השור הוא מזל-השמש של רוב האישים המוזכרים בכתבה

באותם המקרים שבהם השור הוא המזל-האישי
(או מזל הירח) של אישיות מסויימת, מצויין הדבר באופן מפורש.


מזל-השמש

הוא המזל שבו נראתה השמש בחודש הלידה

המזל-האישי

הוא המזל שעלה באופק המזרחי של מקום הלידה, בזמן הלידהומה מגלה לנו טלילה
על המזלות האחרים
?

במדור מזל החודש

הופיעו המזלות הבאים -

תאומים, סרטן, אריה, בתולה, מאזניים, עקרב, קשת, גדי, דלי, דגים, טלה, שור
עוד על מזל שור


על חיי האהבה של הטליים והתאמתם למזלות השונים, קיראו ב -

ממזל שור באהבה


כיצד משתקף מזלם של כוכבי במה ילידי שור בתקפידים שהם מגלמים?
על כך תוכלו לקרוא ב -

כוכבים נוצצים בשור
ומה מבשרת רוח המזל של חודשי השנה האחרים?


קיראו כיצד שיקפו אירועים שהתרחשו לאחרונה בארץ ובעולם את רוחו של המזל שבחסותו אירעו

התאומים ברוח הזמן

הסרטן ברוח הזמן

האריה ברוח הזמן

הבתולה ברוח הזמן

המאזניים ברוח הזמן

העקרב ברוח הזמן

הקשת ברוח הזמן

הגדי ברוח הזמן

הדלי ברוח הזמן

הדגים ברוח הזמן

הטלה ברוח הזמן

השור ברוח הזמןקיראו עוד על
מדורנו החדש
המזל ברוח הזמןגולשים יקרים -
לצבע הטקסט נודעת משמעות:

טקסט כחול = לינק
טקסט סגול = הסברשימו לב לצירוף האותיות "פר" הפותח את שם המשפחה פרפונטיין.גולשים יקרים -
לצבע הטקסט נודעת משמעות:

טקסט כחול = לינק
טקסט סגול = הסבר
משוריין, טרקטור,
בול
דוזר


המושג "שור" מופיע בכל המילים האלה:
"טור" הוא שור בלטינית,
ו"בול" באנגלית

ובאשר לאותו ירק שוורי מובהק, הבולבוס, הלוא הוא תפוח-האדמה,
שימו לב איך

ה בול בוס

מכיל בתוכו את ה – BULL (שור באנגלית)שימו לב איך

ה בול בוס

מכיל בתוכו את ה – BULL (שור באנגלית)

שימו לב איך

ה בול בוס

מכיל בתוכו את ה – BULL (שור באנגלית)

מזל החודש - שור


למדורנו החדש השור ברוח הזמן

 

כדי לגלות את המוטיב המרכזי של המזל לא צריך ללמוד אסטרולוגיה - די להתבונן בסמל המזל כדי לקלוט את הרעיונות המרכזיים הגלומים בו. מה מגלה לנו סמל השור?

 


בנוסף להיותו של השור מזל האדמה הראשון, מה שאומר שהוא סמל להתגלמותו המובהקת ביותר של החומר, הוא גם  המזל השני בגלגל המזלות. המזל השני, שור, מקביל לאות השניה "ב" שבה נברא העולם הגשמי ואשר בה נפתח הפרק הראשון בספר בראשית במילים "בראשית ברא אלוהים". כך שאיך שלא תסתכלו על השור, מזל זה הוא הארכי-סמל של החומריות ושל התגלמותה של הבריאה במציאות המוחשית, לכן השור מייצג את הצד הארצי, הממשי, החומרי והגופני של הקיום הפיזי, ומסמל את תלותם של כל הברואים ב"אמא אדמה" האמורה להעניק לילדיה את בסיס קיומם.

 

באסטרולוגיה מסמל השור את עבודת האדמה ואת תנובתה, כמו גם את כל מה שמכלכל אותנו ומאפשר לנו להתקיים. ומכאן הצורך השוורי בטריטוריה לצד הקשר לרכוש, נכסים, בעלות וקניין וכמובן-כמובן, כסף, שאת ההשתעבדות לו מסמל עגל הזהב. הקשר של השור לבריאה בא לידי ביטוי ביצירתיות (אם כי מזל היצירה פר-אקסלנס הוא האריה), ביצרנות, בפרודוקטיביות ובבנייה.


 

ההתבוננות בסמל השור גילתה לנו כמה מדרכי הביטוי המובהקים ביותר של המזל. בואו נראה כיצד באים מוטיבים מרכזיים אלה לידי ביטוי בעולם המוכר לנו, ובמיוחד באישיותם ובגורלם של ילידי שור מפורסמים.

