המדור הוא בעריכתה של אן רייפלד

אן היא בתה של טלילה סטן ונכדתה של אביבה סטן. מכאן שהיא גדלה בבית שדיברו בו "אסטרולוגית". כיאה למי שמזל מאזניים שולטים בבית 9 (לימודים) ו 10 (קריירה) שלה, פנתה למרות המסורת המשפחתית ללימודי משפטים, ולהסמכה כעורכת דין. אן עורכת את מדור הזוגיות ושוקדת בימים אלו על פתיחת בית ספר לאסטרולוגיה על שם אביבה סטן.

ממזל בתולה באהבהכמה מילים על מזל בתולה ואהבה -
הבתולה הזכה והטהורה משרה ביטוי מזוכך של הרגשות, גישה פוריטנית לאהבה ושאיפה לטוהר מידות. הבתולה שואפת לשלמות שלא מן העולם הזה, ומצד שני התייחסותה לאהבה היא רציונלית ומאוד מפוכחת. הרגשות הבתוליים אינם מפכים וזורמים בחופשיות אלא עוברים תמיד דרך פילטר של ביקורת וסינון, כך שהבתולה היא מאוד בררנית ביצירת קשרי אהבה.קראו כאן כיצד מסתדרים, או לא מסתדרים, הבתולות עם יתר המזלות -

 


בתולה וטלה
מהם סיכויי האהבה של בתולה עם טלה? הם לא ממש גבוהים, וזאת מכמה סיבות, ראשית אין כימיה גדולה בין יסוד האדמה שעליו נמנית הבתולה ליסוד האש של הטלה. האדמה מקטינה את גובה הלהבה (אם לא מכבה אותה) ואילו הטלה הוא טיפוס שאוהב בלהט ובהתלהבות גדולה. אך הבתולה, טיפוס ספקן שכמוה, אינה מספקת לו חומרים לבעירה אלא זורקת עפר ואפר על כל אותם דברים שמלהיבים אותו. הבתולה הביקורתית לא זו בלבד שאינה מכירה בגדולתו של האיל ואינה מאדירה אותו, אלא מקניטה ומקטינה אותו. הטלה חש שהוא מבטל את זמנו על הבתולה שאינה מסוגלת להבין אותו ולהעריך את התנהגותו הבלתי אמצעית, את רוחב ליבו ואת טבעו הגלוי, הכן והישר. נדמה לו שהבתולה מנסה לתחום אותו, לשים אותו במשבצת, ובנוסף לכל במשבצת של מחברת חשבון! וזאת בשעה שהטלה סולד מכל התחשבנות שהיא. ואילו לבתולה יש טענות על כך שהטלה מפזר כספי םבלי חשבון, מתנהג כפיל בחנות חרסינה, קופץ תמיד בראש, לא מתחשב בזולת, ילדותי ולא מסוגל להתייחס לשום דבר באופן אובייקטיבי, והכי גרוע - שהוא אינו מוכן לקבל ביקורת!


יחד עם זאת לשני אלה יש סיכוי להסתדר ביחד רק אם הבתולה תדע את מקומה, כלומר המקום שיועיד לה הטלה, ותשרת אותו מכף רגל עד ראש. הטלה גם ישמח להפקיד בידיה את הקופה הקטנה, כי הוא שונא להתעסק בזוטות,.וגם ירשה לה לנהל את ספרי החשבונות כי היא טובה בפרטים. ובכל מה שקטן עליו.

 

 

