המדור הוא בעריכתה של אן רייפלד

אן היא בתה של טלילה סטן ונכדתה של אביבה סטן. מכאן שהיא גדלה בבית שדיברו בו "אסטרולוגית". כיאה למי שמזל מאזניים שולטים בבית 9 (לימודים) ו 10 (קריירה) שלה, פנתה למרות המסורת המשפחתית ללימודי משפטים, ולהסמכה כעורכת דין. אן עורכת את מדור הזוגיות ושוקדת בימים אלו על פתיחת בית ספר לאסטרולוגיה על שם אביבה סטן.

ממזל סרטן באהבה



כמה מילים על סרטן ואהבה
מזל סרטן קשור בירח הרומנטי המסמל רומנטיקה שאינה מהסוג הסוער אלא מהסוג הענוג והסנטימנטלי, הנכסף והעורג - בדומה ללבנה הכסופה-קסומה השוזרת רשת רוטטת על פני ים ואדווה.

 

גלים של רוך מערסלים מעדנות את ספינת האהבה הסרטנית, המעדיפה את נמל הבית על פני הים הפתוח ונחשוליו. כי סוער, סוער שם בחוץ. הסרטן לא נדלק באש זרה אלא מעדיף את מדורת השבט, או את האח המשפחתי שבחומו אפשר לבשל רומן לצד דבר מאכל. האהבה מתקשרת אצל הסרטן לאוכל והאוכל לאהבה, ואת הדרך אל ליבו הכי קל לצלוח דרך הצלחת. אש זרה? רומנטיקה סוערת? לא בביתנו. הסערה היחידה שהסרטן מוכן להסתכן בה היא סערה בקערה הגדושה בתבשיל מנחם. ובשוך הסערה מה שהכי חשוב הוא שתישאר תחושת השייכות. תחושה של קבלה הדדית, של הימהלות והתמזגות סימביוטית. כי לסרטן צורך נפשי בקשר אופף, עוטף וחובק של ביחד גדול מכיל, ומגונן.


 

קראו כאן כיצד מסתדרים, או לא מסתדרים, הסרטנים עם יתר המזלות -

 

 

 

סרטן וטלה

האם זיווג בין הטלה שהוא המוחצן והנועז במזלות, יוכל להצליח עם הסרטן שהוא המופנם והחששן מכולם? מה עוד שהטלה הוא טיפוס בוטה ומחוספס שלא שם פס, ואילו הסרטן הוא כה רגשושי ופגיע. כשהטלה משתולל הסרטן משתבלל, ובשעה שהטלה מסתער הסרטן נסוג ומתחפר, ומה שבטוח הוא שעל כל צעד שהטלה עושה קדימה, עושה הסרטן שניים אחורה. אך למרות הצעד המורכב לא בטוח שהטלה והסרטן נועדו להיות שניים לטנגו. הסיפור של הצמד הזה הוא ממש לא פשוט, מה עוד שגם היסודות שעליהם נמנים השניים, האש והמים, מכבים או מרתיחים זה את זה. כך או כך, הצירוף טלה וסרטן מעלה לא מעט קיטור.

 

אך למרות שלצמד הזה יש לא מעט סיבות לקטר, ניתן גם למצוא זוגות של טלה וסרטן שספונים בהרמוניה בספינת אהבתם. זאת בתנאי שהטלה לא יפגין ביחסיו עם הסרטן אלא את הצד הצמרירי והרך שלו. ומסתבר שהטלה, למרות חספוסו, מסוגל לכך. כי יש בסרטן משהו בלתי נתפס שמעורר בטלה רגשות סנטימנטליים, ושמזכיר לו את הבית והילדות. מה שאומר שלמרות הקונפליקט הבסיסי בין הטלה לסרטן, יש לזיווג הזה סיכוי.להצליח, והוא תלוי בעיקר בטלה. והעצה לטלה, בפרפרזה על אמרתו של י.ל. גורדון, היא זו: הייה איל נוגח בצאתך אך טלה רך בביתך. זהו ללא ספק אתגר לא קטן לטלה, אבל למזלו של הטלה, הוא אוהב אתגרים. ואם הטלה יצליח לעמוד בו הוא יזכה לדור עם הסרטן תחת קורת גג אחת עם הרבה קורת רוח. ואולי אפילו יצליח לעזור לסרטן המשתבלל לצאת מעמדת המיגננה הנצחית שלו אם הוא יבקש ממנו יפה "ברלה ברלה צא החוצה". והסרטן מצידו יזכה גם הוא בהישג - הוא יצליח להלביש לטלה נעלי בית...