 

 

 

הקשר של מזל שור למעשה הבריאה בא לידי ביטוי מובהק במיתולוגיה של מצרים הקדומה, שבה נחשב הפר לגלגול של האל הבורא, פתח. ואילו האלה חתחור, שלה ייחדה האמונה המצרית את בריאת היצורים, תוארה בדמות אשה שקרני פרה מעטרות את ראשה, המיניקה בחלבה את כל היצורים החיים.

 

 

חוזה המדינה תיאודור הרצל הינו ההוכחה לכך שגם באותם המקרים שבהם השור הוא איש חזון, הוא מצליח להתוות דרכים מעשיות להגשמת חלומו. הרצל ביסס את חזונו על רעיונות שווריים מובהקים כמו "עבודת אדמה", "בנין הארץ" ו"טריטוריה".
מבחינה אסטרולוגית מעניין גם לראות כיצד שמו של החוזה, תיאודור הרצל, משקף את מזלו:
תאודור (בכתיב חסר), נפתח ב"תאו" –  שאותו ניתן להגות "Tau", וכידוע תאו הוא סוג של שור, ואילו השם הרצל, שפירושו "לב קטן" רומז על קשר למזל  מזל אריה הקשור בלב (לביא). ואכן מזלו-האישי של הרצל היה אריה.
והנה פרט מאלף נוסף: הרצל צפה בשנת 1898 שחזונו יתגשם "בעוד 5 או בעוד 50 שנים", והמדינה אכן נוסדה כעבור 50 שנה - ממש כפי שחוזה המדינה חזה. בנוסף לכך שיקפה המדינה גם את שילוב המזלות של הרצל, שור ואריה: המדינה קמה ב- 14 במאי 1948, במזל שור, בעוד שהירח ומקבץ גדול של כוכבים נמצאים במזל אריה.

 

 

המילה התנ"כית "מיקנה", שמשמעותה עדר בקר, מבטאת את ההדדיות שבין כוח הקנייה, כלומר הכסף, לבין מזל שור, שהתקיימה בימי קדם. קשר זה מתקיים גם היום, ובקרב שבטים שונים באפריקה נמדד עושרו של אדם לפי כמות הבקר שברשותו.

 

 

בהורוסקופ של קרל מרקס, הוגה הדעות היהודי בן המאה ה-19, יש דגש חזק במיוחד על מזל שור, שכן שני המאורות – השמש והירח – נמצאים בו. שם ספרו של מרקס "הקפיטל" (הרכוש) מבטא את העובדה שהתחום הכלכלי הוא שעמד במרכז הגותו, כפי שאכן ניתן לצפות ממי שנולד בהשפעה כה מובהקת של מזל שור.

 

 

יהודי נוסף בן המאה ה-19 שהטביע את חותמו על העולם, הוא אבי תורת הפסיכואנליזה זיגמונד פרויד שבדומה להרצל ולמרקס נולד גם הוא במזל שור. כבן מזל שור טיפוסי ביסס פרויד את תורתו על המאוויים הבסיסיים ביותר. תלמידו של פרויד, קרל יונג, שחלק על הגישה המטריאליסטית של מורו ורבו, עשה לעצמו כנפיים והמריא למחוזות רוחניים יותר, כיאה למי שמזלו-האישי הוא דלי.

 

 

מזל שור קשור באדמה ובתנובתה, ולכן ממש לא מפתיע שהסמל של חברת "תנובה" היא הפרה. ובהקשר של תנובת חלב, פרות ומזל שור, זה המקום להזכיר שחלב פרה הוא המשקה הלאומי של מדינת מינסוטה שבארצות הברית. מינסוטה נוסדה, איך לא, במזל שור.

 

במאמר שכתב לאחרונה הסופר יורם קניוק הוא עמד על ההבדל שבין "להיות מאושר" לבין "שיהיה לי טוב". והסביר שמבין השניים עדיף המצב שבו "טוב לי". בכך ביטא קניוק, יליד שור, את ההבדל שבין שני המזלות שבשליטתה של ונוס, השור והמאזניים -
באמצעות מזל האדמה שור מתגשם הצד הארצי של ונוס – כלומר הצורך הבסיסי-גופני "שיהיה טוב". ואילו מזל האויר מאזניים משקף את הצד הרוחני של ונוס, המתבטא בכמיהה לאושר, כמיהה המצויה במימד הנפשי של ההוויה.

 

 

במאמרו סיפר קניוק שהוא מסתמך על הטפותיו של גורו ישראלי מפורסם בשם עמיקה. אלא שיש יסוד להשערה שעמיקה מתקיים רק בדמיונו של הסופר המפורסם, מה שאומר שתורתו המקדשת את הנהנתנות היא מנהמות ליבו של קניוק עצמו. עובדת היותו של "עמיקה" יציר דמיונו, ממש לא הפריעה לסופר הפנטזיונר לפתוח את מאמרו העיתונאי, שבו דיווח לכאורה על כנס רוחני, במילה השוורית "ממש", ולספר לקוראיו המוקסמים ש"ממש בימים אלה" הגיע ארצה הגורו עמיקה...
שימו לב שהשם שבו כינה קניוק את ה"אלטר אגו" שלו – עמיקה, מבטא את מהותו של מזל עקרב, שהוא המזל הקוטבי לשור והמגלם בתוקף כך את ה"לא-אני" של השור.