בתולה ושור
שני המזלות נמנים על יסוד האדמה, מה שאומר שהבתולה המצויה מזכירה בתכונותיה שור מן השורה. ואכן בדומה לשור הבתולה היא טיפוס סולידי, תכליתי ויעיל, הנכון תמיד ליטול אחריות, למשוך בעול ולהתמיד בעבודה. משולש האדמה המקשר בין שני מזלות מרובעים אלה מסמל הרמוניה, עובדה שבאה לידי ביטוי בהבנה הבסיסית השורה בין השור לבתולה - שני טיפוסים ארציים שרגליהם נטועות היטב בקרקע המציאות. אך שלא כמו השור, נוטה הבתולה לעמוד גם על קוצו של יוד. ואכן הבתולה נודעת כמי שמקפידה על פרטי פרטים וחותרת ללא לאות, ובלי פסק זמן, לשלמות. תכונה שמבטיחה שהיא לעולם לא תהיה מרוצה או מסופקת ממה שיש. כך שבניגוד לשור המסופק, הנינוח והנהנתן הבתולה היא לא פעם טיפוס אכול ספקות וחסר מנוחה הטרוד במלאכתו ללא הפסקה. כתוצאה מכך הבית, במקרה הטוב, תמיד נקי וממורק והארוחות המוקפדות (המבוססות על מזון בריאות) מוגשות בשעות קבועות.

 

הבתולה – והאמור נכון במיוחד לגבי גברים ילידי המזל - היא חסכנית בצורה קיצונית, ובנוסף היא גם סובלת מלא מעט חסכים הסוכרים את היכולת שלה לזרום רגשית. אך למרות חסכנותה המופלגת של הבתולה בכל הנוגע לכספים ורגשות, היא לא חוסכת את שבט ביקורתה ומרבה להצליף בלשונה בכל מי שנמצא לידה. אך לא לעולם חוסן, כי קורה גם שהשור, אותו טיפוס נוח שרואה בדרך כלל ורוד, רואה לפתע אדום.. וכאשר השור זועם והאדמה רועדת, עלולה הבתולה לגלות שלמרות נכונותה לעבוד (בדיעבד) על היחסים היא מעלה חרס בידה. עם זאת, אם הבתולה תהיה נכונה לכתת – בעוד מועד - את עוקצה לדבש, היא תגלה שהמאחד בינה לבין השור רב על המפריד וההרמוניה תחזור לשכון ביניהם. מה עוד שבניגוד לשור, הבתולה אינה מתעקשת לעמוד תמיד על דעתה...

 

 

בתולה ותאומים
הבתולה היא מזל אדמה, והתאומים הם ילידי יסוד האוויר, כך שמבחינת היסודות – זה אלמנטרי, ד"ר ווטסון – שני אלה לא מתאימים. וגם הריבוע המפריד בין שני המזלות עשוי להרחיק את השניים, ולהבטיח שלא יתערבבו זה בזה כמו שמן ומים. אך מצד שני (כי אצל התאומים תמיד יש צד שני...) יש גם משהו שמחבר ביניהם - הלוא הוא השליט המשותף לשני המזלות - מרקורי, כוכב התקשורת. "הקשר המרקוריאלי" עשוי להמתיק את הגלולה ולשפר ולהדק את הקשר, או לפחות את התקשורת שבין השניים. מרקורי מסמל את השתוקקותם הבלתי ניתנת לרוויה של שני המזלות לידע ואת תאוותם למידע. אפשר לומר שהם מכורים לתקשורת – התאומים הוא משתמש כבד הצורך מנות יתר ישר לוריד, וגם הבתולה מחוברת לאמצעי התקשורת כמו לאינפוזיה.

 

הבתולה החרוצה שכל היום עמלה כנמלה ועסוקה כדבורה קטנה, נוהגת לעקוץ את התאום בגין פרפריותו המרחפת והלא רצינית. הבתולה היא דברנית לא קטנה שלא מפסיקה לזמזם, להעיר ולבקר את התאום המתעסק "בעסקי אויר לא רציניים". היא ממש לא מעריכה את יכולתו להתפרנס בזכות הסגולות של תאיו האפורים, או את כשרונו "למשוך בעט". אצל הבתולה לעבוד זה אומר להחזיק טורייה ביד, או לכל הפחות סטטוסקופ... והתאום משוכנע כמובן שהבתולה מקרקעת אותו וקוצצת את כנפיו...

 

למזלם של השניים מוכנה הבתולה תמיד "לעבוד על היחסים". ואם התאום לא יתעקש "לעבוד על" הבתולה, עשוי מרקורי כוכבם המשותף לקשר ביניהם ואף לקשור אותם זה לזה בקשר אמיץ.

