המדור הוא בעריכתה של אן רייפלד

אן היא בתה של טלילה סטן ונכדתה של אביבה סטן. מכאן שהיא גדלה בבית שדיברו בו "אסטרולוגית". כיאה למי שמזל מאזניים שולטים בבית 9 (לימודים) ו 10 (קריירה) שלה, פנתה למרות המסורת המשפחתית ללימודי משפטים, ולהסמכה כעורכת דין. אן עורכת את מדור הזוגיות ושוקדת בימים אלו על פתיחת בית ספר לאסטרולוגיה על שם אביבה סטן.

ממזל שור באהבהכמה מילים על שור ואהבה
השור משרה רגשות כנים ויציבים, כך שמי שנולד במזל זה שואף לבנות יחסים על בסיס קבוע, איתן ומוצק. כמו בכל תחום כך גם במישור הרומנטי מעדיף השור להתקדם לאט אבל בטוח. השור הוא טיפוס שליו ורגוע שהדרך לא אצה לו, ושום דבר לא בוער לו. בדומה לעובד אדמה, מוכן השור להשקעה לאורך זמן כדי לקטוף בבוא העת את פרי עמלו. כאשר השור בטוח שהוא מצא אובייקט שווה שראוי לאהבתו, הוא מוכן להשקיע בו את כל כולו, להשקות ולטפח. כאשר מערכת היחסים מכה שורש מובטח לשור שהלבלוב שבלב יהיה לפריחה רב שנתית. בהיותו מזל אדמה נוטה השור לביטוי ארצי וגשמי של רגשותיו, הוא זקוק לקרבה פיזית ויש לו צרכים גופניים רבי עוצמה. מגע מאוד חשוב לו כמו הצורך למשש את האהוב ולממש את אהבתם.


 

קראו כאן כיצד מסתדרים, או לא מסתדרים, השוורים עם יתר המזלות -

 


שור וטלה
שני המזלות הראשונים של גלגל המזלות, הטלה והשור, הם מה-זה ראשוניים ופשוטים. קשה "להאשים" אותם במורכבות שהרי הטלה הוא הכי-אש-לוהטת שאפשר, והשור – אדמה בריבוע. שניהם מאוד לא מתוסבכים – הטלה הוא טיפוס מאוד ישיר וגם השור לא הולך סחור סחור. אך בעוד הטלה הוא מחזר לוהט וקצר רוח, מעדיף השור להתקדם לאט אבל בטוח. למרות שלשני אלה יש לא מעט במשותף – כמו למשל צרכים בסיסיים חזקים ותאבון גדול לחיים - יש ביניהם גם הרבה קונפליקטים הנובעים מאי התאמה יסודית ביניהם. היסודות שעליהם נמנים הטלה והשור, יסוד האש והאדמה בהתאמה, ממש לא מתאימים, שהרי אין זה סוד שהאדמה מכבה את האש והאש חורכת את האדמה. בנוסף לכך העובדה ששניהם חמושים בזוג קרניים מזמינה דו קרב של ניגוחים, שאותם יוזם בדרך כלל הטלה שלא מהסס ללכת ראש בראש. ובעוד שהטלה הוא טיפוס תזזיתי הנושף אש ורושף גיצים שלגביו "שקט הוא רפש", השור הוא טיפוס שוחר שלווה. הבעיה היא שהנינוחות השוורית ואורך הרוח שלו מביאים את הסעיף לטלה קצר הפתיל ועוכר השלווה. אך על הטלה לזכור שלמרות שהשור הוא טיפוס נימוח שרואה בדרך כלל ורוד, אם מנופפים לו יותר מדי בסמרטוט אדום הוא מתפרץ בזעם והאדמה רועדת.

 

למרות אי ההתאמה הבסיסית בין השניים, עשויים היבטים הרמוניים בין ההורוסקופים ובמיוחד בין השמש לירח, לקשור ביניהם, ולבוא לידי ביטוי ביחסים שלצד היותם מאוד פיזיים ומבוססים על משיכה של "אינסטינקט בסיסי", יתבררו גם כמאוד תומכים. כי אם ישכיל הטלה לרתום את השור המעשי כשותף ליוזמותיו הוא יבנה תשתית שממנה יוכל הטלה לזנק לכיבושיו. והטלה, כמו טלה, לאחר שיצליח להשיג את היעד יאבד בו חיש עניין. במצב זה, כמה טוב לדעת שאפשר לסמוך על השור שישמור על הקיים, בשעה שהטלה מסתער על אתגר חדש.
 