 

 

המשורר אלכסנדר פן נולד אמנם במזל דלי, עובדה שבאה לידי ביטוי מובהק באישיותו יוצאת הדופן, המבריקה ורבת המעוף. יחד עם זאת מיקומו של יופיטר במזל האדמה, החומר והלבנים, שור, מגלה שלמשורר הנודע  היה גם פן נוסף שהיווה את ההשראה לשירים כמו "אדמה אדמתי" ו"הבו לבנים".

 

 

לבד מהבקר מסמל השור גם חיות אחרות המאופיינות במסה פיזית רבת עוצמה וגוף כבד ומסורבל, כמו הדוב למשל. מה שמסביר מדוע את שוק ההון האמריקאי מסמלים לצד שוורים, גם דובים.

 

 

חיה נוספת "בעלת גוף" הקשורה במזל שור, היא החזיר. לכן אין זה מפתיע שקופות החסכון הן בצורת חזרזיר. בנוסף לכך מודבק הכינוי "חזיר" למי שמגלם את הצד הנחות של מזל שור, הבא לידי ביטוי בהתבוססות בחומריות תוך האבסה והלעטה עצמית.

 

 

חיית המחמד של כוכב הקולנע האמריקאי, ג'ורג' קלוני, היה חזיר. לפני כשנה, ב"שנת החזיר" הסינית, נפטר חזיר המחמד של קלוני בשיבה טובה. גם כלב הבולדוג (בול-דוג = כלב-שור) של השחקן, נפטר באותה שנה. קלוני, יליד מזל שור, הקפיד ללא ספק להקיף את עצמו בחיות מחמד שהתאימו למזלו...

 

 


הכתבה עלתה לאתר ביום 4.5.2008

 

 


 

   

מדורנו החדש "מזל החודש ברוח הזמן" מוקדש החודש למזל שור

 

השור ברוח הזמן - בציר 2009

לבציר 2010     לבציר 2011     לבציר 2012

 

 

מזל-האדמה-הטובה-שור מסמל שדות מניבים וגנים פורחים ומשרה תחושה של רוגע, יציבות ונחת רוח. גם רוח המזל, אותה רוח צמודת-קרקע-משהו, מנשבת לה -  למרות כוחות השור שלה -  בדרך כלל בנחת, ונרתמת לא אחת להנעת פרוייקטים ארציים. כל מה שקשור בחקלאות, קרקעות, בניין, כספים ובנקאות נדחף בהשפעתה של רוח השור אל קדמת הזירה הציבורית.

 

 

שפעת החזירים 
איך שנכנס השנה מזל שור פרצה עימו לזירה העולמית גם שפעת החזירים - ביום 21.4.2009 התפרסמה הידיעה הראשונה על התפרצות המחלה. על הקשר של השור לחזירים ולחיות אחרות,

ראו למעלה.

 

 

מלחמת השוורים של ראשי הבנקים
גם בישראל השתלטה הסימבוליקה השוורית על כותרות העיתונים כבר ביום הראשון של המזל - באותו היום

(21.4.2009)  התבשרה המדינה על קרב אדירים בין בנק ישראל לבנק הפועלים. הציבור צפה בתדהמה בראשי הבנקים שהתנגחו ראש בראש כמנהג השוורים, תוך סיכון שבירת קרנותיהם וירידת קרנם.


 

יום האם ומזל שור
יום האם נחוג ברוב התרבויות ביום הראשון השני של חודש מאי, כלומר בעיצומו של מזל שור. וכי יש סמל מוצלח יותר לדמות האם מאשר המזל המגלם את אמא-אדמה המעניקה והמיניקה? ממש לא – מה עוד ששור הוא המזל שבו הירח, סמל האם, נחשב ל"נעלה", כלומר - מתבטא במיטבו. ומה באשר ליום האב? מסתבר שרוב המדינות הנוהגות לחגוג יום זה מציינות אותו – מכל המזלות – דווקא במזל תאומים הילדותי... מופתעים? אז הנה שני הסיפורים הבאים להוכיח לכל מי שזקוקים להוכחה -  שיש, גם יש, פן תאומי בדמות האב.