 

 

סרטן ושור

השילוב של שור וסרטן הוא מהמוצלחים ביותר בגלגל המזלות. מזל האדמה שור מעניק לסרטן המימי, הרך והרגשושי את הבסיס והבטחון שהוא כל כך זקוק לו. השור הוא ללא ספק העוגן של הסרטן, במישור החומרי והרגשי כאחד.

 

השור על עוצמתו השלווה, מגלם את התגשמות תקוותיו ומאווייו של הסרטן. מזל אדמה חזק ונינוח זה מקרין את הרוגע שבכוחו להשקיט את חששותיו של הסרטן ההיסטרי ביותר. וכאשר הסרטן המתערסל בחיק השור חש בטחון, הוא מתחבר אל מכמני פנימיותו, זוכה להתבטא במיטבו ומגלה שבדומה לשור יש בכוחו להעניק ולהיניק, לסוכך ולהגן ולעטוף בחום ובאהבה. כך שמירב הסיכויים הם שהשור והסרטן יהיו ספונים בתוך איזשהו "ביחד גדול" חמים וחובק של נתינה וקבלה הדדית, ויצליחו להקים קן משפחתי שירופד ברגש של שייכות וחמימות.

 

השור והסרטן הם זוג שכולו אומר ביתיות. חיי הבית שלהם סובבים סביב המטבח שעליו חולש הסרטן הנודע בכשרון הבישול שלו. כאשר הסרטן מנצח על תזמורת הסירים המהבילים מתנגן לו בחלל המטבח שיר הסירים, כי אצל השור והסרטן אוכל=אהבה. למרות שהשניים מסכימים ביניהם כמעט בכל, טעמם במזון דווקא שונה - השור אוהב מאכלים פשוטים, במיוחד כאלה המבוססים על תפוחי אדמה, ואילו הסרטן מעדיף אורז ומאכלים יותר מורכבים ואפילו – למגנת ליבו של השור - אקזוטיים. בתחום הכספי, לעומת זאת, הם מסכימים זה עם זה בפה מלא - שניהם זהירים ביותר בענייני כספים וסולדים מכל השקעה שאינה סולידית. ההשקעה המועדפת עליהם היא בנכסי דלא ניידי, כשהשור נוטה לקרקעות והסרטן מושך יותר לכיוון של דירות ובתים. מה שבטוח הוא שהסרטן והשור לא מוכנים לשים את כספם על קרן כלשהי - ואפילו לא על קרן השור. שניהם טיפוסים שמרניים החותרים מעל לכל לבטחון, והם יעשו הכל כדי שספינת אהבתם תתנהל על מי מנוחות ותעגון בנמל מבטחים.

 

 

סרטן ותאומים

שני השכנים האסטרולוגיים האלה כמה שהם קרובים – ככה הם שונים ורחוקים זה מזה. הסרטן הוא מזל מים אולטא-רגשי, והתאומים הוא התגלמות יסוד האוויר הקליל, הקריר, והמבריז. לכן רצוי שהסרטן הפגיע יקח את התאומים – אותו טיפוס חלק לשון, קל כנף, ממולח ופיקח - עם גרגר של מלח. אומרים שאם זורים מעט מלח על זנב של ציפור - גם אם היא תפרח היא תחזור. גם התאום עשוי לחזור, תלוי בשבשבת, לאן תישאהו הרוח, ובמצב רוח.