 

שור ושור
שילובם של שני מזלות האדמה עשוי להתבטא במנת-יתר של ארציות ויציבות. השור הוא טיפוס מרובע וכבד-משהו העומד עם שתי רגליים (או שמא 4?) על קרקע מוצקה. ובנוסף לכך יודע השור גם לעמוד – בכל כובד משקלו -  על דעתו. וכשהוא עומד עליה קשה מאוד להזיזו. ואם הוא בכל זאת זז, אפשר לחתום על כך שהוא חכך רבות בדעתו לפני שהחליט על הצעד. מה שאומר שאם שני שוורים מתקרבים זה לזו, חזקה עליהם שוידאו תחילה שהם הולכים על בטוח. מה שלא מפריע להם להמשיך ולהתקדם ב"סלוו מושן" זה לקראת זו, בצעדים בוני אמון. אהבתם של זוג שוורים אינה סיפור של התלקחות הדדית, ולכן גם אינה סיפור של שריפה בשדה קוצים אלא של נביטה שקטה ושל לבלוב איטי בלב. וכשפרח אהבתם מכה שורש, מובטחת להם פריחה רב שנתית. כי כששני שוורים מבטיחים זה לזה גן של שושנים, הם גם  מקיימים. כי אצל השור מילה היא מילה. וחוץ מזה הוא ניחן גם בכשרון מופלא להגשים חלומות.

 

השוורים הם משקיענים מטבעם. מה שאומר שלמרות אהבת הנוחות שלהם, ושאיפתם להתרווח ולהתפנק בחיק הטבע, הם מוכנים גם להירתם לעול ולחרוש את דרכם אל הביטחון הכלכלי. עם זאת, למרות אהבתו הנודעת של השור לכסף ורכוש הוא אינו נמנה על רודפי הממון לשמו. השור זקוק לכסף לשם השגת בטחון, וברגע שיש לאל ידו לרכוש את חלקת אלוהים הקטנה שלו, כלומר - בית צמוד קרקע עם גינה - נחה דעתו. מה שמבטיח שזוג שוורים שמגיע אל המנוחה והנחלה יפרוש ממרוץ ההישגים ויעדיף לתפוס שלווה תחת גפנו ותאנתו. עיניהם לא תהיה צרה בדשא של השכנים, או בכל שדה רחוק, כי בשבילם, הדשא שלהם הוא הכי הירוק. למרות כל הירוק-הירוק הזה קורה גם שהשור רואה אדום. זה קורה אמנם לעיתים  רחוקות, אך כשזה קורה השוורים נוגחים בחמת זעם והאדמה רועדת. רמז לכך שמשבר בחיי הנישואין של זוג שוורים לא יהיה עניין של מה בכך. החדשות הטובות הן.שאם שני בני הזוג -   שהאחד הוא  עקשן והשני הוא קשה עורף - ילמדו להתגמש ולוותר זה לזו, הם יחיו יחדיו ממש כמו באגדות לנצח, באושר ואולי גם בעושר.

 

 

שור ותאומים
השור הארצי והמרובע הוא אולי הכבד שבמזלות, בשעה שהתאומים האוורירי הוא ללא ספק הקליל והמרחף שבהם. כך שבעוד השור החורש וההולך בתלם משול לפר, מזכיר התאום המרחף לו  לא פעם בטל, את הפרפר.

 

שני המזלות הם ללא ספק ניגודים, אם כי ממש לא משלימים. השור הוא טיפוס שורשי, פשוט וקרוב לאדמה, ואילו בתאומים מתקיימת שניות המשתנה תדיר כמו שבשבת ברוח. השור ידוע בתור מלח-הארץ, ואילו התאום הוא מה-זה טיפוס ממולח. כזה שאוכל את השור בלי מלח. השור נאמן ופורח בתוך מערכת של יחסים קבועים, ואילו התאומים כמהים לתחלופה ופורחים עם כל רוח.   לתאומים הזריזים לא תהיה סבלנות לשור האיטי, והם יראו בו מישהו שתקוע בבוץ. כך שבדרך כלל אין הבנה יתרה בין השניים. וכאשר התאומים מטיח בשור "אתה עקשן", מחזיר לו השור ב"ואתה קשקשן". ואכן אין כימיה טובה בין יסוד האדמה ליסוד האויר, כפי שמדגימה הזוגיות של השור והתאומים. המחלוקת הבסיסית ביניהם משתקפת גם בעובדה שהשור רוצה לגור בחיק הטבע בשעה שהתאום הוא טיפוס של עכבר עיר.