 

אבות על גבול שור-תאומים -

די לבירה! תנו לגבר "חזיר ברזל" !  ("חזיר ברזל" - כינוי לטנק בגרמנית)

לרגל "יום האב" שאותו מציינים השנה בגרמניה בדיוק ביום התחלפות השור בתאומים (21.5.2009), מציעה חברת נופש לכל אותם אבות שנהגו עד כה לחגוג על סיבוב בירות, מתנה מקורית – סיבוב על טנק ! "טנקים זה משהו שמרתק את כל הבנים, גדולים וקטנים כאחד", מגלים פרסומי החברה שמבטיחה תמורת כמה מאות מרקים קורס קצר בנהיגה על טנק. מסיימי הקורס ייצאו לסיבוב בשדה אימונים במדינת ברנדנבורג שהוא "מגרש המשחקים הגברי האולטימטיבי".

למיותר לציין שקורס נהיגה על טנק מבטא את שילוב המזלות שור ותאומים – התאומים מסמלים לימודים בכלל ולימודי נהיגה בפרט, ואילו מזלו של הטנק המסורבל הוא - איך לא -  מזל שור, המסמל גם בולדוזרים (Bull-dozer) ואת הטרקטור המושך - במקום השור - במחרשה. את הקורס מנהלים, כמתבקש מהסימבוליקה התאומית, שני אחים אקסל ויורג הייסה המבטיחים שתמורת סכום נוסף יוכל הטנקיסט הטירון "לחרוש" בשרשראות הטנק מכונית ישנה. ועל זה (אולי) ייאמר - וכיתתו טנקיהם למחרשות...

 

ועוד פרקי אבות בשור-תאומים - 
 שני אבות לזוג תאומים
הסיפור המוזר על זוג התאומים שבדיקה גנטית גילתה שלכל אחד מהם יש אב ביולוגי אחר, התפרסם על גבול המזלות שור ותאומים, ביום 19.5.2009, וזאת כאשר השמש – שומו שמיים - נמצאה עדיין במזל שור! האם הסיפור לא יכול היה להתעכב ביומיים ולהתפרסם, בתזמון אסטרולוגי מושלם, ביום הראשון של מזל תאומים? לשמיים יש הסבר משכנע מדוע לא יכלו לחכות, והנה הוא:

ביום שבו נחשפה הפרשה (19.5.09) היה שליטו של מזל תאומים, מרקורי, בצמידות לשמש (סמל האב) במעלות האחרונות של שור על גבול תאומים. הירח המסמל את כל הקשור בלידה ואת האם, היה באותו היום במזל הכפול, המכופל והמתעתע דגים - זאת כאשר בו-בעת ובמקביל, שולח שליטו של מזל דגים, נפטון (המתארח במזל דלי המסמל מקרים חריגים ופאראנורמליים), היבט מדוייק של 90 מעלות למרקורי. וכאמור, מרקורי השולט בתאומים (כפילות) נפגש בדיוק באותו היום עם סמל האב שאותו מגלמת השמש, הנמצאת ממש כמו מרקורי הצמוד אליה, בהיבט מדוייק לנפטון המתעתע במזל דלי המשגע. בנוסף לכך מבצע מרקורי את מגעיו כשהוא נמצא בנסיגה, מה שמוסיף ללא ספק קורטוב נוסף של סיבוך למצב המורכב... 
 

 

המדור עלה לאתר ביום 31.5.2009


 


 

 

השור ברוח הזמן -  בציר 2010

לבציר 2011      לבציר 2012 

 


התעמלות מזירת השוורים
טרנד חדש כובש בימים שווריים אלה את חדרי הכושר בספרד -  שילוב של  טכניקת הפילאטיס עם תרגילים מזירת מלחמת השוורים. כל מתעמל מקבל גלימה אדומה שאותה הוא מניף מצד לצד כשהוא מדמה שור זועם השועט אליו. השיטה החדשה שעליה דיווחה התקשורת בעיצומו של מזל שור (ביום 16.5.2010), זכתה לשם טאורו פילאטיס (פילאטיס שוורי). 

 

 

השור-הלוחם המשובט הראשון 
העגל המשובט שזכה לשם גוט, הוא שיכפול גנטי מדויק של שור לוחם בשם ואיסטו, שמת כחודשיים לפני פרסום הידיעה שהופיעה ביום הכי המתאים מבחינה אסטרולוגית –  ב- 20 במאי (2010), היום האחרון של מזל שור, במרחק נגיחה ממזל תאומים. והתאומים שידם בכל, האם יש להם יד גם בשור המשובט? והתשובה היא –  דאבל כן, כשהרמז הוא ב"דאבל", כלומר בכפילות התאומית, ובהשלכות של סמל זה שמשתקף בכל מה שמועתק, משוכפל ודומה למקור, תואם אותו (זוכרים את המחשבים תואמי איי.בי.אם?), או מחקה אותו. וכפי שבוודאי הבחנתם, התאומים הם חקיינים מעולים... כך שהמסקנה המתבקשת היא שמזל תאומים מסמל שיבוט. 

