוונים מנוגדים אלא לא פעם גם נגד עצמם.  


  ההתבוננות בסמל הדגים גילתה לנו כמה מדרכי הביטוי המובהקים ביותר של המזל. בואו נראה כיצד באים מוטיבים מרכזיים אלה לידי ביטוי באישיותם ובגורלם של ילידי דגים מפורסמים, כמו גם באירועים המתרחשים בעולמנו בחודש שבו שולטים הדגים.

 

 


מזל דגים ומוטיב הניגוד וההיפוך
בחודש אדר שמזלו דגים חוגגים את פורים, חג שסובב כולו סביב מוטיב "נהפוך הוא" הבא לידי ביטוי במעבר קיצוני בין קטבים מנוגדים: מסכנה של ג'נוסייד - לניצחון, מהשפלה - לכבוד גדול, ומטרגדיה לשמחה וששון.

 

אריאל שרון שהיה יקיר הימין ואבי ההתנחלויות, הפך באחרית ימיו לנביא החורבן של רעיון ארץ ישראל השלמה, ולמי שהחריב את ההתנחלויות בגוש קטיף. ואילו בשמאל הפך שרון ממוקצה ל"אתרוג".

 

רמטכ"ל מלחמת ששת הימים, יצחק רבין שפיקד על כיבוש השטחים, עבר בעת כהונתו השניה כראש ממשלה מהפך, והיה מלוחם לחולם, מגנרל למדינאי ואיש שלום.

 

שחקן הקולנוע הבריטי מייקל קיין שיחק לאחרונה בגרסה חדשה של הסרט "משחקי בילוש", שגם בגרסתו הקודמת הופיע לפני כ- 30 שנה. בצעירותו גילם קיין את תפקיד מאהבה של אשת-איש הנרדף על ידי בעלה, ואילו בגרסה החדשה הוא מגלם את התפקיד ההפוך - של הבעל הרודף.

 

 

מזל דגים ומוטיב ריבוי הפנים, ודו-המשמעות הבלתי מפוענחת
כיאה לקשר שלה עם מזל דגים החידתי והמורכב יש למגילת אסתר "שבעים פנים", כאשר כל מעשה ודמות במגילה יכולים להתפרש כדבר והיפוכו: האם אחשורוש הוא טיפש, או תכסיסן ערמומי? ואסתר ומרדכי – האם הם צדיקים המקריבים את עצמם, או שמא הם אופורטוניסטים תאבי שלטון? ראו כאן על הפרשנויות השונות של מגילת אסתר. 
פרט מאלף הוא כי אסתר ומרדכי הם שמותיהם המעוברתים של אלילי בבל אשתורת ומרדוך, המקבילים לונוס ויופיטר, הלוא הם כוכבי-הלכת הקשורים בקשר הדוק עם מזל דגים - יופיטר, שליטו הקלאסי של המזל, וונוס ה"נעלה" בדגים, כלומר, מתגלה במזל זה בשיאה.

 

יש המפרשים את המהפך שחל באריאל שרון כתולדה של התפכחות אמיצה והתעוררות מחלום באספמיה, ויש הטוענים ש"ההתנתקות" היתה בסך הכל אקט ציני של ניסיון לחלץ את עצמו משערוריית השחיתות שדבקה בו.
ראו - ההימור הגורלי של אריאל שרון

 

 

מזל דגים ומוטיב החיבור ליקום, האינטואיציה וההשראה מ"שם"
את הגאונות הבלתי נתפסת של אלברט איינשטיין אפשר לנסות ולהסביר רק בקיומו של קשר מיסטי מופלא בינו לבין היקום. איינשטיין עצמו אמר: "האדם הוא חלק משלם המכונה על ידינו יקום". ועל האינטואיציה אמר: "המוח האינטואיטיבי הוא מתנה משמים, והמוח ההגיוני הוא משרת נאמן. אנחנו יצרנו חברה שסוגדת למשרת ושכחה את המתנה".

 

בתקופה שהרציונליזם שאותו הגדיר אלברט איינשטיין כ"משרת" (ראו קטע קודם) היה בשיא כוחו, ושלט כיאה לעבד כי ימלוך ביד רמה בכל, היה רודולף שטיינר, פילוסוף אוסטרי בן המאה ה-19 ומייסדה של תורת האנתרופוסופיה, בין היחידים שהעזו לשחות נגד הזרם ולצאת נגד הדיקטטורה האידאולוגית הזו. שטיינר האמין בקבלת ידע מ"עולמות עליונים" אשר שם, כך הטיף, שוכנת חלק מתודעתנו.

 

 

מזל דגים ומוטיב הרגש חובק-הכל העולה על גדותיו, והחמלה  
רגישות רבה לסבל הזולת איפיינה את ויקטור הוגו, הסופר הצרפתי בן המאה ה-19. את החמלה שחש כלפי השכבות החלשות ביטא הוגו בספרו "עלובי החיים", תוך ביקורת חברתית נוקבת על תופעת העוני.