 

הציפור התאומית אינה מי שתכניס את הסרטן תחת כנפה, או תהיה לו לאם. לכל היותר ניתן לראות בה אחות. ולא אחות רחמניה או אחות גדולה, כי בתאום אין שום דבר שתואם דמות אם. צפו לכל היותר לאחות קטנה וסקרנית שפוצחת בקלות ב"סמול טוק" משעשע. התאומים לא בנויים לקשר אלא לתקשורת, אין להם סבלנות לאולטרא רגישות הסרטנית ולסנטימנטליות שלהם המתרפקת על העבר. התאומים חי את הכאן והעכשיו, ומה שארע אתמול מעניין אותו כשלג ד'אשתקד. התכונה היחידה שמשותפת לשניהם היא העניין בכסף – אלא שגם כאן גישתם חלוקה: לסרטן צורך לאגור ולאסוף, לשמור ולשמר, ללכת על בטוח ולהשקיע בבתים וברכוש ממשי, מה שנקרא באנגלית Real Estate - עם הדגש על האמיתי-ממשי, בשעה שהתאום ישקיע בדברים וירטואליים ובמגדלים פורחים, במניות-זבל ובכל מה שיכול בכל רגע, לחרדתו של הסרטן, להתנדף באויר. כך שסרטנים הנמצאים בקשרים קרובים עם תאומים עלולים לצרוך יותר מדי "מאכלים מנחמים" מה שיעלה להם בהתעגלות יתרה של "הבטן הרכה" שלהם. כל זאת כאשר, כמו להכעיס, התאום אוכל כמו ציפור – בקושי ביס!

 

יחד עם זאת, אם הירח של התאומים נמצא במזל סרטן או שור, והירח של הסרטן במזל תאומים, יש סיכוי ליותר הבנה ולמשוב, ואפילו לקשר יציב וטוב.

 

 

סרטן וסרטן

הסרטן הוא יצור רך, רגשושי, חששני וחסכני, אך יותר מכל הוא תלותי והתלות הגדולה ביותר שלו היא באהבה, באותה אהבה שאינה תלויה בדבר אלא מקבלת אותו כפי שהוא. בן מזל סרטן אחד ניסח זאת כך: "אהבה אמיתית היא לא אהבה בגלל, אלא למרות". ואכן, מה שהכי חשוב לסרטן הוא שיאהבו אותו לא בזכות מעלותיו, אלא למרות מגרעותיו. הסרטן משתוקק למי שיקבל ויכיל אותו כעובר ברחם, לאהבתה של אם מגוננת. חיים נחמן ביאליק היטיב לבטא את הצורך הסרטני להתכנס תחת כנפיה המסוככות של דמות האם במילים: "הכניסיני תחת כנפך והיי לי אם ואחות" (*).

 

שאיפתו של הסרטן להינשא נובעת יותר מן הצורך לבנות קן משפחתי מאשר מכמיהה רומנטית. לכן לא הזר כי אם המוכר מושך את הסרטנים, המעדיפים לקשור את חייהם עם אדם שהרקע והמוצא שלו דומה לשלהם, עימו יוכלו להרגיש "כמו בבית". ומי מתאים לתוכנית ההתבייתות הסרטנית יותר מאשר סרטן אחר? כאשר שני סרטנים מוצאים זה את זה הם מתלפפים ומשתרגים האחד בשני כצמח הנאחז בתומכותיו, בקשר סימביוטי של תלות הדדית.

 

הבית הוא מרכז הווייתו של הסרטן, וכאשר זוג סרטנים בונה לעצמו קן הוא מרפד אותו באהבה, והאווירה שבו כמוה כשובך יונים. ובדומה לזוג ציפורי אהבה כך גם הסרטנים מביעים את רגשותיהם בהאכלה הדדית. אין דבר שמחמם את לב הסרטן יותר משיר הסירים המהבילים, או מקערה הגדושה במאכל מנחם, רצוי בטעם של פעם. בתחרות על לב הסרטנים מנצח המטבח את חדר המיטות. במטבח – המכונה בפי הסרטנים חובבי שמות החיבה "המטבחון" מוצאים הסרטנים הרבה בטחון. הזוג האוהב מצטנף לו בכיף בקן המרופד וכך, ספונים בספינת אהבתם המתערסלת לה מעדנות על אדוות ענוגות, הם עוגנים בכיף בנמל הבית, נמל מבטחים.
(*) בהורוסקופ של ביאליק שולט מזל סרטן בתחום הזוגיות.