 

 

לכבוד חג השבועות עושים כבוד לפרות
טיפולים מפנקים לפרות  -  20 פעילים של אגודת הסטודנטים במכללת עמק יזרעאל הגיעו ביום 16.5.10 לרפת של מושב תל עדשים כדי להעניק לפרות טיפולי ספא מפנקים. "רחצנו אותן, האכלנו והשקינו אותן לרגל חג השבועות והפרות הודו לנו בכשכושי זנב", סיפר הסטודנט שמעון אגם לכתב "ישראל היום".  

              

מלכת היופי של הפרות -  בתחרות שנערכה ביום 20.5.10  -  כלומר ביום האחרון של השור,   זכתה הפרה נועה בגדול: נועה נבחרה מבין 25 פרות כמלכת יופי וכפרה המיניבה הכי הרבה חלב,  וזכתה גם בשבחים הודות לאיכות החלב שלה. מי שניצח על התחרות היה הרפתן הותיק מבאר טוביה (החולב...) יואב צור. היות והתחרות נערכה על גבול המזלות שור-תאומים, אין זה מפתיע שהפרה הזוכה נושאת את השם התאומי, נועה, המשקף את היותו של התאומים מזל התנועה.
 

 
האדמה פערה את פיה ובלעה את בני הבית
השור מסמל בדרך כלל אדמה טובה ומיניבה - אך לא לעולם חוסן, ובדומה לשור שיכול להיות נוח ורגוע עד שלא מנופפים לו בסמרטוט אדום – כך גם עלולה האדמה היציבה והשלווה להתפרץ לפתע באלימות.
ביום 13.5.10 שבו הצטרף גם הירח, המסמל בית ומשפחה, לשמש ששהתה במזל שור, פערה לפתע האדמה את פיה בעיירה הקנדית סנט ג'וד שבמחוז קוויבק, ובלעה בית על יושביו. "יושביו", במלוא מובן המילה, שכן בעת האירוע הקטלני ישבו ארבעת בני  משפחת פרפונטיין בסלון ביתם וצפו בטלויזיה.
מצב של "ישיבה" מסומל על ידי מזל שור, המסמל גם כסאות ומושבים - גם במשמעות של מושב חקלאי. כך ש"להתיישב", בין אם על כסא (רצוי בכורסה נוחה), או על הקרקע, היא משאת נפשו של השור. (ראו למטה סיפור על כסא שנגנב ממושב ובמזל שור אליו הושב).

המספר 4, המסמל את המרובעות והיציבות (לכסא 4 רגליים) השוורית, מקביל למספר בני הבית.

 

 

בהשפעת מזל הכסאות שור: הכיסא האבוד של אליהו הנביא נמצא וגם הוחזר  - 

"15 שנים אחרי שהכסא המפואר נגנב מבית הכנסת, הוא אותר במכירת חיסול רהיטים בעפולה", דיווח העיתון "ישראל היום" ביום 23.4.10. מסתבר שלפני 51 שנים בנו שלושה נגרים כיסא מפואר לאליהו הנביא ותרמו אותו לבית הכנסת של מושב גדיש בחבל תענך. בעשרות השנים שחלפו מאז, נימולו על הכיסא הזה דורות של ילדים. ואולם לפני 15 שנים נעלם הכיסא ועקבותיו לא נודעו. ציון פרץ, חבר המושב בן 53 שבנו נימול על הכיסא, יצא למסע חיפושים נרחב אך העלה חרס בידו. "לפני כשבועיים", מספר העתון, "יצאו שניים מחברי המושב לרכוש רהיטים משומשים ממסעדה שנסגרה בעפולה, וגילו שם להפתעתם את הכיסא האבוד". פרץ הנרגש לקח את הכיסא לביה"ס לחינוך מיוחד "עמק יפה", וחניכי מגמת הנגרות שיפצו אותו והחזירו עטרה ליושנה. ביום 22.4.10, ממש בהתחלה של מזל שור, הוחזר אחר כבוד הכסא לבית הכנסת שממנו נעלם. 

 

 

מזל שור - גם מזל של טנקים ושיריון
כיכר ל"אבי המרכבה" -   ממש, ממש בתחילת מזל שור, ביום 22.4.10, חנכה עיריית רחובות כיכר להנצחת פועלו של האלוף במילואים ישראל טל, תושב העיר בן ה-82, מי שנחשב ל"מר שיריון" ול"אבי המרכבה". בכיכר שבצומת הרחובות הרצוג והנשיא הראשון, הונח פסל שהוא דגם של טנק המרכבה.


דגם הטנק של גלעד שליט -  ביום המחרת כיכב שוב דגם של טנק המרכבה, אלא שהפעם היה זה דגם עשוי עץ "הטנק של גלעד". הטנק השתתף בהפגנה שהתקיימה ביום 23.4.10 מול ביתו של ראש הממשלה נתניהו בקיסריה ובימים הבאים החל הטנק, כמו שור טוב, "לחרוש את הארץ" במטרה להגביר את המודעות למצבו של שליט.
 