 

בספרו "ענבי הזעם" מתאר ג'ון סטיינבק ברגישות ובהזדהות את תלאותיהם של מי שחייהם נהרסו על ידי השפל הכלכלי הגדול, שהתרחש בארה"ב בשנות ה-30 של המאה הקודמת.

 

"אשליית הנבדלות שבה לוקה האדם היא צורה של כלא המגביל אותנו לאהוב רק את הקרובים אלינו ביותר. המשימה שלנו היא להשתחרר מהכלא הזה ולחבק את כל היצורים החיים", הטיף אלברט איינשטיין.

 

 

מזל דגים ומוטיב השינה
"הנביא הישן", כך כונה המדיום אדגר קייסי ששמו יצא לתהילה בתחילת המאה ה-20. קייסי זכה בכינויו מכיוון שאת אבחנותיו המדוייקות, בעיקר בתחום הרפואה, היה מוסר מתוך מצב של מעין שינה.

 

אריאל שרון הוא "ראש הממשלה הישן". שרון הישן כבר למעלה משנתיים הוא סמל, דמות המגלמת משהו מיתי וסימבולי.
שרון שקע בתרדמת בערבו של יום 4.1.2006, בעקבות התעוררותה הבלתי צפויה באותו בוקר של פרשת השחיתות שבה נחשד, שנעורה לאחר תרדמת ארוכה. מכל דוכן זעקו באותו בוקר כותרות העיתונים על פריצת הדרך בחקירת השוחד ששרון קיבל לפי החשד מאיל ההימורים מרטין שלאף. פרט מאלף הוא כי משמעות המלה "שלאף" היא שינה (בגרמנית).
 

 


הכתבה עלתה לאתר ביום 1.3.2008

 


 

 

מדורנו החדש "מזל החודש ברוח הזמן" מוקדש החודש למזל דגים

 

 הדגים ברוח הזמן - בציר 2009

לבציר 2010    לבציר 2011    לבציר 2012

 

נפטון, כוכב העירפול והבלבול השולט במזל דגים, משרה אווירה של חוסר וודאות וסודיות, ומצבים של מיסוך שמאחוריהם הכל הפוך על הפוך - אז מה פלא שחג המסכות חל בחודש אדר שמזלו דגים...

 

 

הסיפור הבא שהתפרסם השנה ביום הראשון של מזל דגים, 20.2.09, שופע סימבוליקה דגית - יש בו ים ומיסטיקה, מיתולוגיה ומסתורין, וראשיתו ברשת עלומה של קווים מקבילים ומצטלבים שהתגלו מתחת לגלי האוקיאנוס - אז מה פלא שהוא היכה גלים?

גילוי מסתורי בין גלי האוקינוס - הידיעה המסעירה סיפרה על אזרח בריטי בשם ברנרד במפורד, הטוען כי גילה את היבשת האבודה אטלנטיס בצילומי הלוויין של גוגל. מסתבר שבצילומים של אזור מסויים באוקיאנוס האטלנטי ניתן לראות קווים מקבילים ומצטלבים, שמזכירים מפה של מטרופולין גדולה. האתר המסתורי נמצא מערבה למיצר גיברלטר, שנודע בעת העתיקה בשם "עמודי הרקולס", ובאופן מפתיע באותו אזור שעליו דיבר הפילוסוף היווני הקדום אפלטון שסיפר על האי אטלנטיס הנמצא מערבה לעמודי הרקולס. אפלטון סיפר שהאי, שתושביו הקימו תרבות מפוארת, שקע לפני אלפי שנים במצולות לאחר שהאלים הענישו את תושביו ברעשי אדמה ובשטפונות.

מי שמבקשים לשפוך מים קרים על התיאוריה המסעירה של האזרח הבריטי במפורד, טוענים שהקווים המסתוריים הם בסך הכל סימונים של נתיבי סירות ושהסיפור על אטלנטיס אינו אלא אגדה. אך כבר היה מי שהוכיח, מלבד הרצל, שאם תרצו אין זו אגדה או חלום: היה זה הארכיאולוג הגרמני היינריך שלימן שגילה – בעקבות חלום שחלם - את העיר המיתולוגית טרויה בשנת 1871.

 

 

האירוע הבא שעליו דווח בתקשורת ביום 18.3.09 משקף את מעשה הגבורה הטיפוסי למזל דגים – הצלת הזולת תוך הקרבה עצמית. בנוסף שזור בו גם אלמנט מיתי-קולנועי - מה עוד שגיבור הדראמה הזאת הוא שחקן במקצועו -  ועולם הקולנוע נשלט כידוע על ידי מזל דגים. התרחשותו של האירוע ההרואי ברכבת התחתית משקפת את מזל עקרב התת-קרקעי, שנודעת לו השפעת מישנה על עשרת הימים האחרונים של מזל דגים, שבהם התחולל האירוע. להשפעות מישנה של מזלות ראו דקנט .