 

 

סרטן ואריה

הסרטן הוא מזל מים מופנם הנשלט על ידי הירח הכסוף, והאריה הוא מזל אש מוחצן הנשלט על ידי השמש הזהובה. אך למרות היותם ניגודים מושלמים הסרטן והאריה הם גם ניגודים משלימים, ממש כמו אותו זוג שמיימי, השמש והירח, המהווים את האב-טיפוס - או שמא הזוג-טיפוס - של הזוגיות. וכך, למרות שהיסודות שעליהם נמנים השניים אינם מתאימים – כי האריה הוא כידוע מזל אש והסרטן מזל מים - יש להם סיכוי לחגוג את חתונת הכסף ואפילו את חתונת הזהב. זאת כמובן בתנאי שהסרטן הנשלט על ידי הירח לא ינסה להעפיל על האריה השמשי ולהאפיל עליו. ואם האריה היהיר לא ילעג לבן זוגו הזהיר ויימנע מלהלבין את פני הסרטן הנשלט על ידי הלבנה, הם לא יכנסו לאותו מסלול התנגשות העלול לגרום לליקוי חמה או לבנה.

 

מסלול ההתנגשות הצפוי ביותר בין השניים הוא בתחום הכספי. הסרטן הוא אגרן וחסכן ואילו האריה מפזר כספים כיד המלך. כך שבעוד הסרטן נאחז במעותיו כמעט בכל מחיר, מוציא האריה כספים בלי לעשות חשבון - ומוציא את הסרטן מדעתו. כדי שמריבות על פרוטות וגרושים לא יביאו לפרידה ולגירושים רצוי שהשניים יפרידו את חשבונותיהם, הפרדה שתתרום לאיחוד ליבותיהם ולליבוי של אותה אש תמיד הבוערת בלב-הארי. החום שהאריה מרעיף על הסרטן נוסך בו בטחון ואז מגלה הסרטן שבדומה לאריה גם בכוחו להפיח התלהבות, ולו בשלהבת הרוטטת במטבחו-ממלכתו והוא משדרג את בישוליו לסעודת מלכים. סעודת מלכים?! אכן ממש כך, כי בכל הקשור באוכל הסרטן אינו קמצן. והוא גם יודע לטפל וללטף, מה שאומר שלאריה, גם אם אינו גרגרן, יהיו את כל הסיבות לגרגר מנחת.

 

 

סרטן ובתולה

למרות ההרמוניה שבין יסוד המים של הסרטן ליסוד האדמה של הבתולה, יש בין שני המזלות לא מעט ניגודים. כי בדומה ללבנה השולטת בו, הסרטן הרגיש הוא יצור של לילה, בשעה שהבתולה השכלתנית הנשלטת על ידי מרקורי, היא טיפוס של יום. מרקורי, המכונה בעברית כוכב-חמה בגלל קרבתו לשמש (חמה) שסביבה הוא מסתחרר, משפיע על ילידיו ערנות-יתר שבעטיה הם משכימים עם הנץ החמה.

 

ואם לחזור לקשר אדמה-מים שבין השניים, האדמה הבתולית מהווה בסיס יציב למים של הסרטן - אם כי לא ממש מכיל. כי לא בטוח שהסרטן שנפשו כמהה לאם ואחות ימצא בבתולה אמא. סביר יותר שימצא בה אחות, כלומר - אחות רחמניה שתמלא את הצורך שלו בדמות טיפולית גם אם מדי פעם תדקור אותו בזריקה או בסתם עקיצה. הבתולה האחראית תיטיב לדאוג לצד הגופני של מטופלה, אך לא תמיד תדע איך לטפל, לקבל ולערסל את הנפש הסרטנית, או להבין את מצבי הרוח המתחלפים שלה. גם לא קל לבתולה להסתגל להיותו של הסרטן טיפוס של לילה הישן בבקרים, בשעה שהיא משכימה בהנץ החמה עם התרנגולים, ופוצחת בדיבורים שנשמעים יותר כזמזום של דבורים מאשר כשירת ציפורים. במיוחד באותם בקרים שבהם הבתולה אינה מסתפקת בלהעיר את הסרטן אלא גם מעירה לו. והסרטן, טיפוס סובייקטיבי ורגשושי שכמותו, ממש, אבל ממש לא סובל ביקורת. בניגוד לשבט הביקורת שאותו אין הבתולה נוהגת לחסוך, בכל הנוגע לכסף היא חסכנית לא קטנה. כך שבתחום הכספי הם ממש מתאימים - הבתולה הנוהגת לצרף פרוטה לפרוטה ממש מתאימה לסרטן הנאחז במעותיו כבקרני המזבח.