 

המדור עלה לאתר ביום 3.6.2010


                         

  


 

 

השור ברוח הזמן  -  בציר 2011

לבציר 2012

 

יום-האם במזל שור -  אין כמו אמא אדמה
אין מזל שמתאים יותר מהשור, המזל שבו הירח - שהינו הסמל האולטימטיבי של דמות האם - נמצא בשיאו, לארח את "יום האם". בהשפעתו של  מזל אדמה זה מגלם הירח את האם-טיפוס של "אמא אדמה" המהווה עוגן של יציבות ובטחון ומשרה שלווה ועונג. זוהי אמא מחבקת ומכילה שהתינוק המתערסל בזרועותיה מרגיש מאוד-מאוד שייך. אמא במזל שור היא טיפוס מיניק ומעניק, ועליה נאמר שיותר ממה שהתינוק רוצה לינוק, היא רוצה להיניק. האם ותינוקה הם שניים שהם אחד. ובמקביל, גם ב"יום האם", שאותו מציינים ברוב הארצות ביום הראשון השני של חודש מאי, משתקפים המספרים 2 ו – 1. אגב, המספר 2, מסמל הן את המזל השני שור, והן את הירח.

 

ובאיזה מזל מציינים את יום הגנים הציבוריים?
 באיזה מזל אם לא במזל-האדמה-הטובה-שור, המסמל טבע מיניב וגנים פורחים - ואפילו את גן-העדן המיתולוגי בעצמו ובכבודו?   בארה"ב מציינים את "יום הגנים הציבוריים הלאומי" ב-6 במאי.  קישור.

 

 

אסון הטרקטור

לא פעם קישרתי ב"בצירים" קודמים של מדור זה (בציר 2009 ו- 2010בין הטנק למזל שור - ואם אתם מופתעים מהקשר שבין מזל הפסטורליה לכלי המלחמה, תזכרו שגם השור, כשמעצבנים אותו, יודע לתקוף... ובדומה לאותו משוריין מסורבל, גם הטרקטור הוא "שור". ההתנהלות של טנקים ושל טרקטורים (מסוג בולדוזר) על גבי שרשראות מגבירה את הרושם "צמוד הקרקע" שלהם.
הטרקטור הוא השוורי מבין השניים בגלל הקשר ההדוק שלו לעבודות בנייה ועפר ולכל מה שקשור באדמה, ובמיוחד לחקלאות שבה הוא מחליף את השור בעבודות החריש.  לכן, כאשר ב-20 באפריל נודע לי על אסון הקשור בטרקטור, שאלתי את עצמי: כבר התחיל מזל שור? בדיקת מפות השמיים גילתה שהשמש הקדימה השנה את כניסתה לשור, ונכנסה אליו כבר בשעות הצהריים של ה-20 באפריל, ושעות ספורות לאחר כניסתה, בשעות אחר הצהריים אירע האסון : בזמן ביצוע עבודות עפר (באותה שעה עלה מזל בתולה הקשור בעבודה ובאדמה באופק) כבה לפתע מנועו של הטרקטור והוא התדרדר מהתל שעליו טיפס ודרס את אביו של הנהג. השמש (אב)  שכאמור נכנסה לשור היתה ממוקמת באותה שעה בבית 8 (מוות) ומרקורי (תנועה) שהיה בנסיגה (הטרקטור נסע אחורה) יצר צמידות עם מארס (השולט במנוע ובנוסף לכך גם בבית 8) והיבטים קשים עם סאטורן (המנוע כבה בהשפעתו המשביתה, המקררת והחוסמת של כוכב ההגבלה) ועם פלוטו הקשור בחפירות ובמוות.

 

  
למי לא צלצלו פעמוני מאי?
מזל שור מסמל פעמונים -  קשר שמשתקף גם בפריחת הפעמונית בחודש מאי (בגרמנית May Glöckchen). לכן אין זה מפתיע שהשיר "דינג דונג" של דנה אינטרנשיונל ייצג את ישראל, שגם היא בת מזל שור, באירוויזיון 2011 שהתקיים בחודש מאי במזל הזמר והשיר - שור. אלא שלמרבה האכזבה השיר לא הצליח להעפיל לגמר בתחרות שנערכה בגרמניה ביום 12.5.11 .


נפילתו של שיר הפעמון של דנה, ארעה בדיוק יממה לאחר נפילתו של פעמון אחר: פעמון המגדל בעיר לורקה שנפגעה ביום 11.5.11 מרעידת אדמה קטלנית. גם נפילה זו דווחה בשידור חי, כי המגדל התמוטט - בדרך פוטוגנית ביותר - דקות אחרי שבמקרה הזדמן לשם צוות טלוויזיה שאנשיו ניצלו בנס משברי המפולת.