 

 

בתולה וסרטן
למרות ההרמוניה שבין יסוד המים של הסרטן ליסוד האדמה של הבתולה, יש בין שני המזלות לא מעט ניגודים. כי בדומה ללבנה השולטת בו, הסרטן הרגיש הוא יצור של לילה, בשעה שהבתולה השכלתנית הנשלטת על ידי מרקורי, היא טיפוס של יום. מרקורי, המכונה בעברית כוכב-חמה בגלל קרבתו לשמש (חמה) שסביבה הוא מסתחרר, משפיע על ילידיו ערנות-יתר שבעטיה הם משכימים עם הנץ החמה.

 
ואם לחזור לקשר אדמה-מים שבין השניים, האדמה הבתולית מהווה בסיס יציב למים של הסרטן - אם כי לא ממש מכיל. כי לא בטוח שהסרטן שנפשו כמהה לאם ואחות ימצא בבתולה אמא. סביר יותר שימצא בה אחות, כלומר - אחות רחמניה שתמלא את הצורך שלו בדמות טיפולית גם אם מדי פעם תדקור אותו בזריקה או בסתם עקיצה. הבתולה האחראית תיטיב לדאוג לצד הגופני של מטופלה, אך לא תמיד תדע איך לטפל, לקבל ולערסל את הנפש הסרטנית, או להבין את מצבי הרוח המתחלפים שלה. גם לא קל לבתולה להסתגל להיותו של הסרטן טיפוס של לילה הישן בבקרים, בשעה שהיא משכימה בהנץ החמה עם התרנגולים, ופוצחת בדיבורים שנשמעים יותר כזמזום של דבורים מאשר כשירת ציפורים. במיוחד באותם בקרים שבהם הבתולה אינה מסתפקת בלהעיר את הסרטן אלא גם מעירה לו. והסרטן, טיפוס סובייקטיבי ורגשושי שכמותו, ממש, אבל ממש לא סובל ביקורת. בניגוד לשבט הביקורת שאותו אין הבתולה נוהגת לחסוך, בכל הנוגע לכסף היא חסכנית לא קטנה. כך שבתחום הכספי הם ממש מתאימים - הבתולה הנוהגת לצרף פרוטה לפרוטה ממש מתאימה לסרטן הנאחז במעותיו כבקרני המזבח.

 

 

בתולה ואריה
הבתולה באה בגלגל המזלות אחרי האריה, וגם באותיות האלף-בית ה"בית" שלה שניה ל"אלף" שלו. אך אין צורך לנפנף לבתולה ביותר מדי טיעונים, אסמכתות ומראי מקום, כי גם ככה היא יודעת את מקומה. הבתולה היא מספר 2 מטבע בריאתה. ומה יותר טוב מלהיות מישנה למלך החיות ולשאת בגאווה צנועה את שולי גלימתו?


לבתולה אין שאיפות גדולות או חלומות באספמיה, כך שהוד מלכותו יכול לישון בשקט לצידה. הבתולה לא תטען לכתר ולא תנסה להדיח את האריה ממעמדו הרם, אלא תמשיך להדיח כלים ולהיחבא אליהם - בעוד הוא תופס את מרכז הבמה. בשעה שהלביא מרבה ברהב ובשעשועים, שמה הבתולה את יהבה על הלחם, ומסתפקת לא אחת בפירורים. האריה מציע עד חצי המלכות – ואילו הבתולה עומדת על קוצו של יוד... השניים חיים בדיסונאנס תמידי - הם פשוט לא מכוונים לאותה מנגינה קוסמית; כך שבעוד האריה פורץ בריקוד סוער לקצב פעימות תופי הג'ונגל והלמות ליבו הנמהר, תהין הבתולה לכל היותר לפצוח במינואט מכופתר...