 

 

סרטן ומאזניים

הסרטן הוא מזל הביתיות והמשפחה והמאזניים הוא מזל ההרמוניה, האהבה והנישואין, שילוב שיכול היה להבטיח אידיליה של שובך יונים, אילולא בעיה קטנה – שני המזלות משתייכים ליסודות שיש ביניהם קונפליקט. הסרטן שייך ליסוד המים הרגשי והמאזניים ליסוד האויר השכלתני, כך שלמרות שהמאזניים העדין והטאקטי משתדל בכל מאודו שלא לפגוע בסרטן האולטרא–רגיש, זה לא ממש עוזר והסרטן בכל זאת נפגע.

 

זה קורה כשהסרטן זקוק נואשות לנחמה בגלל שהוא חש, בצדק או שלא בצדק, שמישהו פגע בו. הסרטן, שבמצבים כאלה כל מבוקשו הוא לקבל תמיכה ומקלט וחיבוק גדול ומכיל - מקבל מהמאזניים דברי תוכחה. המאזניים מנסה להסביר באובייקטיביות הטיפוסית למזלו (כמובן לאחר שבחן את הבעיה מכל צדדיה), שאולי גם הוא, הסרטן, לא היה כל כך בסדר. אבל הסרטן לא צריך יחס כזה! הוא רוצה שיקבלו אותו ויאהבו אותו כפי שהוא. אהבת חינם שאינה תלויה בדבר.
הסרטן לא רוצה או"ם – הוא רוצה אמא!

 

אך אל יאוש. ישנם מקרים שבהם יצליחו בני הזוג להתגבר על הקונפליקט שבין מזלות-השמש שלהם, הסרטן והמאזניים, ולהגשים את חזון שובך היונים. זה קורה כשקיימת הרמוניה וקבלה הדדית בין הירחים של בני הזוג, מצב שיפצה במידה רבה על הקונפליקט שבין השמשות. ואז הם יתפנקו בקן המרופד, כמו באגדות, לעדי-עד.

 

 

סרטן ועקרב

שני מזלות המים זורמים יחד ומשדרים על גל אחד, וכל גל נושא לעקרב ולסרטן, הספונים כל כך בעברם, מזכרת. שני מזלות המים האלה דומים כל כך ברגישותם, בפגיעותם, ובשריון הקשיח שהם עוטים כדי לגונן על הפנימיות הרכה שלהם. העקרב עוטה מסכה קשוחה שאותו סיגל לעצמו אחרי גלגולים במצבים של "מה שלא מחסל אותי מחשל אותי". והנה עם הסרטן הוא חש מספיק בטחון כדי להשתחרר מהשריון והמסכה, עם הסרטן הוא מרגיש שהוא חזר הביתה, או אולי חזר לעצמו, כי הסרטן כל כך מזכיר לו את הילד הפנימי שלו, את ה"אני" של טרום גלגוליו המקשיחים. עם הסרטן הוא יכול להניח בצד את מטען החרדות שלו ולהרגיש בבית. כי הסרטן מעורר בעקרב החשדן את הבלתי יאומן – הוא מעורר בו אמון. אמון, כמו האמון שנותנים באם טובה, באם מכילה ומגוננת ועוטפת ברוך ואהבה, אותה דמות אם שהעקרב, שלא פעם "זכה" בדמות אם שעונה יותר על ההגדרה של "האם האיומה", חיפש כל חייו. הנה ספינת האהבה שלו עוגנת בנמל הבית, מתנדנדת כעריסה על גלים רכים, והוא ספון בה, מרופד בחמימות. סוף סוף העקרב הסוער, ידוע המשברים, נמצא על מי מנוחות. העקרב מגן בחירוף נפש על הסרטן, יצור רך שנסוג לקונכיתו כשהוא נפגע, טובל באמבט של עצב ואינו מסוגל להשיב מלחמה. הסרטן זקוק ללא ספק ל"פרוטקשן" של העקרב.