לכתבה על רעידת האדמה שהגשימה תחזית בת קרוב ל - 100 שנה.


ושנה + יום קודם לכן "חווה" פעמון נוסף נפילה: כיפת הברזל שצורתה זיכתה אותה בשפה הגרמנית בכינוי "הפעמון" (Glocke), כשלה במשימתה לעצור את דליפת הנפט במפרץ מקסיקו, דיווחה התקשורת ביום 10.5.10.

"פעמון הפלדה" - Stahl Glocke - צילום (6.5.2010) 

 

 

השור, תפוח האדמה - ושאר ירקות

 

בולסי הבולבוסים 

כדי לפתות את השוורים - בני אדמה אמיתיים שכמותם - לא צריך תפוח עץ ואפשר להסתפק בתפוח אדמה: פרי האדמה השורשי והבסיסי הזה הוא שוורי למהדרין והוא אף הולם את האף הבולבוסי שבו מצויידים רבים מילידי המזל ... במזל שור אנו מעלים את תפוח האדמה על ראש שמחותינו - כפי שהדבר בא לידי ביטוי באכילת ה"קרטושקעס" בל"ג בעומר, ובפסטיבל תפוח האדמה החוגג השנה עם כניסתו של מזל שור – ביום 21.4.2011.

בעיצומו של מזל שור הופנתה תשומת הלב העולמית אל מסעדת תפוחי אדמה קטנה בעיר ליבק שבגרמניה. הסיבה: היא נחשדה בהפצת מחלת האי-קולי הקטלנית. גם לפני שנתיים פרצה במזל שור מחלה קטלנית שזרעה פאניקה בעולם, וגם אז היא נקשרה באחד מנציגיו המובהקים של המזל על פני האדמה - היתה זאת שפעת החזירים (החזיר נשלט על ידי מזל שור) שגבתה קורבנות גם בישראל.

 

שאר הירקות – מלפפונים מספרד  
השור מסמל אמנם באופן ספציפי תפוחי אדמה, אבל יש לו קשר לכל מה שצומח מן האדמה – במיוחד אם אותו צמח משמש למאכל, כי מזל שור - בדומה לסרטן – קשור במזון.
לצד מסעדת תפוחי האדמה בליבק הואשמו גם מלפפונים מספרד בהרעלת האי-קולי. אולי נקמתו של השור על מלחמות השוורים בספרד. כעבור זמן-מה "זוכו"המסעדה והמלפפונים אבל במשך רוב ימי מזל שור רבצה עליהם עננה.

 

 
נקמת הקוטג'
מוצרי חלב... שאלה של מחיר... הציבור חש שמתייחסים אליו כאל "פרה חולבת"... 

מה יכול להיות יותר שוורי מזה? אבל כשניסיתי למצוא סימוכין לשווריות של פרשת הקוטג', נדמה היה שכל אתרי האינטרנט חברו יחדיו כדי ליצור מיצג שווא שהפרשה נולדה במזל תאומים. הכל, כאילו, קרה והתחיל והתחולל ביוני. סרבתי "לקנות" את הגרסה הזאת, ואחרי מאמץ לא קטן הצלחתי לגלות את השורשים השוריים של מחאת הקוטג' שכמו השור עצמו היא מתמידה ועיקשת. ההתחקות אחר השורשים מגלה שתחילתם בימים הראשונים של מזל שור, בשלהי אפריל 2011: ידיעה שהתפרסמה בעיתוני הכלכלה ביום 29.4.11 סיפרה שתנובה (הנשלטת על ידי מזל שור) מצטרפת לשטראוס שהודיעה "לפני כמה ימים" על העלאת מחיריהם של מוצרי החלב.

מה זה "לפני כמה ימים"? לא הצלחתי לגלות את התאריך המדוייק אבל ברור שהוא נופל היכנשהו בימים האחרונים של אפריל, כלומר בתחילת מזל שור. את אחת הידיעות אף מעטר צילום של גביע קוטג'...


ואיך בכל זאת הצליחו התאומים לגנוב את ההצגה? בדיבורים. איך שהתחיל מזל התקשורת תאומים לא הפסיקו לדבר על זה. הקול – קול התאומים, אבל הידיים ידי השור.
 

  

הבציר עלה לאתר ביום 29.6.2011 
עדכון: 1.7.2011, 2.7.2011, 3.7.11

  

 


 

 

השור ברוח הזמן  -  בציר 2012

 

תנו לפרה בירה

את היום האחרון של מזל שור שחל השנה ב– 20 במאי, ציינו שש פרות בדרך מקורית: הן התפרצו למסיבת צעירים שהתקיימה בחצר אחד הבתים בעיירה האמריקאית בוקספורד. הפרות שמו את פעמיהן הישר אל שולחן המשקאות החריפים ועטו על הבירה. "אחת הפרות אף ליקקה שאריות בירה מהפחיות שבסל המיחזור", דיווח השוטר ג'יימס ריטר, שהוזעק לזירת האירוע. לאחר שהתכבדו בבירה הוחזרו הפרות החוגגות אחר כבוד אל הרפת, הנמצאת במרחק של למעלה משעת הליכה מאתר המסיבה. 