 

אך למרות כל האמור, יש לשור ולתאומים בכל זאת מכנה אחד משותף – אהבתם לכסף. כי לתאומים, למרות האווריריות המעופפת והלכאורה רוחנית שלהם - משתוקקים, גם משתוקקים, לכסף.  יחד עם זאת, לא ממש בטוח שאהבתם המשותפת של השור והתאומים (לכסף) תאחד ביניהם לאורך זמן, כי גם בגישתם לכסף הם מה-זה שונים. השור כמנהגו נוהג, מה שאומר שהוא אוהב ללכת על בטוח גם כשהוא פוסע בשבילי הכסף ולהשקיע לטווח רחוק ובמיוחד בנכסי דלא ניידי ומקרקעין, ואילו התאומים אוהב ללהטט בנתיבי עסקי האוויר ולהשקיע במגדלים פורחים. הכסף הוא לבטח מרתק יותר כשהוא מתפקד ככספית חמקמקה... כך לפחות לדידו של התאומים. הבעיה היא שאם אפילו במשעולי הכסף הצמד הזה לא מצליח ללכת יד ביד, קשה להאמין שהם יעשו את דרכם ביחד אל חתונת הכסף.

 

 

שור וסרטן
השילוב של שור וסרטן הוא מהמוצלחים ביותר בגלגל המזלות. מזל האדמה שור מעניק לסרטן המימי, הרך והרגשושי את הבסיס והבטחון שהוא כל כך זקוק לו. השור הוא ללא ספק העוגן של הסרטן, במישור החומרי והרגשי כאחד.

 

השור על עוצמתו השלווה, מגלם את התגשמות תקוותיו ומאווייו של הסרטן. מזל אדמה חזק ונינוח זה מקרין את הרוגע שבכוחו להשקיט את חששותיו של הסרטן ההיסטרי ביותר. וכאשר הסרטן המתערסל בחיק השור חש בטחון, הוא מתחבר אל מכמני פנימיותו, זוכה להתבטא במיטבו ומגלה שבדומה לשור יש בכוחו להעניק ולהיניק, לסוכך ולהגן ולעטוף בחום ובאהבה. כך שמירב הסיכויים הם שהשור והסרטן יהיו ספונים בתוך איזשהו "ביחד גדול" חמים וחובק של נתינה וקבלה הדדית, ויצליחו להקים קן משפחתי שירופד ברגש של שייכות וחמימות.

 

השור והסרטן הם זוג שכולו אומר ביתיות. חיי הבית שלהם סובבים סביב המטבח שעליו חולש הסרטן הנודע בכשרון הבישול שלו. כאשר הסרטן מנצח על תזמורת הסירים המהבילים מתנגן לו בחלל המטבח שיר הסירים, כי אצל השור והסרטן אוכל=אהבה. למרות שהשניים מסכימים ביניהם כמעט בכל, טעמם במזון דווקא שונה - השור אוהב מאכלים פשוטים, במיוחד כאלה המבוססים על תפוחי אדמה, ואילו הסרטן מעדיף אורז ומאכלים יותר מורכבים ואפילו – למגנת ליבו של השור - אקזוטיים. בתחום הכספי, לעומת זאת, הם מסכימים זה עם זה בפה מלא - שניהם זהירים ביותר בענייני כספים וסולדים מכל השקעה שאינה סולידית. ההשקעה המועדפת עליהם היא בנכסי דלא ניידי, כשהשור נוטה לקרקעות והסרטן מושך יותר לכיוון של דירות ובתים. מה שבטוח הוא שהסרטן והשור לא מוכנים לשים את כספם על קרן כלשהי - ואפילו לא על קרן השור. שניהם טיפוסים שמרניים החותרים מעל לכל לבטחון, והם יעשו הכל כדי שספינת אהבתם תתנהל על מי מנוחות ותעגון בנמל מבטחים.