סופרמן בניו יורק, גירסת המציאות - ממש כמו בסרטים: שחקן זינק אל מסילת הרכבת התחתית כדי להציל נוסע שנפל אל הפסים, והצליח להצילו ולעלות בחזרה שניות לפני בואה של הרכבת. ומעשה שהיה כך היה: נוסע שחיכה לרכבת, תאודור לרסון, בן 60, איבד את הכרתו ונפל אל פסי הרכבת התחתית. צ'אד לינדסי, 33, שחקן ניו יורקי, שמט את תיקו וקפץ אחריו בניסיון להצילו. למרות שלינדסי לא הצליח להעיר את לרסון, הוא לא התייאש. הוא הרים אותו בהשעינו את פלג גופו העליון על הרציף. שניות לפני שהרכבת דהרה לתוך התחנה הצליח מי שמגלם את סופרמן בחיים לקפוץ חזרה אל הרציף. ("ישראל היום" 18.3.09).
 


תרומה לזולת מבטאה את הזדהותם של הדגים עם זולתם ואת שאיפתם להושיט עזרה (לבד מהלחי השנייה...). ככה שאם יש משהו שהוא יותר-דגים-מדגים זהו המתן בסתר, המבטא בנוסף לצד הנסתר-מסתורי של הדגים גם את הצד העניו והנעלה של המזל, שמעניק מבלי לצפות לתמורה כלשהי לתרומתו -  ואפילו לא לתודה. לכן כל כך מתאים שהידיעה הבאה התפרסמה בעיצומו של מזל דגים:

עטוף במסתורין -    מעטפות מסתוריות גדושות במאות דולרים החלו לצוץ באורח מסתורי בתיבות הדואר של תושבי עיירה יפנית הסמוכה לטוקיו. שוטרי העיירה ביקשו ממקבלי המעטפות למסור אותן לידיהם מחשש שהתורם עלול להיות אדם הסובל מבעיות פסיכיאטריות שאינו מודע למעשיו, ובידי המשטרה הצטברו למעלה משלושים מעטפות שבהן סכום כולל של כעשרת אלפים דולר. מארב משטרתי הצליח ללכוד או התורם הנדיב "על חם" – מסתבר שהוא בחור צעיר בן 26, שפוי לחלוטין, שתרם את הכסף מרצונו הטוב. הוא לא פירט מדוע עשה זאת, כך שמעטה של מעט מסתורין ברוח מזל דגים, עדיין עוטה את הספור המופלא הזה. (הסיפור התפרסם בתקשורת בתחילת מרץ 2008)

 

 

הנעלה במזלות, מזל דגים, קשור בנעליים, ומשחק המלים "אשה נעלה, נעלה נעלה, נעלה את הדלת בפני בעלה", מיטיב להביע את הקשר הדגי שבין נעלות, נעליים ומצבים נעולים וכלואים וכל מה שנעלם או מוסתר. על הקשר שבין נעל לנעילה וכליאה, היו יכולות להעיד מיליוני ילדות סיניות שאולצו עד לפני שנים לא רבות לנעול נעליים מהודקות שמנעו מכפות רגליהן להתפתח בחופשיות, כדי שתישארנה קטנות ותקשנה על הליכה יציבה וחופש תנועה במטרה להנציח את שיעבודן של הנשים הסיניות. עבדות ושיעבוד הם כמובן מושגים דגיים, כמו גם שבי, ולכן אין זה מפתיע שבחודש דגים 2009 עסקה המדינה בצורה אינטנסיבית בגורלו של החייל השבוי גלעד שליט.  

 

והנה כמה סיפורים הממחישים את הקשר הדגי לנעליים -

 
לא ארנק ולא נעליים -  "העוגות המופרכות ביותר בעולם, עכשיו בישראל" - הכריזה הכותרת לכתבה שהציגה את האופנה החדשה:  עוגות בצורת נעלי עקב אלגנטיות, כמו גם בצורת תיקי-יד וחפצים אחרים. מסתבר שבחודש דגים אפילו העוגות מתחפשות ומעמידות פנים שהן דבר-מה אחר – ובמיוחד, איך לא, מעליים... (ידיעות אחרונות 11.3.08).

 

תנו לכלב נעליים - לכלבי המשטרה בעיר דיסלדורף שבגרמניה הונפקו נעלי פלסטיק מיוחדות, כדי להגן על רגליהם מפציעות. כל 20 כלבי המשטרה, מגזע רועה גרמני ובלגי, החלו לתרגל הליכה כשרגליהם נתונות בנעליים כדי שיתרגלו אליהן. מסתבר שבסיוריהם של הכלבים באזור הפאבים של העיר נפצעו רגליהם מרסיסי זכוכית של בקבוקים שאותם נוהגים השיכורים לשבור. בדומה לנעליים, גם שיכורים מסומלים על ידי מזל דגים - מה שמסביר את המצווה לשתות עד-לא-ידע בפורים, שחל במזל דגים. הקשר הדגי בין שתיינות לנעליים משתקף גם במנהג ללגום אלכוהול מתוך נעלי עקב של נשים. (הידיעה התפרסמה בתקשורת בסוף פברואר 2008).