 

 

שור – מזל של אדמה ושל רעידות אדמה
ובאותו היום-האחרון-של-מזל-שור, התחולל אירוע שוורי מובהק נוסף: הפעם בא לידי ביטוי יסוד האדמה שאליו משתייך השור - והאדמה, פשוט רעדה. זה קרה בצפון איטליה מעט אחרי השעה 4 לפנות בוקר ב- 20.5.2012. רעידת האדמה ארעה מספר שעות לפני התרחשותו של ליקוי חמה - אותה תופעה שמיימית שמרעידה את האדמה - האסטרולוגיה קישרה בין שתי התופעות מאז ומעולם.
מלבד השמש, נמצאו במזל שור גם מרקורי ויופיטר, ואל כל הכבודה הזאת הצטרף, כיממה לפני שהאדמה רעדה, גם הירח.

 

 

ושוב מככבת הגבינה במזל שור
השור קשור, איך לא, בחלב ובמוצריו. בשנה שעברה היתה זאת גבינת הקוטג' שהיתה בכותרות, התניעה את המחאה בישראל ועשתה הרבה רעש; ואילו השנה, בעקבות הרעש (של האדמה) באיטליה, עלתה לכותרות גבינת הפרמזן שמיוצרת בדיוק באותו אזור בצפון איטליה שנפגע.  מסתבר שרעידת האדמה שהתחוללה בקצה קצהו של מזל שור הרסה שלוש מאות אלף גלגלי גבינת פרמזן שנמחצו כתוצאה מהתמוטטויות במפעלים המייצרים אותם. גלגלים נשלטים על ידי מזל תאומים, כך שגלגלי הגבינה משקפים להפליא את גבול המזלות שור-תאומים שבו התחוללו הרעש והליקוי.

 

 

למי צילצלו הפעמונים – הפעם?
מזל שור קשור – כפי שאני מדגימה כמעט מידי שנה במדור זה – בפעמונים. ומסתבר שמלבד הגבינות שנהרסו ברעידת האדמה שהתחוללה ביום האחרון של מזל שור בצפון איטליה, היא גבתה קורבן "שוורי" נוסף: מגדל הפעמון בעיר מודנה. המגדל נבקע לכל אורכו כשרק מחציתו ממשיכה לעמוד על תילה, אולי כמחווה למזל תאומים החצוי, שעל גבולו התחוללה רעידת האדמה.
והנה פרט מאלף: גם רעידת האדמה שאירעה לפני שנה במזל שור (11.5.11), בעיר לורקה שבספרד, מוטטה מגדל פעמונים. וזה קרה בדרך דרמטית לא פחות: המגדל התמוטט בעת שידור חי, והאבנים שנפלו כתוצאה מהמפולת איימו לפגוע בכתב המבוהל.

והנה עוד פרט מאלף: בדיוק שנה לאחר רעידת האדמה בלורקה התחוללה ב- 11.5.12 רעידת אדמה בישראל.

לכתבה על רעידת האדמה בלורקה שהגשימה תחזית כבת מאה שנה.

 

 

אמא אדמה לי, אדמה
יום כדור הארץ, חל כמובן, במזל שור – ממש בתחילת המזל, ב-22 באפריל. בשנת 2009 החליט האו"ם להכתיר תאריך זה בתואר "יום אמא-אדמה הבינלאומי". גם יום האם בעצמו ובכבודו נחגג, איך לא, במזל שור; וממש בסמוך לו מציינים בארה"ב את יום הגנים הציבוריים הלאומי . יכול להיות יותר אמא-אדמה מזה?

 

 

ונקנח בתפוח אדמה...
מר ראש-בולבוס, הלוא הוא Mr. Potato Head, צעצוע הילדים האמריקאי המפורסם, חוגג בימים אלה יום הולדת 60. ראש התפוד, שהיה הצעצוע הראשון ששווק אי-פעם דרך הטלוויזיה, עשה את הופעת הבכורה שלו על המסך הקטן, במזל שור כמובן, ב- 30 באפריל 1950. והשאר, כמו שאומרים, היסטוריה, ותפוח האדמה ממשיך להתגלגל ולגלגל מיליונים גם אחרי 60 שנים..
את הצלחתו המטאורית חב תפוח האדמה החביב ליופיטר כוכב השפע וההצלחה, שנכנס בדיוק בערב השקתו של התפוד לתנחשו איזה מזל?
 

 

בציר 2012 עלה לאתר ביום 15.6.2012

עדכון: 23-24.6.2012