 

 

שור ואריה
למרות שהשור והאריה הם מזלות אוהבים, ייצריים וחושניים הם גם מאוד מאוד שונים - השור הוא בן-אדמה, טיפוס פשוט וכפרי משהו, ואילו האריה הוא מלך החיות. מה שרומז שהם לא ממש מאותו הכפר. אך אל דאגה - לשור המחשיב את עצמו למלח הארץ, לא חש ברגש נחיתות כלשהו ליד בן זוגו המלכותי.

 

למרות האהבה השורה בין השור לאריה, מרמזת הזווית המרובעת שבין שני המזלות שדרכם המשותפת לא תהיה חפה מקשיים. הקונפליקט יתבטא בעיקר במישור הכספי, כי בעוד האריה מאמין שזכותו לחיות כמו מלך, נמשך השור אל החיים הפשוטים ובעת שהשור מסתפק בבית קטן, רצוי בפרדס על יד השוקת, משתוקק האריה לארמון.

 

בכל הקשור בכספים השור הוא אמנם חסכן אבל ממש לא קמצן. הוא מודע ביותר לערך הכסף ולא מוכן לפזר כספים ככה-סתם-כאילו-כלום. יחד עם זאת, כאשר השור מחליט לרכוש דבר מה (אחרי שהוא חכך בדעתו שוב ושוב) אזי, בדומה לאריה, הוא לא יחסוך על איכות. ויש לבחירה זו גם רציונל תכליתי שאותו  השור שמח להסביר לכל מי שמוכן לשמוע – דברים באיכות טובה מחזיקים לאורך זמן, ולכן בסופו של דבר הם משתלמים יותר מסחורה זולה  בהיותו חובב נוחות, השור אינו מטיל וטו על מוצרי פינוק, אך הוא מתנגד לבזבוז כספים על מותרות וסמלי מעמד. ובאשר להשקעת כספים - השור מאמין בהשקעות סולידיות, ואילו האריה חובב השעשועים אוהב לשחק גם עם כספים, ויהיה נכון לשים את כספו גם על קרן השור. אך למרות הקונפליקט השורה בין השור להאריה בנתיבי הכסף -  האהבה תנצח.  יתכן גם שהאהבה שתנצח תהיה (כמה לא רומנטי!) דווקא אהבת הקביעות שלהם. מה שאומר שדרכם המשותפת עשויה להוביל אותם, למרות המהמורות, לחתונת הכסף ואפילו לחתונת הזהב.

 

 

שור ובתולה
שני המזלות נמנים על יסוד האדמה, מה שאומר שהבתולה המצויה מזכירה בתכונותיה שור מן השורה. ואכן בדומה לשור הבתולה היא טיפוס סולידי, תכליתי ויעיל, הנכון תמיד ליטול אחריות, למשוך בעול ולהתמיד בעבודה. משולש האדמה המקשר בין שני מזלות מרובעים אלה מסמל הרמוניה, עובדה שבאה לידי ביטוי בהבנה הבסיסית השורה בין השור לבתולה - שני טיפוסים ארציים שרגליהם נטועות היטב בקרקע המציאות. אך שלא כמו השור, נוטה הבתולה לעמוד גם על קוצו של יוד. ואכן הבתולה נודעת כמי שמקפידה על פרטי פרטים וחותרת ללא לאות, ובלי פסק זמן, לשלמות. תכונה שמבטיחה שהיא לעולם לא תהיה מרוצה או מסופקת ממה שיש. כך שבניגוד לשור המסופק, הנינוח והנהנתן הבתולה היא לא פעם טיפוס אכול ספקות וחסר מנוחה הטרוד במלאכתו ללא הפסקה. כתוצאה מכך הבית, במקרה הטוב, תמיד נקי וממורק והארוחות המוקפדות (המבוססות על מזון בריאות)  מוגשות בשעות קבועות.