 

הכלוב וכף הרגל הכלבית - תמונה של כלב המציץ מכלובו מבעד לאשנב דמוי טביעת כף רגל כלבית התפרסמה, איך לא, בימים הנתונים לשליטתו של מזל דגים, המסמל כפות רגליים ומצבים נעולים. אך אל דאגה – כלב ההאסקי שבתמונה לא יהיה נעול בכלובו לאורך זמן. הוא אך ממתין לזנק משם עם שריקת ההתחלה של "מירוץ הכלבים של אידיטארוד" שנערך מדי שנה באלסקה, ואשר בו הוא ישתתף לצד כלבי האסקי אחרים. (ידיעות אחרונות 4.3.08).
 

 והנה סיפור על נעליים שהובילו את בעליהן ישר לכלא - ג'פרי פוליזי מפלורידה נשלח לארבעה חודשי מאסר לאחר שנתפס מצלם נשים ערומות באמצעות הנעל שלו. הידיעה שהתפרסמה ביום 18.3.09 ב"ישראל היום" מספרת:

"לפי משטרת נפטון ביץ', באירוע, שהתרחש לפני כשבוע, צילם פוליזי בחדרי הלבשה בחנות לבגדי גלישה נשים שמדדו בגד ים. המצלמה הוחבאה מתחת לשרוכים של הנעל השחורה שלו. אחת הנשים שהבחינה בו ניסתה לתפוס  את זרועו אך הוא הצליח להימלט. פוליזי נתפס לבסוף עם המצלמה בנעל, הואשם במציצנות ונשלח לכלא".
סיפור זה גדוש באלמנטים דגיים - החל מהצצה (משהו שעושים בסתר) בחנות לבגדי ים דווקא, הנמצאת מכל המקומות באזור שנושא את שמו של הכוכב השולט בדגים -  נפטון ביץ', וכמובן "מככבים" פה גם נעל, נעילה וכליאה. האירוע דווח ביום 18.3 הנמנה על הימים השייכים לדקנט העקרבי של מזל דגים, כך שיש לנו פה גם קורטוב של עקרביות לקינוח - עובדה המשתקפת היטב במניע המיני של המציצן.

 

 המדור יתעדכן בקרוב בסיפורים נוספים המשקפים את השפעת הדגים על רוח הזמן.

  

 

המדור עלה לאתר ביום 26.3.2009 

 

 


 

 

הדגים ברוח הזמן - בציר 2010

לבציר 2011    לבציר 2012

 

זהו גשם של דגים, הללויה! תושבי העיירה לג'מנו שבצפון אוסטרליה נדהמו כאשר גשם של דגים החל ליפול מהשמים. רבים מתושבי העיירה הקטנה האמינו כי הם הוזים, ואחרים חשבו כי מדובר בסוג של מתיחה, אך במהרה התברר להם שהלא יאומן אכן קרה, ושמה שהשמיים ממטירים עליהם הוא גשם של דגים, דיווחה התקשורת ביום 1.3.2010.

מסתבר שהתופעה הבלתי סבירה יכולה, גם יכולה להתחולל, כאשר טורנדו שואב מים ודגים מהנהרות או הימים וסוחף אותם מאות קילומטרים משם.

 


גשם הדגים לא היה הזיה, אך עובדה מאלפת זו אינה סותרת בהכרח את הנטיה הדגית להיענות לקריאה "הוזה, לך ברח" (אל מציאות וירטואלית), ואת חיבתם של רבים מילידי המזל ל"טריפים" למיניהם

תינוקת? עדיף וירטואלית - בתחילת חודש מרץ דיווחה התקשורת על בני זוג שאיבדו כל קשר עם המציאות בעקבות נפילתם ברשת – תרתי משמע – של המציאות הוירטואלית באינטרנט. מה שהפך את הבעייה לקטלנית היתה העובדה שבמציאות הממשית הם היו הורים לתינוקת. אלא שהם העדיפו לטפל בתינוקת וירטואלית על פני הטיפול בתינוקת הממשית שלהם..על התוצאה הטראגית דיווחו אמצעי התקשורת ביום 5.3.10:  "הורים דרום קוריאנים התמכרו לגידול תינוקת וירטואלית והרעיבו למוות את בתם"

 

ובאותו היום עצמו (5.3.10) התפרסמה ידיעה על סמים, שגם משקפת פן נוסף של מזל סמוי זה -  את העובדה שאצל הדגים שום דבר אינו שקוף, ושהדברים הם אף פעם לא כפי שהם נראים:  כריש הסמים הרציני שמשטרת גואטמלה הצליחה להעלות בחקתה, הוא לא אחר מאשר יו"ר הרשות למלחמה בסמים

 

 
 גיבורי הסיפורים הבאים אינם כרישים, אלא לוויתנים. חבל רק שהם עצובים. מה שמוכיח שהאימרה: "משנכנס אדר (שמזלו דגים) מרבים בשמחה" היא לא תמיד נכונה:

לוויתן קטלן נתן ביס קטלני למאמנת שלו.  זה קרה השנה ממש עם כניסתו של מזל דגים, בפארק "עולם המים" באורלנדו, פלורידה

 

אך מסתבר שנעיצת שיניים בבשר החי אינה נחלתו הבלעדית של הלוויתן הקטלן.  במסעדת סושי בסנטה מוניקה נעצו הסועדים את שיניהם בלוויתן הצפוני המוגדר כחיה הנמצאת בסכנת הכחדה. באמצע חודש מרץ, נעצר בסנטה מוניקה שבמערב ארה"ב, בעל מסעדה שהגיש בשר לוויתן המצוי, כאמור, בסכנת הכחדה. והנה עוד סימבולקה דגית -  מי שהפילו אותו ברשת היו יוצרי הסרט "הלגונה הסודית" שזכו כמה ימים קודם לכן, ביום 7.3.10, באוסקר עבור סרט התעודה הטוב ביותר. הסרט, כפי שמרמז שמו, כמו גם התאריך הדגי שבו זכה בפרס, הוא על דגים, אך למרות זאת הוא לא נעים לצפייה. זהו סרט מזעזע על טבח דולפינים בכפר דייגים יפני.

 


ונסיים בסיפור משעשע:. הדגים קשורים כידוע לא רק בסוליות של חשיש אלא גם בנעליים, ובמקרה הזה – בנעליים יוקרתיות במיוחד. הסיפור הבא, שהתרחש בדרום קוריאה, מביא לצד הנעליים פן דגי נוסף: ההתחזות, האופיינית כל כך למזל שבו חל חג המסיכות. ביום 22.2.10 דיווח עתון הארץ :

על ראש הגנב בוערות אלפי נעליים -  בפשע כזה עוד לא נתקלו בדרום קוריאה. בסוף השבוע נעצר אדם בן 59, שגנב 1,200 זוגות נעליים יוקרתיות מבתי לוויות בזמן שהציג את עצמו כאחד האבלים. האדם נהג להשיל את נעליו, לנעול את הזוג היקר ביותר, לעזוב את המקום ולאחר מכן למכור אותן.
 

 

המדור עלה לאתר ביום 31.5.2010

 


 

 

הדגים ברוח הזמן  -  בציר 2011

לבציר 2012

 

אירועי מזל דגים לקו השנה בלא מעט אלימות, בעיה שבה ניתן "להאשים" את מארס התוקפני שנוכחותו במזל מימי זה, הידוע בדרך כלל ברכותו, שיוותה השנה לדגים מאפיינים "כרישיים".

 

ובנוסף לכך מתברר שנפטון, שליטו החולמני ורך המזג של מזל דגים, הוא לא תמיד - למרות הקשר שלו לכפות הרגליים - "ילד טוב זוג נעליים"  (Goody, goody, two shoes),  ושהוא יודע גם יודע לזעום ולכעוס - ואז הוא ידוע במזגו הסוער. במיתולוגיה היוונית מתואר אל-הים פוסידון (נפטון) כשהוא מכה לא פעם את הים בחימה בקלשונו. וכשאפו של אל-הים חורה הוא מטיל את חיתתו לא רק על יורדי-הים אלא גם על שוכני הארץ, בהם הוא משסה רעידות אדמה. מעניין שהיוונים הקדמונים קישרו את אל-הים - ולא כפי שניתן לצפות, את הדס-פלוטו אל התהומות התת קרקעיות - ברעידות אדמה. 

 

 

כשהאדמה רועדת במזל דגים -

 

רעידת האדמה ביפן

המוקד של רעידת האדמה הקטלנית שהתרחשה ביום 11.3.11 ביפן, היה בים, והחורבן הארי נגרם כתוצאה מגלי הצונאמי שהיכו בחופים המזרחיים של יפן זמן קצר לאחר הרעידה. בנוסף, גם רעידת האדמה עצמה (9 בסולם ריכטר), תוארה בדימויים ימיים: "הרגשנו כמו בסירה באמצע הים. הכל זז ממש חזק, כמו בגלים, הכל עלה וירד"  סיפר שליח חב"ד בטוקיו, הרב מנחם-מענדל סודקביץ. תאור דומה נתנה קומי אונודרה תושבת עיר הנמל סנדאי שאמרה: "הכביש נע למעלה ולמטה כמו גל".

אחד החזיונות הסוראליסטיים ביותר בעקבות אותה רעידת אדמה היה בתים שנסחפו אל הים בשעה שספינות הוטלו אל היבשה – בבחינת "ונהפוך הוא" שהוא מסימני מזל דגים. ואילו הדקנט העקרבי שבו התחוללה רעידת האדמה התבטא לא רק בנחשולי הצונאמי הקטלניים, אלא גם בפגיעה בכורים האטומיים ובדליפה הרדיואקטיבית מהם.


