המדור הוא בעריכתה של אן רייפלד

אן היא בתה של טלילה סטן ונכדתה של אביבה סטן. מכאן שהיא גדלה בבית שדיברו בו "אסטרולוגית". כיאה למי שמזל מאזניים שולטים בבית 9 (לימודים) ו 10 (קריירה) שלה, פנתה למרות המסורת המשפחתית ללימודי משפטים, ולהסמכה כעורכת דין. אן עורכת את מדור הזוגיות ושוקדת בימים אלו על פתיחת בית ספר לאסטרולוגיה על שם אביבה סטן.

ממזל דגים באהבהכמה מילים על מזל דגים ואהבה -
ונוס כוכבת האהבה נולדה מקצף הגלים, אז מה פלא שהיא הכי אוהבת להיות במזל דגים? ונוס נחשבת ל"נעלה" בדגים, כלומר באה לידי ביטוי במיטבה במזל זה המסמל רגשות עדינים וכמיהה רומנטית לנשגב, לנאצל ולנעלה. אהבה במזל דגים היא מסתורית כערפל בוקר, עדינה כאדווה על פני הים, ופיוטית כגעגוע לדבר-מה בלתי נתפס וחומק מהגדרה. ומי שנתפס ברשת קסמיה של אהבה בלתי נתפסת זו מסתבך לא אחת כדג ברשת. הביטוי "כשאוהבים סובלים" מיטיב להגדיר את מהות הרומנטיקה שאת התמצית המזוקקת והמזוככת שלה מסמל מזל דגים הפיוטי. הנפילה ברשת האהבה מטרתה לשחרר את האדם מכבלי האגו ולקרבו, בדרך ההקרבה האופיינית לדגים, לרוחניות, שהיא האהבה הנעלה ביותר.


 

קראו כאן כיצד מסתדרים, או לא מסתדרים, הדגים עם יתר המזלות - 

 

 


דגים וטלה

הדגים והטלה הם מזלות שכנים, אך ככל שהם צמודים כך הם גם שונים זה מזה ומנוגדים כמרחק מזרח ממערב. בנוסף לכך גם היסודות שלהם לא הולכים טוב ביחד – מזל טלה הוא כולואש ואקשן ואילו הדגים הוא מזל של מים שקטים.

 

אך מה שמסביר את השוני המהותי שביניהם יותר מכל, היא העובדה שהטלה הוא המזל הפותח את גלגל המזלות, והוא עושה זאת בקול תרועה כשהוא תוקע בקרן האייל של עצמו, ואילו הדגים הוא המזל הסוגר אותו, במה שלטלה נראה לא פעם, כקול ענות חלושה. הטלה הוא פשוט ראשוני ומחוספס מכדי להבין את הדגים המורכבים והבלתי נתפסים - מה עוד שהם כאלה חלקלקים... לא שזה מרתיע את הטלה תאב האתגרים הרוצה, בדרכו הישירה, לפצח את התעלומה. הבעיה היא שככל שינסה לפצח ולנגוח, יגלה שזה לא הולך בכוח וגם לא בסוג המוח (הפשטני) שבו ניחן, כך שתסכולו יגבר. ואילו הדגים מיטיב להבין ממרום גלגוליו את הטלה, אותו "עולה חדש" שעלה זה עתה על גלגל הענק של המזלות בהתלהבות של ילד בלונה פארק. למרות הפער שבין הדגים שבע הגלגולים לטלה תאב החיים, אם יש הרמוניה בין הירחים שלהם, ימצא הדגים המבין והסלחן תמיד תרוץ למחול לטלה ולהמשיך לרצותו בשעה שהטלה רץ קדימה ונוגח את כל מי שעומד בדרכו. ואם הטלה לא ידרוך מדי על בהונותיו של הדג יש סיכוי שהשניים ייצאו במחול שבו שילוב של חולמנות ולוחמנות מחולל נפלאות.

 


דגים ושור

למרות שיסודות המים והאדמה שעליהם נמנים הדגים והשור נחשבים למתאימים, שני המזלות שונים מאוד זה מזה, מה שאומר שהסיפור שלהם אינו פשוט. השור הוא הבסיסי והשורשי במזלות, ואילו הדגים - שהוא המורכב מבין 12 המופלאים - מזכיר לא אחת פקעת של חוט סבוך; השור הוא טיפוס מרובע העומד עם שתי רגליים (או יותר נכון, ארבע!) על קרקע מוצקה, ואילו הדגים משייטים להם אי-שם ובדמיונות מפליגים; השור הולך בתלם והדג הולך בטל, ובשעה שהשור דואג לתשתית עלול בן זוגו לשתות כמו דג. מזל האדמה שור קרוב לעבודת האדמה ואוהב להקיף את עצמו בצמחיה, אך בשעה שהשור מתענג בגן – אצל הדגים חוגג הבלגן.