בנוסף לכך, בין יסוד האש ליסוד האדמה, שעליהם נמנים האריה והבתולה בהתאמה - אין התאמה... כי מה לעשות והאדמה את האש מכבה? עם זאת, לא צריך להתייאש, כי לשני אלה יש בכל זאת סיכוי ללבות את האש: זאת בתנאי שהבתולה תתגבר על נטייתה להגיש תמיד לצד הדבש גם את העוקץ, והאריה ילמד להביע לבתולה את הערכתו והוקרתו ולא לקבל את שרותיה הטובים כדבר מובן מאליו. או אז יש סיכוי שהאדמה לא תכבה את אש הלהבה, אלא תהווה קרקע-בתולה שבה תכה אהבתם שורש, תלבלב בלב, תנץ ותנצח.

 

 

בתולה ובתולה
הבתולה היא מזל אדמה, כך שבמפגש בין שתי בתולות אל תצפו לזרימה, השתפכות או התלקחות הדדית. 
לאבד את הראש זה לא אופציה עבור הבתולה, טיפוס יעיל שאף לא מאבד דברים שאינם מחוברים לצווארו. גם כאשר יש בין הבתול והבתולה כימיה, ההצתה לא תהיה מיידית והשניים יפלרטטו דרך פילטרים. החיזור יהיה מאוד טקסי ומנומס בסגנון "התרשי לי לתת לך נשיקת לילה טוב".

 

הרושם הקריר והמסוייג שהבתולה יוצרת מועצם עקב מופנמותה וביישנותה. הבתולה שאוהבת להגדיר כל דבר מקפידה שלא לצאת מגדרה. היא אינה נמהלת בזולתה, מתקשה לקבלו כפי שהוא ומודעת ביותרלמגרעותיו. כך שמי שמייחל ל"תכניסיני תחת כנפך והיי לי אם ואחות", עלול להתאכזב -  אלא אם הוא מצפה לאחות רחמניה - כי הבתולה מטפלת בחמלה בכל מחלה. להמיית הנפש, לעומת זאת, היא פחות קשובה ולא מוכנה למחול על אף חולשה.  זיווג בין-בתולי עלול לבוא לידי ביטוי בשיפוטיות יתר ובביקורתיות הדדית העלולה להתדרדר לדו קרב של עקיצות והקנטות כל אימת שהצד השני מתגלה כפחות ממושלם. עם זאת, הבתולות מוכנות להשקיע עבודה לשם תיקון היחסים. כך שלא אחת מכתתת הבתולה את עוקצה לדבש ואת כלי מלחמתה ללחם (הבתולה נוהגת לפייס את זולתה בדברי מאפה).

 

ולסיכום -  אם הבתולה תבין שאף אחד אינו מושלם, ושמה שבאמת חשוב זה אינו העמידה בתו-התקן הבתולי המחמיר אלא לב מכמיר והבנה לחולשות הזולת, מובטח לבני הזוג שבמקום לחולל סערות בכוס תה הם ירוו נחת בשיחת נפש על כוס תה ומאפה.

 

 

בתולה ומאזניים
הביקורתיות הבתולית הנודעת היא בעצם תולדה של תכונה נעלה - הכמיהה לשלמות. השאיפה לשלמות היא שעומדת מאחורי נטייתה של הבתולה לרדת לפרטים ולעמוד על קוצו של יוד, ואת שאיפתה לתקן, לנקות ולשפץ כל דבר. כך שהבתולה רחוקה, ללא ספק, מן הבטלה; ובעוד הבתולה החרוצה, שהיא המזל השישי בגלגל המזלות, דבקה בדיבר "ששת ימים תעבוד", דבק המזל השביעי, מאזניים, בציווי "וביום השביעי תשבות מכל מלאכה" – ולא רק בשבת.וכשהבתולה העמלנית מכרכרת סביבם יכולים המאזניים לתפוס את התנוחה המאוזנת הטבעית להם, ולהותיר לבתולה להתעסק במטלות המשמימות. הבתולה מעריצה את המאזניים ומוכנה לשרתם כדי לספק להם את התנאים האופטימליים למיצוי עצמם.

 

יחד עם זאת, אם הבתולה תגלה שמאזניים-עצלתיים "עובד עליה", היא תעקוץ ותנדנד למאזניים ותוציא אותם משלוותם.