וברוח ההקרבה הדגית התקבל מזירת האסון ביפן דיווח מרגש על הקרבה עצמית - תחת הכותרת "מקריבים את חייהם להצלת המולדת" פורסם ביום 17.3.2011  כי 50 טכנאים התנדבו להישאר בתחנת הכוח בניסיון נואש למנוע אסון רחב היקף.
והנה פרט מאלף – המספר 50 קשור במזל דגים – האות "נון" שמשמעותה "דג" שווה בגימטריה ל- 50. 

 

רעידת האדמה בניו-זילנד

הדראמה האפוקליפטית שהתרגשה על יפן הסיטה את תשומת הלב מרעידת אדמה "דגית" אחרת שהתחוללה זמן קצר קודם לכן: ביום 21.2.2011, בדיוק עם כניסתה של השמש לדגים פקדה רעידת אדמה קטלנית, שבה קיפחו את חייהם גם שלושה ישראלים, את העיר צ'רצ'טאון שבניו-זילנד. גם כאן תוארה רעידת האדמה בדימויים ימיים: "האדמה נעה כמו גל מתחתינו" סיפרו עדים מפוחדים שהצליחו למלט את נפשם מהרעש. 

 

 

האירועים הבאים משקפים גם הם את מיקומו של מארס בדגים -  

 

מיליוני סרדינים נקטלו באופן חריג ומסתורי
יומיים לפני רעידת האדמה התפרסמה ידיעה על תופעה מוזרה של מיליוני סרדינים מתים שנערמו בחוף בקליפורניה. מבין הטוקבקים בלטה המגיבה רינה (תגובה 15) שקישרה את האירוע החריג לרעידת האדמה שהתחוללה כעבור יומיים ביפן:  "האם אף אחד לא קלט שזה אות מקדים לרעידת אדמה?" היא שואלת עם הרבה סימני שאלה, ומעלה תאוריה מעניינת:  "האדמה רעדה עוד קודם.. בתוך הים.. הלוחות זזו.. ורעלים השתחררו למים.. ככה הסרדינים מתו..."
ואילו אנדרו הוגן, דובר של מחלקת דגים וטבע במדינה המערבית, מסר כי "אנחנו משוכנעים שמדובר בתופעה טבעית אך לא בתופעה שכיחה". לדבריו, הדגים הרבים איבדו את דרכם לאחר שנכנסו לאזור המרינה ומתו כתוצאה מצפיפות יתר ואובדן חמצן." איבוד דרך", אגב, היא תופעה דגית-נפטונית.
ויתכן ששניהם צודקים – כי מה גרם לסרדינים לאבד את דרכם?  

 

אירועים אלימים במסעדת דגים ובחנות דגים    

סוחר דגים בן 55 מעזה נורה למוות בנמל יפו בסמוך למסעדת דגים על ידי רוכב אופנוע שנמלט מהמקום. זה קרה ב- 24.2.11, ביום שבו נכנס מארס האלים למזל דגים בעקבות השמש שנכנסה למזל זה כמה ימים קודם לכן. מארס, אגב, שולט באופנועים.

 

ובירושלים התרחש ביום 8.3.11 אירוע אימה כאשר צעיר תושב מאה-שערים נכנס בריצה לחנות דגים וקטע את ידו במסור חשמלי. האיש ביצע את המעשה תוך שהוא צועק: "אני זקוק לתיקון על חטאיי". הצורך לכפר על חטאים על ידי הקרבה הוא ממאפייני מזל דגים.

(בדיווחים הראשונים נמסר בטעות שגילו של הצעיר הוא 50 שנה. מה שמזכיר שמזל דגים קשור בטעויות - וגם במספר 50).

 

 

 ולרגל מזל דגים יש מי שמכריזים על שחרור כף הרגל -

 

מזל דגים קשור לכל מה שקשור בכפות הרגליים, כמו גם בכל מה שקושר וכולא אותן - כמו נעליים. אבל שהותם לאחרונה של כוכבי החופש יופיטר ואורנוס במזל דגים נשאה עמה רוח חדשה שקראה לכל החלכאים והנדכאים באשר הם שם לקום ולהתנער, והבשורה הגיעה גם אל כפות הרגליים הכפותות. ומי שקוראת להן דרור היא תנועה חדשה, הדוגלת בריצה ברגליים יחפות כאידיאולוגיה, ומאמינה בחזקת החפות של אותן אסירות נעליים, ובזכותן של הכפות להיות יחפות וחופשיות. והתנועה לשחרור כף הרגל עושה כעת את צעדי הריצה הראשונים שלה בשבילי ישראל; אז חסר לאותן כפות רגליים "אסירות ציון", המשתחררות סוף-סוף מכלאן, שלא תהיינה אסירות תודה...   קישור לסיפור

 

 