 

למרות הניגודים המהותיים ואולי בגללם - מכה האהבה שורש ומלבלבת בליבם. וככל שהם מתקרבים מתברר שיש לשור ולדגים גם כמה תכונות משותפות - שניהם ניחנו במזג נוח, נינוח ונימוח שבעטיו הם מתנהלים להם באיטיות ובנחת, ונוטים לבהות ולחלום בהקיץ. שניהם גם אוהבים שקט ושלווה ואינם מרבים בדיבורים, אם כי השור נותן מדי פעם את קולו בשיר, להנאתו הרבה של הדג חובב המוסיקה והשירה. וכך, למרות שהדג מאמין באגדת דג הזהב והשור סוגד לעגל הזהב, הם משלימים זה את זה בדומה למים שמפרים את האדמה ובתמורה מקבלים ממנה בסיס ומסגרת. הדג הפיוטי ובעל הנפש היתרה משרה על הזוגיות שאר רוח, והשור מצידו ידאג שהדג לא יהיה משורר דלפון בעליית גג דולפת. וכך, כמו באגדות, הם עשויים לחגוג לא רק את חתונת הכסף אלא גם את חתונת הזהב, ולחיות באושר ובעושר.

 


דגים ותאומים

לדגים ולתאומים יש מכנה משותף, שניהם מזלות כפולים המורכבים משתי דמויות – צמד התאומים ושני הדגים, שניות מהותית המרמזת ששני בני הזוג רחוקים מלהיות טיפוסים חד-סטריים. לדגים ולתאומים צורת חשיבה רב ערוצית, מה שמבטיח שהם מרתקים וגם מבינים זה את זה, לעיתים אף ללא מלים. שניהם מבינים דבר מתוך דבר ומשדרים על אותו גל, וכשאחד מהם זורק מלה השני מוסיף משהו, מחזיר וחוזר חלילה. כך שהתקשורת ביניהם כמוה כפינג-פונג מנטלי תוסס וקולח, מה עוד שבכל אחד משני צדי השולחן מנתרים שני שחקנים - שהרי אין חולק על כך שהדגים וגם התאומים נחלקים לשניים. אך למרות שארבעה אוחזים בזוגיות הזאת, היא רחוקה מלהיות מרובעת, מה עוד שהתאומים וגם הדגים אוהבים גיוון ונוטים למשולשים בתחום הרומנטי...

 

למרות שהיסודות שעליהם נמנים שני המזלות, יסודות המים והאוויר בהתאמה, אינם מתאימים, הדגים והתאומים הם גמישים מספיק כדי להיות מתואמים זה עם זה - במיוחד כשנקרית על דרכם הזדמנות לתפוס הזדמנות. מסתבר שבעוד התאום מטה את מפרשו לכל רוח, יודע הדג לעלות על כל גל. אך לא תמיד עובדת היותם שתיים-בחזקת-שתיים מחזקת את הזוגיות של השניים ומקדמת את ספינת אהבתם. כי אסור לשכוח שהזווית המרובעת המתוחה בגלגל המזלות בין התאומים לדגים עלולה לגרום למתח ולמחלוקת בקרב ארבעת השייטים. מה עוד שהדגים, גם בינם לבין עצמם, שוחים בכיוונים מנוגדים...

 


דגים וסרטן

הדגים והסרטן נמנים שניהם על יסוד המים כך שספינת אהבתם שטה בים של רגש, מוצפת בתחושות, מושפעת ממצבי רוח, ומיטלטלת בין גאות לשפל. למרות ההרמוניה הבסיסית שבין שני מזלות המים, הדגים והסרטן אינם משדרים תמיד על אותו הגל – הסרטן שוחר הביטחון אוהב להיות ספון בנמל הבית, בעוד הדג המעדיף את הים הפתוח חולם להרים עוגן ולהפליג למרחקים; הסרטן דואג לסביבתו הקרובה, ולה בלבד, ואילו הדג שרגשותיו עולים על גדותיהם מזדהה עם כולם דואג לכל העולם; הסרטן החסכן אוגר מכל הבא ליד ומטיף שחבל על כל טיפה בשעה שאצל הדג נוזל הכסף מבין האצבעות.