 

הזוגיות הסימביוטית הזו של חזרה הדדית לרחם, היא חוויה מתקנת לשני מזלות המים הרגישים האלה.

 

 

סרטן וקשת

הסרטן המשפחתי והביתי הוא טיפוס של ד' אמות, ולא פעם גם של ארבע אימהות, שאילו רק היו לו היה שמח להסתופף תחת סינרן. מה שבטוח הוא, שלהיות אמא של סרטן זה להיות אמא בריבוע, בפול טיים ג'וב. והסרטן שתמיד מחפש את אמא, מקווה למצוא אותה בבן זוגו.
לא משהו שקוסם לקשת שלחופש נולד.

 

לבד מאהבתו של הקשת למרחבים החורגים מהמגרש הביתי, הוא נודע גם בחוסר הטקט שלו, ואילו הסרטן נודע בעודף רגישותו, מתכון שאינו מבטיח שהיחסים יעלו יפה. אך אל יאוש, לא בהכרח תצרוב אש הקשת את הסרטן הרך, ולא תמיד יחוש הקשת שרגשות הסרטן סוגרים עליו כים רוגש. כי לשני אלה יש יותר מסיכוי להסתדר ביחד - מסתבר שבמישור הכוכבי מתקיימת הרמוניה בין הסרטן לקשת שאותה מבטאה מה שנקרא בשפה אסטרולוגית "נעלותו" של יופיטר, הכוכב השולט בקשת, במזל סרטן. ובמילים פשוטות – יופיטר אוהב להיות במזל סרטן. בהקפתו סביב השמש שוהה ביופיטר בכל אחד מ-12 המזלות כשנה, והכי-הכי הוא אוהב להתארח אצל מזל סרטן. מה שאומר שלמרבית ההפתעה יכולים הקשת של המרחבים הפתוחים וסחופי הרוח, והסרטן המשתבלל בקונכיתו, למצוא את עצמם דרים בכיף בכפיפה אחת. כל זאת בתנאי שימצאו מכנה משותף. ומה שמשותף לשניהם הוא המזג הטוב הטבוע בהם, וגם חוש הומור שלא חסר. כך שיש סיכוי ששני אלה יבואו זה לקראת זו, ובעוד הסרטן יצטרף אל הקשת במסעותיו שבדרכים או ברוח, הקשת יסכית להתביית מעט. אז אולי הפתרון האידאלי עבורם הוא לעבור ולגור בקרוון...

 

 

סרטן וגדי

הקשר גדי-סרטן הוא קשר של משיכה בין ניגודים. מזל סרטן קוטבי למזל גדי הנמצא בגלגל המזלות בדיוק מולו, מה שאומר ששני מזלות אלה אמורים להיות שונים זה מזה ב- 180 מעלות. אך למרות הניגודים שביניהם – הרכות והרגשיות הסרטנית לעומת הנוקשות המאופקת של הגדי, הביתיות הסרטנית החמימה לעומת הקרייריזם הגדיי הקריר - יש להם כמה תכונות משותפות שהדומיננטית שבהן היא הצורך בביטחון. בטחון כלכלי הוא צורך מהותי לשניהם (הם חוסכים ואוגרים כל דבר ולא זורקים שום דבר), כשאצל הסרטן יש גם כמיהה לביטחון רגשי וצורך בדמות אם מסוככת, ואילו הגדי חותר לביטחון מעמדי.

 

ומה שהכי חשוב - בכוחם של שני אלה להבטיח זה לזו ביטחון. להבטיח ולקיים. הגדי מוצא בסרטן מישהו שמטפל בו בחמימות שבכוחה להבעיר את האח שבחדרי ליבו הקרירים. הגדי מצליח להשרות בסרטן בטחון, והסרטן החששן חש עצמו מוגן כשהוא ליד הגדי. נכון שלא פעם קשה לסרטן עם נוקשותו של הגדי, קשה לו עם זה שנבצר מבן זוגו להזדהות עם תחושותיו. אך מצד שני, הגדי הוא מבצר של ביטחון עבור הסרטן התלותי שמוצא בו משענת וכתף מוצקה. הגדי הוא בדיוק בן הזוג שהסרטן חיפש, מישהו שאפשר לבנות עליו ולהקים איתו בית. וחלוקת התפקידים ביניהם היא כזאת - הגדי ידאג לחוץ ויבצר את חומות הבית, והסרטן ירפד את הקן מבפנים, ויחד יקימו משפחה לתפארת.