Goody, Goody Two Shoes

השנה, בגבול המזלות דלי ודגים (23.2.11) השיקו, בשיקגו שבארה"ב, שני צעירים מפעל נעליים בעל שם משונה ובהחלט לא אטרקטיבי - BucketFeet - כלומר, "רגלי דלי".
למרות שהשם המוזר - שמהווה, אגב, שילוב של הדלי והדגים - נבחר ללא קשר (באופן מודע, לפחות) לאסטרולוגיה, מה עוד ש- Bucket הוא כינויו של אחד היזמים, רוחם של שני המזלות האלה היא שמפיחה את האידאלים המשיטים את ספינת הדגל של הייצרן: נעלי סירה המקושטות בציור ייחודי. את הציורים תורמים ציירים, בדרך כלל אנונימיים, ששולחים את לחמם על פני המים בשליחות שמהולה בתקווה להתפרסם. הייצרן, מצידו, תורם מרווחי מכירת הנעליים לצדקה, תחת הסיסמה: "קנו נעליים, תיבנו קהילה". וברוח עולם הספנות שלא פס בכל הקשור במפעל דגי זה, מבטיח האתר של היצרן : " הנעליים האלה ייעגנו(!) להפליא את הג'ינס הזרוק ואת הסוודר המשלומפר שלכם."

הופעה מרושלת היא אכן אופיינית הן לדלי והן לדגים. הצילום המפורסם ביותר של אלברט איינשטיין, בן מזל דגים, מנציח את המדען הדגול בסוודר מרופט.

 

דגים הוא אמנם מזל הנעליים, אבל הוא גם המזל הנעלה ביותר, נעלות שלה מוקדש הקטע הבא :

 

 

דגיות צרופה במיטבה -

טקסט שהתפרסם במזל דגים תחת הכותרת "הדבר היפה ביותר בעולם" 

 

דגים הם אמנם אילמים אבל בנות-הים, כך מספרות האגדות, שרות להפליא ושירתן מהלכת קסם על כל שומעיהן. ואכן, הביקורת שהוקדשה לספרו של יואל הופמן, ספר שדגיותו באה לידי ביטוי לא רק בשמו -  "כריסטוס של דגים", ובתאריך הדגי של הופעתו השנה, אלא בדבר החשוב ביותר במהותו הבלתי נתפסת, שלה סוגדת הביקורת  וכולה אומרת עליה שירה, החל מכותרתה הדגית כל כך - "בעקבות הדבר היפה ביותר בעולם". "בעקבות" - הד לטביעות כפות הרגליים הדגיות במסע הכמיהה שלהן אחר "הדבר היפה ביותר בעולם".  וכי מה הוא הדבר היפה ביותר בעולם אם לא מהותו הבלתי ניתן להשגה ולהמשגה של מזל דגים האוקייני-מיסטי-מיסתורי, שבו נעלה ונוס כוכבת האהבה והיופי שעלתה מן הים, ומגלמת דרך הדגים את תכונותיה הטמירות ביותר?

 

אצטט מעט מהביקורת האומרת-שירה ודגיות:

"מעשה ספרותי נדיר, שכמו חומק מכל הגדרה... הספר, שמהלך בתווך שבין פרוזה, שירה והגות, מציע קשרים חדשים ושונים בין דברים למילים, בין זיכרון לתמונה ובין אי-ידיעה להבנה,,,    סגנון הכתיבה יוצא הדופן של הופמן והעלילות שאינן ניתנות לאחיזה הפכו אותו לאחד היוצרים החידתיים,,,"


וכי יש יותר "דגים" מזה? 

 

 

בציר 2011 עלה לאתר ביום 11.4.2011, והורחב ביום 12.4.2011

עידכונים - 26.4.2011, 27.4.2011

 


 

 

הדגים ברוח הזמן  -  בציר 2012

  

 

עם כניסתה של השמש למזל דגים עלו, כצפוי, לכותרות וצפו שפע של סיפורים דגיים. נעלה בחקתנו כמה מהם:  

 

הדג של ישו - הדגים הם בדרך כלל יצורים שקטים, אבל תחריט הדג שנמצא במערת קבורה ירושלמית הוא תגלית מרעישה בקנה מידה עולמי. והסיפור אודותיו אכן הכה גלים - זה קרה ב- 28 בפברואר השנה, עם יציאת ספרו וסרטו הדוקומנטרי של שמחה יעקובוביץ', עתונאי וארכיאולוג חובב. יעקובוביץ' מאמין שתחריט הדג, שאותו גילה במערת קבורה בירושלים,  הוא הוכחה לכך שישו הנוצרי קבור בסמוך. הדג היה סימלם של ראשוני הנוצרים. 

 

דג אחר שצץ ועלה מן הגלים והתגלה בימים דגיים אלה הוא כריש מזן חדש ולא מוכר עד כה. הכריש החדש, שזכה בשם הארוך למדי ביתלרוס גידינגסי, התגלה על ידי חוקר דגים בעל שם קצר יחסית, אך קולע לעיסוקו הדגי: דאגלס. דאגלס לונג.