 

הבתולה – והאמור נכון במיוחד לגבי גברים ילידי המזל - היא חסכנית בצורה קיצונית, ובנוסף היא גם סובלת מלא מעט חסכים הסוכרים את היכולת שלה לזרום רגשית. אך למרות חסכנותה המופלגת של הבתולה בכל הנוגע לכספים ורגשות, היא לא חוסכת את שבט ביקורתה ומרבה להצליף בלשונה בכל מי שנמצא לידה. אך לא לעולם חוסן, כי קורה גם שהשור, אותו טיפוס נוח שרואה בדרך כלל ורוד, רואה לפתע אדום.. וכאשר השור זועם והאדמה רועדת, עלולה הבתולה לגלות שלמרות נכונותה לעבוד (בדיעבד) על היחסים היא מעלה חרס בידה. עם זאת, אם הבתולה תהיה נכונה לכתת – בעוד מועד -  את עוקצה לדבש, היא תגלה שהמאחד בינה לבין השור רב על המפריד וההרמוניה תחזור לשכון ביניהם. מה עוד שבניגוד לשור, הבתולה אינה מתעקשת לעמוד תמיד על דעתה...
 


שור ומאזניים

מאזניים ושור חולקים כוכב שליט במשותף - הלוא היא ונוס-נוגה כוכבת היופי, האהבה וההרמוניה. שני המזלות ניחנו בהופעה נאה ובמזג נוח, ושהקשר שביניהם מתנהל לו בדרכי נועם ועם ניחוח של נינוחות כל עוד הם לא נתקלים באחד מסלעי המחלוקת שנמצאים בדרכם המשותפת. כי למרות הקשר הוונוסי, לא הכל ורוד בין השור והמאזניים. בין שני המזלות קיים קונפליקט מהותי המשקף את העובדה שהם שייכים ליסודות שאינם מתאימים זה לזה. השור שייך ליסוד האדמה, מה שאומר שהוא חומרי, חושני ורכושני מידי, שלא לומר כבד מידי, לטעמו של המאזניים המעודן והרוחני יותר, שמתעניין בדברים שברומו של עולם יותר מאשר בסיר הבשר ובעגל הכסף.
גם כמיהותיהם הבסיסיות של השניים שונה – השור שואף לפסטורליה, לבית קטן בערבה. ואילו המאזניים הוא טיפוס אורבאני שנפשו יוצאת לבילויים, למסיבות ולאירועים תרבותיים. לא בדיוק הטיפוס שיסתפק בניחוח החציר...

 

למרות שדרכם של שני ילידי ונוס אלה אינה חלקה, יש סיכוי שבסופו של דבר היא תהיה סוגה בשושנים (מגנו של השור...) יותר מאשר בחוחים. יש סיכוי שאהבת ההרמוניה הבסיסית שלהם תגבר והם יהיו מוכנים להשלים עם אי מושלמותו של הקשר למען שלום בית. כי בסופו של דבר יש בקשר שביניהם הרבה יופי ושלווה, ואת אותה יציבות שהשור יודע להעניק למאזניים, כמו גם את אותו הערך המוסף, שמעבר לכסף, שהשור לומד להעריך דרך הקשר עם המאזניים.
 

 

שור ועקרב
הקשר עקרב-שור הוא קשר של משיכה בין ניגודים. מזל שור קוטבי למזל עקרב הנמצא בגלגל המזלות בדיוק מולו, מה שאומר ששני מזלות אלה אמורים להיות שונים זה מזה ב- 180 מעלות. אך למרות הניגודים שביניהם – הפסטוראליה השוורית השלווה, לעומת הסערה העקרבית, השור ההולך בתלם לעומת העקרב החורש במחתרת - יש להם גם כמה תכונות משותפות הנובעות מהעובדה ששניהם משתייכים למזלות הקבועים: שניהם אוהבים יציבות וקביעות, ושניהם עומדים על דעתם. השור עושה זאת בכל כובד משקלו, ואילו העקרב מתחפר בעמדתו. העקרב הוא ללא ספק עקשן, ואילו השור הוא קשה עורף...

