מזל-השמש

הוא המזל שבו נראתה השמש בחודש הלידה

המזל-האישי

הוא המזל שעלה באופק המזרחי של מקום הלידה, בזמן הלידה


כל האישים המוזכרים בכתבה נולדו במזל-שמש שור, לבד מאותם מקרים שבהם מצויין שהשור הוא המזל-האישי.

כוכבים נוצצים במזל שור


לכבוד מזל הבמה אריה פתחנו את מדור הקולנוע ואמנויות הבמה, בהבטחה לספר סיפורים קטנים על כוכבים גדולים, וינייטות ואבק כוכבים.


שור הוא מזל אדמה שמטבעו אינו מרקיע שחקים אלא נטוע על קרקע מוצקה, כך שהחיבור שלו לכוכבים הנוצצים במרום הוא לא ממש מובן מאליו. עם זאת, ליהוקו בתפקיד ההולם את מזלו, כמו למשל תפקיד של עובד אדמה או חוואי(*), עשוי להזניק את השור אל שביל החלב, בשעה שתפקיד של בנקאי, או של מי שסוגד לעגל הכסף ישא אותו אל שביל הזהב. ואם השור גם יודע לשיר-כל-הדרך-אל-הבנק, חזקה עליו שיהיה לכוכב זמר שיגע בכוכבים. כי רוב השוורים שכובשים את הבמה מצליחים בזכות הכשרון הווקלי שלהם. שור צנוע יותר ימצא את מקומו בשורת המקהלה או בתפקיד של מדובב, בסרטים מצויירים למשל, ששם הקול הוא הכלי העיקרי.
אך קורה גם שכוכבם של שוורים הנטולים יכולת קולית מרשימה דורך - ולא רק על הקרקע... במקרים אלה קרוב לוודאי שמזל דלי, המסמל את הרקיע המכוכב, זרח באופק לידתם. דוגמאות בולטות הן: כוכבת העבר אודרי הפבורן והפרימה-בלרינה המהוללת דיים מרגוט פונטיין.
(*) ובמקרים מסויימים קאו-בוי (נער-פרה).


קיראו כאן כיצד משתקף השור באישיותם של כוכבים ואנשי קולנוע ובמה -

 

 

 

ליזה מינלי פרצה לתודעה הבינלאומית בזכות השיר "Money, Money" אותו שרה בסרט המוסיקלי "קברט". מזלה האישי הוא כמובן מזל הכסף, שור.

 


את התפקיד של בנקאי ושמו בנקס חייב כמובן למלא בן מזל שור. ואכן, את תפקיד מר בנקס בסרט מרי פופינס גילם השחקן הבריטי דייוויד טומלינסון שזכור בעיקר בזכות התפקיד הזה, שבו הטביע ללא ספק את חותמו. מר בנקס, ששכר את האומנת מרי פופינס עבור ילדיו, הוא כפי ששמו מעיד בו בנקאי-בנקאי, ובתור שכזה הוא ניסה לחנך את ילדיו לתפקד כקופות חיסכון קטנות. אלא שהילדים, ג'יין ומייקל, סרבו לשים את המטבעות בראש מעייניהם, והעדיפו לרחף בעקבות האומנת רבת הקסם והקסמים שלהם בחיק הטבע...

 


הופעתו של הנרי פונדה בתפקיד איכר, היא שקנתה לו את חלקת אלוהים שלו בהוליווד. בעקבות ההצלחה שהנחילה לו הופעתו בשנת 1934 במחזה "החוואי לוקח אישה" (The Farmer Takes A Wife). הוא לוהק כעבר שנה גם לגרסה הקולנועית. פונדה המשיך ללכת בתלם ובסרט "ענבי הזעם" גילם גם כן עובד אדמה, הפעם חקלאי מרושש. בעקביות שוורית טיפוסית המשיך פונדה לגלם תפקידים ההולמים את מזלו, שעליו גם מרמז שמו של אחד מסרטיו - "תקרית בעיקול השור" (The Ox-Bow Incident). בסרט זה גילם קאובוי הנחשד בגניבת עדר בקר.
גם כשנפרד פונדה מתפקידיו כחקלאי ובוקר המשיך השור לתת סימנים בקריירה שלו - שם הסרט: "שלי, שלך, שלנו" (Yours, Mine and Ours) אומר כולו שווריות.