 

יסוד המים הקושר בין הסרטן לדגים רומז שהשניים נפגשו בנסיבות רטובות – אולי ביום גשם הציע הסרטן לדג פזור הנפש ששכח לקחת מטריה, להסתופף איתו תחת מטרייתו. איך שלא יהיה, הדג נכבש על ידי רצונו של הסרטן לסוכך ולהגן עליו, וסביר שירשה לסרטן לביית אותו ולקשור אותו אל סינורו. וכך עשוי הדג להקריב את אהבתו למרחקים למען הצורך הסרטני בקרבה יתרה, ולהמיר את אהבת ההרפתקאות שלו בהתרפקות הדדית בקן הביתי שהסרטן כה דואג לרפד ולטפח. ובהיותם ספונים בספינת האהבה שלהם יעמוד הסרטן במטבח ליד הסירים, בשעה שהדג הפיוטי יכתוב שירים. בסך הכל צפויה להם זוגיות עוטפת וחובקת ומלאה ברוך, אינטימיות והבנה.

 


דגים ואריה

השילוב בין אריה ודגים מפגיש בין שני יסודות מנוגדים - אש ומים. מעבר לכך, יש פה גם התנגשות בין שתי איכויות: הדגים משתייך לאיכות המשתנה ואילו האריה לאיכות הקבועה. מכאן שמדובר בשני מזלות עם תפיסת עולם שונה לחלוטי;.ואכן האריה הוא המוחצן שבמזלות והדגים הוא המופנם ביניהם; לאריה חשוב להרשים והוא עוטה תמיד את מיטב מחלצותיו ומתהדר בסמלי סטטוס, ואילו הדג לא מאמין ברושם חיצוני והוא מצפה שהזולת יוקיר את פנימיותו; מלך החיות הוא שתלטן לא קטן הדורש לעצמו תמיד את קדמת הבמה, בעוד הדג מעדיף את מאחורי הקלעים - ומשם הוא מושך בלא מעט חוטים... האריה משוכנע שהוא יודע הכל הכי-הכי טוב והוא תמיד עומד על דעתו; ואילו הדגים מחליף את סימני הקריאה של האריה בסימני שאלה, והוא בוודאי שאינו עומד על דעתו, כפי שהוא גם לא חולם לעמוד על זנב הדג של עצמו...

 

למורת השוני שבין שני המזלות יש ביניהם גם דמיון - לדגים יש חלום ולאריה יש חזון. שניהם גם מאוד נדיבים, אך בעוד נדיבותו של לב-הארי לא באה על חשבון צרכיו שלו (שכיאה למלך החיות הם גדולים למדי) הרי שהדג - גם על חשבון עצמו הוא נדיב וגם את חולצתו האחרונה יהיה מוכן להקריב. האריה וגם הדגים, שניהם טיפוסים מאוד אוהבים ובעלי רגשות משתפכים. האריה אינו אדיש והוא אף רגיש לרשת הקסמים הדגית, וגם הדג רחוק מלהיות דג קר ובמחיצת האריה הופך הבלבול השוכן בלבו ללבלוב. ויש גם סיכוי לפריחה רב שנתית, כי למי שנכנס לחדרי הלב של הלביא/ה, מובטח שלא יהיה מלך/ה ליום אחד.דגים ובתולה

הקשר שבין הדגים לבתולה הוא של משיכה שבין ניגודים משלימים - הבתולה המשתייכת ליסוד האדמה נטועה עם שתי רגליה בקרקע מוצקה בשעה שהדגים, טיפוס מימי וחולמני, משייט לו אי שם בספירות אחרות. הבתולה רחוקה מהבטלה - מהרגע שהיא משכימה עם ציוץ הציפורים היא עסוקה, טרודה וטורחת סביב השעון. הבעיה היא, לפחות מבחינתה, שבשעה שהיא הולכת לעבודה הולך לו הדג בטל, או הולך לישון, אחרי שהיה ער כל הלילה. לעומת הדג שהוא טיפוס של לילה, הבתולה היא טיפוס של יום, ואפשר להגדיר אותה גם כטיפוס יום-יומי; כי אם יש דבר-מה שהבתולה הספקנית סוגדת לו אז זה לנורמטיביות ולשיגרה של סתם-יום-של-חול. לדידה אלוהים - אם הוא בכלל קיים - נמצא בפרטים. הבתולה אוהבת להתעסק בפרטי פרטים, ואילו הדג שונא לרדת לפרטים הקטנים ומעדיף לראות את היער, או להשקיף על הקוסמוס ולשחות בין גלקסיות רחוקות כדג במים.