 

דגיג דו-ראשי התגלה בקניון באיידהו (ארה"ב) באזור הנושא את השם הדגי "קניון העשן". ארגוני איכות הסביבה טוענים שלדגיג נגרמה מוטציה כתוצאה ממכרה המזהם את מי הקניון במתכת רעילה בשם סלניום.

רעל, אגב, קשור לא רק במזל עקרב אלא גם בדגים. והדבר נרמז גם בעובדה שהמלה הצרפתית POISSON (דג) משמעותה באנגלית "רעל". 

 

הדגים ידועים בהזדהותם עם סבל הזולת ובחמלתם כי רבה, תכונות שבאו לידי ביטוי כבר ביום הראשון של מזל דגים -

ביום זה שהקדים להפציע השנה ב- 19 בפברואר, הכריז המדען ההולנדי מרק פוסט בכנס מדעי שהתקיים בוונקובר שבקנדה, כי עלה בידו לייצר במעבדתו בשר מתאי גזע של פרה. מטרתו של פוסט היא לגלות שיטה לייצור המוני של חיקויי בשר מדוייקים, ובכך לבטל את הסבל הכרוך בתעשיית הבשר. ההמבורגר הראשון מתוצרת מעבדתו של המדען ההולנדי מיועד להיות מיוצר כבר באוקטובר הקרוב.

 

מדענים שייכים בדרך כלל לטיפוס "הדג הקר", אך מסתבר שרוח הזמן שרתה על כנס מדעי נוסף שהתקיים גם הוא ב-19 בפברואר, היום שבו, כאמור, עברה השנה השמש מהדלי ההומניטרי לדגים שופעי החמלה. בכנס, שיוחד ליונקים ימיים, קראו ד"ר לורי מארינו ומדענים אחרים להעניק זכויות אדם - HUMAN RIGHTS -  לדולפינים וללוויתנים.
בדומה לחוקר הדגים שהוזכר למעלה ששמו הפרטי - דאגלס - מעיד על עיסוקו, גם שמה של ד"ר מארינו מרמז על הקשר שלה ליונקים ימיים. מארינו באיטלקית – ימי, שייך לים.

 

מזל דגים קשור כידוע בנעליים, והנה ב- 1 במרץ השנה התפרסם צילום מרהיב מהחלל של המגף האיטלקי כשהוא מואר ומנצנץ בחשיכה.

 

הכותרת שהתפרסמה ביום הראשון של חודש מרץ השנה, "מיט רומני ירה לעצמו ברגל", הסגירה (ביטוי ההולם את מזל ההסגר) שהאיש הוא בן מזל דגים. בדקתי, ורומני הוא, כמצופה, דג (יליד 12.3.1947).

 

הדגים אכן נוטים להכשיל את עצמם. רמז לנטייתם זו ניתן אולי למצוא בסמל המזל שבו נראים שני דגים השוחים זה כנגד זה.

והנה סיפור מארה"ב על שופט ששם לעצמו רגל בראש חודש דגים (20.2). ולאחר שמעד וכשל ויתכן שגם נפל, הוא הגיש קובלנה נגד - עצמו: השופט הפדרלי ריצ'רד צבול נחשף בסוף חודש פברואר כמי שהפיץ בהודעות דוא"ל לשישה נמענים בדיחה גזענית נגד הנשיא ברק אובאמה. לאחר שקלונו נחשף, כתב השופט מכתב התנצלות לנשיא, ואף הגדיל לעשות כשהגיש תלונה נגד עצמו. קישור לסיפור

 

קורי עכביש עטפו כפר אוסטרלי במעטה דמוי שלג
מה יכול להיות יותר דגי מזה? אגדתי, חלומי, קסום ורך ובנוסף - אשלייתי ומתחזה? זה קרה באוסטרליה הרחוקה - אלפי עכבישים שנמלטו מהצפה (כמה דגי...) פשטו בתחילת חודש מרץ על כפר בניו-סאות-וולס, וארגו מקוריהם מעטה לבן, ורך כמו פוך, שכיסה את הכפר כאילו היה טירתה של היפהפייה הנרדמת הנמה-לה תחת אפיריון קסמים, לאחר שאצבעה, כך מספרת האגדה של האחים גרים, נדקרה תחת הכישוף שהטילה אמה החורגת, המלכה הרעה (העכבישה?), על הקישור שבו ארגה הנסיכה, עורגת אל נסיך חלומותיה. וכשהקישור נפל מידיה - נפלה עליה תרדמה, ואפפו אותה קורי שינה ועטפו אותה כמו פקעת, וכך ישנה מאה שנה. והשושנים טיפסו וכיסו את הארמון המכושף וסוככו עליו כקורי עכביש... ואיש לא הצליח לחדור אל הארמון, כל מי שניסו נתפסו כזבובים ברשת, עד שבחלוף מאה שנים הגיע הנסיך. נסיך חלומותיה שהעיר אותה...

 

 

בציר 2012 עלה לאתר בלילה שבין ה- 10 ל - 11 באפריל 2012 

עידכון ביום 21.4.2012