 


שור אחר שתפקיד של בן כפר הזניק אותו אל הכוכבות היה גרי קופר, שגילם בסרט "מיסטר דידס הולך העירה" כפרי תמים שנקלע לעיר גדולה. לאחר שדידס גילה את הפרצוף האמיתי, רוחש הקנוניות וחורש הרוע של העיר, הוא עשה סיבוב פרסה וחזר, כל עוד נפשו בו, אל הכפר ואל המחרשה.
על ההצלחה שהביא התפקיד לקופר מעידה העובדה שבעקבותיו הוצע לו לגלם את התפקיד הגברי המוביל ב"חלף עם הרוח". קופר סרב להצעה - היתכן ששם הסרט הרתיע את יסוד האדמה היציב שבו? איך שלא יהיה היה זה בן מזל דלי שיסודו אויר, קלארק גייבל, שזכה למלא את התפקיד שהביא לו תהילה שממש לא חלפה עם הרוח...

 


גם כוכבו של ג'יימס סטיוארט דרך כאשר גילם ב"מר סמית הולך לוושינגטון" כפרי תמים ויישר דרך הנקלע לעיר הגדולה, הפעם לבירת המזימות וושינגטון. פוליטיקאי מושחת מנסה לסבך את בן הכפר בתחום שוורי מובהק – עסקי קרקעות. מוטיב שוורי טיפוסי נוסף, הקול, משחק גם הוא בסרט. ולשם שינוי הוא לא בא לביטוי בקול ערב, אלא בצרידות המונעת מבן הכפר המסובך עד צוואר להסביר את חפותו לקהל מאשימיו.

 


המוטיבים ואפילו השמות הדומים של "מר דידס הולך העירה", ו"מר סמית הולך לוושינגטון", אינם מקריים. את שני הסרטים ביים פרנק קפרה. וכפי שניתן לצפות - גם הוא בשוורים.

 


התפקיד של פרנציס פארמר (איכר = Farmer) שאותו גילמה ג'סיקה לאנג בסרט "פרנצס" (1982), סימל תפנית בקריירת המשחק שלה לכיוון של תפקידים רבי עוצמה. בסרטה הבא "קאנטרי" (אזור כפרי) המאופיין בריאליזם שוורי, היא גילמה אכרה קשת יום הנאבקת בפגעי הטבע כמו גם בבנקים המנסים לנשל אותה מאדמתה. מאבקה חדור האומץ והעוצמה, גילם לכאורה בעצמו את אחד מאיתני הטבע. וכך הגדיר זאת הניו-יורק טיימס: "ג'סיקה לאנג גילמה במשחקה ההירואי את אמא אדמה של שנות ה-80". "אמא אדמה" - מה יכול להיות יותר שור מזה?
לאנג שנולדה במעלה הראשונה של מזל שור על גבול מזל טלה, משקפת ללא ספק את העוצמה הבראשיתית המאפיינת את שני המזלות הראשונים של גלגל המזלות.

 


הופעתה האצילית של אודרי הפבורן בעלת צוואר הברבור, לא הפריעה לה לגלם את לייזה דוליטל מוכרת הפרחים הפושטית, שבדומה לברווזון המכוער שהיה לברבור הפכה ל"גבירתי הנאווה" בסרט המוסיקלי הנושא שם זה. פשטות, תגרנות ופושטיות וולגרית הם הצד הנחות של המזל. אבל אל דאגה, לצד פרחיות מסמל השור גם פרחים.

 

 

שמה של הילדה שירלי טמפל, היה רמז לבאות. השם שירלי, שיר-לי, אומר כולו שווריות - גם שיר וגם שלי. ואכן, ילדת הפלא המזמרת והמרקדת שהחלה את הקריירה שלה בגיל 3, התגלתה גם כעגל של כסף ששווה את משקלו בזהב - הקופות של סרטיה שצלצלו גם בתקופת השפל הכלכלי הגדול בארה"ב (שנות ה-30), הצילו את חברת פוקס שהפיקה את סרטיה מפשיטת רגל. וחוץ מזה - אביה היה בנקאי. אבל זה כבר כסף קטן.

 

 

הכתבה עלתה לאתר ביום 19.5.2008