 

למרות הניגודים שבין השניים ואולי בגללם, עשויה הבתולה הבררנית - המזכירה לא אחת מסננת - ליפול ברשת הקסמים של הדגים, למורת רוחה כמובן... אם הבתולה תאזור עוז בנפשה ותעלה על ספינת האהבה המיטלטלת והדולפת של הדג, היא תגלה שמעבר ליום-יום הבנאלי והלא-אחת משמים, יש גם שמ-מים. ואילו הדג ימצא בבתולה עוגן ובטחון, ומישהו שיסדר לו את הבלגן ההזוי שבתוכו הוא שרוי, מישהו שאפשר לסמוך עליו, ושגם אם לא מבין לנפשו, לפחות יגלה הבנה למיחושים המוחשיים שלו.כדי שהזוגיות תחזיק מעמד יהיה על הדג לגייס כל טיפה של ותרנות וסלחנות כדי להתעלות, או לפחות להתעלם, מהקיטורים של הבתולה ומנטייתה למתוח ביקורת. אז מה פלא שהוא מתעטף לא אחת בהזיה מגוננת - עם או בלי קטורת או מקטרת...

 

 

דגים ומאזניים ראו מאזניים ודגים

 

דגים ועקרב ראו עקרב ודגים

 

דגים וקשת ראו קשת ודגים

 

דגים וגדי ראו גדי ודגים

 

דגים ודלי ראו דלי ודגים

 


דגים ודגים

כששני דגים נופלים האחד ברשת קסמיו של השני, האהבה שמלבלבת בלבם - ולא פעם בסתר - היא גם מאוד מבלבלת ומעורפלת, כשהדבר היחיד שברור בקשר לקשר הזה הוא - שהוא מה-זה מסובך... ואיך לא, כאשר כל דג מכיל בתוככי עצמו שני דגים שגם שוחים בכיוונים מנוגדים? אך למרות שיש לנו פה עסק עם ארבעה דגים, אין שום דבר מרובע ברביעייה הזאת. נהפוך הוא – זהו השילוב הבוהמי, המרחף והאסטרונאוטי ביותר מכל שילובי המזלות האפשריים. ספינת האהבה של הדגים משייטת בתוך ערפל, ולא פעם גם בכיוונים מנוגדים, שהרי הדגים הם מצד אחד שוחרי חופש המבקשים להשתחרר מכל הכבלים, ומצד שני נוטים להסתבך בעוד ועוד קשרים כובלים. הדגים, כפי שרומז סמל המזל, הם עתירי סתירות, מה עוד שהם מושיטים גם את הלחי השניה... זוג הדגים עשויים להגביר זה אצל זה את התכונות האופייניות של המזל - את האסקפיזם ואת הנטיה להיות אסקופה נדרסת, כמו גם את חוסר היכולת לברור בין כל אותם התסחיפים שמזדמנים תכופות לרשתם - שהרי הרשת שלהם לא ממש יעילה בתור מסננת; וכשלדגים אין פילטרים ובנוסף לכך הם פלרטטנים גדולים, מזכירה ספינת האהבה שלהם לא פעם תיבת נוח שבה חוגגים כל החיות והיצורים של גלגל המזלות. מתירנות היא תכונה דגית, וכאשר הקשר בין בני הזוג רופף, הוא מותר בקלות ומתנדף.

 

הזוגיות הלא פשוטה שבין הדגים עשויה להצליח אם בני הזוג יהיו נאמנים ל"אני האמיתי" שלהם, וילכו בעקבותיו למרות הקושי הכרוך באורח חיים רוחני ויחפני במציאות מטריאליסטית. אם הדגים ירימו עוגן וישוטו למחוז חפצם, כשהם נטולי כל חפץ שאינו ממש הכרחי, ויזהרו מכל אותם הפיתיונות החומריים שיארבו להם בדרכם, הם ימצאו זה את זו ואולי אפילו את עצמם. 
 

 

 

 הכתבה עלתה לאתר ביום 14.3.08