 

תכונה משותפת נוספת היא הצורך בביטחון חומרי – שניהם לא שמים את כספם על קרן הצבי (או השור), והם דבקים בקרנות בנקאיות כבקרנות המזבח. לעקרב ולשור יש ללא ספק חיבה יתרה לכסף, בשעה שהשור מעניק ערך מוסף גם ליופי ובנוסף לכך הוא שוחר נוחות. העקרב הסגפן מוכן להשלים עם 'שיגיונות' אלה כל עוד הוא לא צריך לשלם עליהם. למזלו של שלום הבית השור אינו נמשך ליוקרה אלא רואה את היופי גם בדברים הפשוטים ביותר, כמו למשל בקערה גדושת הפירות שמקשטת את שולחן הסלון. "פשוט ויפה" היא אמירה שוורית טיפוסית. יחד עם זאת נמשך השור כבכבלי קסם לעקרב, שהוא טיפוס מה-זה לא פשוט... ומה מוצא העקרב בשור? עוגן לנפשו הטרופה.

 

 

שור וקשת

השור הוא מזל אדמה והשילוב של אש ואדמה הוא, בלשון המעטה, לא נוח. מה עוד שתכונות השור רחוקות מהקשת כמרחק מזרח ממערב - כי השור, טיפוס שורשי המיושב בדעתו ונטוע במקומו, מאמין (ממש לא ייאמן!) שהדשא שלו, ולא שום דשא אחר, הוא הירוק ביותר.

 

כך שלא קל לשור להבין ללב הקשת השואף תמיד לשעוט במרחבים, להיסחף ברוח, ולהתנסות בכל חוויה חדשה, וככל שהיא זרה ומוזרה ואקזוטיות יותר, הרי זה משובח. כל זאת בשעה שהשור לא מוכן אפילו לבקר במסעדה סינית, אלא לאכול רק אצל אמא במטבח. כי לא השור ישים את נפשו בכפו ובצלחתו ויסתכן בניסויים קולינריים. ושיהיה ברור - השור לא יסור מהתפריט הקבוע שלו, שהוא תפוחי אדמה עם כל דבר. ואילו הקשת לא מוכן להסתפק אפילו בצ'יפס עם כל דבר...

 

יחד עם זאת, בזכות אופיים המיטיב של כוכבי המזל שלהם - ונוס השולטת בשור ויופיטר שליטו של הקשת, יש סיכוי ששני אלה יגלו שהניגודים שביניהם יכולים להיות גם ניגודים משלימים: כך שיתכן שבזכותה של האמונה וההתלהבות של הקשת יגיח השור מידי פעם מהתלם, והודות ליסוד האדמה של השור הקשת יזכה בתחושת יציבות. ואולי הקשת, שתמיד האמין שהדשא הרחוק הוא זה הירוק, יתחיל לחוש שלמרות הכל, אין כמו הדשא של הבית. דשא שגם אם אינו הכי ירוק, מנצנץ אליו בטללי הבוקר באור יקרות.

 

 

שור וגדי

הגדי והשור נמנים שניהם על יסוד האדמה הפרקטי, כך שיש כאן סולידריות בין שני טיפוסים סולידיים ושורשיים, אנשים ארציים הנטויים היטב בקרקע המציאות.

 

הקשר בין הגדי הזהיר לשור שגם הוא רחוק מלהיות נמהר ומהיר, נבנה לאט אבל בטוח. כי בטחון זה מה ששניהם מחפשים, כולל בטחון חומרי ויציבות כלכלית. והשניים נרתמים בכל כוחם מאודם למימוש מטרה משותפת זו, מוכנים למשוך בעול וללכת בתלם. השור, שהוא הנינוח מבין השניים, חייב מידי פעם גם לשבת בטל, תחת גפנו ותאנתו, להתענג מניחוח פרחים (השור הוא טיפוס מאוד חושני) ולהתמוגג מכר הדשא שלו. השור מאמין שהדשא שלו הוא הירוק ביותר ולא זקוק לשום תוספת של GRASS כדי להסתלבט... ואילו הגדי הוא טיפוס שאפתן המשתכר רק משאיפת אוויר פסגות. עבור הגדי הדשא הירוק ביותר הוא העשב הצומח על פסגת ההר, גם אם הוא יבש ודל. כי בדומה לעז ההרים המסתפקת בעשבים כמושים ואף מוכנה לגרוס קרטון, כך גם הגדי מסוגל לנהל אורח חיים ספרטני וסגפני. הוא מוכן להתנזר מכל תענוג בתנאי שעל הפסגה שאליה הוא חותר, מחכה לו הפרארי...