 

 

סרטן ודלי

מזל האוויר דלי הוא מזל הריחוק, הזרות והמשיכה לכל מה שמוזר, זר ואזוטרי, כך שהקשר עם הסרטן המשפחתי והביתי עלול להיות בעייתי. לסרטן יש כמיהה לביחד צמוד ואינטימי, מה שממש לא מתאים לדלי שקרבה יתרה דוחה אותו. גם אותה ההכלה ההדדית שממנה ניזון הסרטן יכולה לכלות כל טיפה של רומנטיקה מהדלי. בקיצור - הדלי נרתע מאינטימיות יתרה, ורומנטיקה בנעלי בית זה ממש לא כוס התה - או דלי המים - שלו. ולא שיש לו משהו נגד נעלי בית - אדרבה, אם הוא דלי אמיתי הוא יתהדר בהן כשהוא מוזמן לאירועים החגיגיים ביותר לתדהמת האורחים האחרים העוטים את מיטב מחלצותיהם.

 

למרות שהדלי והסרטן משדרים על גלים שונים ואף מנוגדים, יש ביניהם בכל זאת מכנה משותף – הרגשנות. כי הדלי למרות אווריריותו האינטלקטואלית היתרה, הוא בכל זאת דלי שמלא במים. וכשהוא נרגש (בדרך כלל ממעשה נאצל, ממוסיקה שגיבה, או מאופרת סבון טיפשית) הוא מתרגש עד דמעות. כדי שהקשר ביניהם יצליח על הסרטן לזכור – וטוב שיש לו זיכרון טוב - שהדלי זקוק למרחב אווירי משלו והוא שייך לעולם ולא רק למשפחתו. ועל הדלי לזכור שצדקה מתחילה בבית, ולהשתדל להעניק גם למי שקרוב לו משהו ממה שהוא מרעיף, או חולם להרעיף, על האנושות כולה.

 

 

סרטן ודגים

הדגים והסרטן נמנים שניהם על יסוד המים כך שספינת אהבתם שטה בים של רגש, מוצפת בתחושות, מושפעת ממצבי רוח, ומיטלטלת בין גאות לשפל. למרות ההרמוניה הבסיסית שבין שני מזלות המים, הדגים והסרטן אינם משדרים תמיד על אותו הגל – הסרטן שוחר הביטחון אוהב להיות ספון בנמל הבית, בעוד הדג המעדיף את הים הפתוח חולם להרים עוגן ולהפליג למרחקים; הסרטן דואג לסביבתו הקרובה, ולה בלבד, ואילו הדג שרגשותיו עולים על גדותיהם מזדהה עם כולם דואג לכל העולם; הסרטן החסכן אוגר מכל הבא ליד ומטיף שחבל על כל טיפה בשעה שאצל הדג נוזל הכסף מבין האצבעות.

 

יסוד המים הקושר בין הסרטן לדגים רומז שהשניים נפגשו בנסיבות רטובות – אולי ביום גשם הציע הסרטן לדג פזור הנפש ששכח לקחת מטריה, להסתופף איתו תחת מטרייתו. איך שלא יהיה, הדג נכבש על ידי רצונו של הסרטן לסוכך ולהגן עליו, וסביר שירשה לסרטן לביית אותו ולקשור אותו אל סינורו. וכך עשוי הדג להקריב את אהבתו למרחקים למען הצורך הסרטני בקרבה יתרה, ולהמיר את אהבת ההרפתקאות שלו בהתרפקות הדדית בקן הביתי שהסרטן כה דואג לרפד ולטפח. ובהיותם ספונים בספינת האהבה שלהם יעמוד הסרטן במטבח ליד הסירים, בשעה שהדג הפיוטי יכתוב שירים. בסך הכל צפויה להם זוגיות עוטפת וחובקת ומלאה ברוך, אינטימיות והבנה.

 

 

הכתבה עלתה לאתר ביום 17.7.2008