 

שני המזלות מעריכים ביותר את הכסף ואף סוגדים לעגל הזהב. שיקולים כלכליים מנחים אותם בכל דרכיהם, ולא פעם גם אל החופה. מה שבטוח הוא שהם ממש מתאימים זה לזה, כך שלא מן הנמנע שיחגגו לא רק את חתונת הכסף, אלא גם את חתונת הזהב...

 

 

שור ודלי
בנוסף לעובדה שהדלי והשור שייכים ליסודות האויר והאדמה שאינם מתאימים זה לזה, מתוחה בין שני המזלות זוית קשה של 90 מעלות, המכונה "ריבוע". כך שהדלי המרחף שראשו בשמיים עלול לראות בשור טיפוס מרובע וכבד ששקוע בחומריות. ואכן לא אחת השור הוא רכושני וגם חושני מדי לטעמו של הדלי ש"אהבת נפש" מדברת אל לבו יותר מאהבת בשרים, וחיי רוח מושכים אותו יותר מעגל הכסף וסיר הבשר. אך יחד עם זאת מוטב שהשניים לא ימהרו לשפוך את דלי החלב - כי למרות שנתוני היסוד ביניהם אינם מבטיחים גן של ורדים יש בכל זאת סיכוי שבעתיד שלהם יהיה מן הוורוד, והכל בזכות אהבתם לירוק. כי למרות היותם מנוגדים כמו שמיים וארץ יש לדלי ולשור משהו משותף - שניהם אוהבי טבע ושוחרי פסטורליה ופשטות ובית קטן בערבה. שותפות אידאלית בין מזלות אלה מבוססת על יכולתו של השור להעניק לדלי את הבסיס להמראותיו, ואלה יוסיפו ערך מוסף לשותפות.

 

אם השור יתגבר על רכושנותו ולא ינסה לכבול את רוח החופש של הדלי לד' אמותיו, הוא יגלה שהאמון שנתן בו הוכיח את עצמו. והיות ודלי שנותנים בו אמון אינו נוטה לפרוח עם הרוח רבים הסיכויים שהזוגיות תזכה לפריחה רב שנתית.

 

 

שור ודגים

למרות שיסודות המים והאדמה שעליהם נמנים הדגים והשור נחשבים למתאימים, שני המזלות שונים מאוד זה מזה, מה שאומר שהסיפור שלהם אינו פשוט. השור הוא הבסיסי והשורשי במזלות, ואילו הדגים - שהוא המורכב מבין 12 המופלאים - מזכיר לא אחת פקעת של חוט סבוך; השור הוא טיפוס מרובע העומד עם שתי רגליים (או יותר נכון, ארבע!) על קרקע מוצקה, ואילו הדגים משייטים להם אי-שם ובדמיונות מפליגים; השור הולך בתלם והדג הולך בטל, ובשעה שהשור דואג לתשתית עלול בן זוגו לשתות כמו דג. מזל האדמה שור קרוב לעבודת האדמה ואוהב להקיף את עצמו בצמחיה, אך בשעה שהשור מתענג בגן – אצל הדגים חוגג הבלגן.

 

למרות הניגודים המהותיים ואולי בגללם - מכה האהבה שורש ומלבלבת בליבם. וככל שהם מתקרבים מתברר שיש לשור ולדגים גם כמה תכונות משותפות - שניהם ניחנו במזג נוח, נינוח ונימוח שבעטיו הם מתנהלים להם באיטיות ובנחת, ונוטים לבהות ולחלום בהקיץ. שניהם גם אוהבים שקט ושלווה ואינם מרבים בדיבורים, אם כי השור נותן מדי פעם את קולו בשיר, להנאתו הרבה של הדג חובב המוסיקה והשירה. וכך, למרות שהדג מאמין באגדת דג הזהב והשור סוגד לעגל הזהב, הם משלימים זה את זה בדומה למים שמפרים את האדמה ובתמורה מקבלים ממנה בסיס ומסגרת. הדג הפיוטי ובעל הנפש היתרה משרה על הזוגיות שאר רוח, והשור מצידו ידאג שהדג לא יהיה משורר דלפון בעליית גג דולפת. וכך, כמו באגדות, הם עשויים לחגוג לא רק את חתונת הכסף אלא גם את חתונת הזהב, ולחיות באושר ובעושר.

 

 


הכתבה עלתה לאתר ביום 19.5.2008