 

הקשר שבין הבתולה השייכת ליסוד האדמה הפרקטי לבין המאזניים האוורירי אינו הרמוני ביסודו, יחד עם זאת הוא יכול להצליח אם הבתולה תספק למאזנים את הבסיס המוצק שיאפשר להם לרחף ברוח.

 

 

בתולה ועקרב
העקרב שחש לא פעם כמי שנמצא על סף תהום מוצא שזוגיות עם מזל בתולה הסולידי תורם להרגעת החרדות שלו; משהו באותה תחושה של שגרה יומיומית מובנת מאליה שאותה כה מיטיבה הבתולה לשדר, מעניק לעקרב עוגן של בטחון, גשר מעל מים סוערים."הלעיטיני נא מן האפור-האפור הזה", מבקש העקרב שבע הקונטרסטים... הבתולה היא שקטה (לבד מהקיטורים והטרוניות שלה), לא יומרנית ויודעת את מקומה. היא שקופה וברורה וכל כך צפויה, בקיצור – אין בה שום דבר מאיים. ובקשר לעוקץ הבתולי – לעקרב יש יותר קטלני.

 

אצל הבתולה העמלנית הכל מגוהץ ומעומלן, תיקני, נקי ומסודר, והיא אפילו מצליחה לסדר את הכאוס הגודש לא פעם, תרתי משמע, את חייו של העקרב ולסנן החוצה, אם רק ירשה לה, את כל הג'אנק והגרוטאות שצבר (והיא תהיה מוכנה לעבוד גם שעות נוספות כדי לתקן את העקרב...).

 

הבתולה הצנועה מסתפקת במעט - אפילו השטח שהיא תופסת בבית הוא מינימלי. הבתולה היא ללא ספק טיפוס קומפקטי בנוסף להיותה אדם פרקטי. היעילות, החריצות והאחריות שלה מקרבים אותה ללב העקרב. כמו גם אותה התנזרות בתולית מכל הוצאה כספית שאינה הכרחית לחלוטין. כי בשביל העקרב שונא הבזבוז הנושא את דגל החסכנות על נס, העובדה שהבתולה אינה בזה לקטנות ומעריכה פרוטה כמאה, היא סיבה טובה למסיבת נישואין. צנועה, כמובן.

 

 

בתולה וקשת
החיבור בין יסוד האש של הקשת ליסוד האדמה שעליו נמנית הבתולה, בא לידי ביטוי לא פעם באש כבויה ואדמה חרוכה. מה עוד שבין שני המזלות מתקיימת זוית קשה של 90 מעלות, המבטיחה שהבתולה הביקורתית תהיה מודעת, יותר מתמיד, לכל מגרעת אפשרית.

 

הקשת נכנס לחיי הבתולה כרוח סערה הפורצת לחנות חרסינה, ויום אחד הבתולה המסוייגת שבקושי מוכנה להעמיד אצלה בויטרינה כלב מחרסינה, מוצאת לפתע סוס בסלון, שהוא בנוסף לכך גם טיפוס חסר נימוס. אך אל דאגה, חוסר הנחת ביניהם הוא הדדי - הדקדקנות של הבתולה ועמידתה על כל פרט (ועל כל פרוטה), מביאים לקשת את הסעיף. ועוד לא הזכרנו את העוקץ שלה. מה שאומר שביחסי הקשת והבתולה גלום פוטנציאל של תוקפנות, של דו קרב שבין החץ לעוקץ. לעומת החץ שהקשת יורה, בדרך כלל ללא כוונה לפגוע העוקץ הבתולי מכוון, גם מכוון, לפגוע.

 

השניים הם ניגודים מושלמים - הבתולה בוחנת את העולם דרך מיקרוסקופ, ומרוב עלים לא רואה את העץ, ואילו הקשת מתעלם מהעלים (וגם מהעצים) ורואה את היער. ובמחיצת הבתולה, היער, ככל שהוא רחוק יותר, הוא נראה לקשת ירוק יותר... מצד שני – לפני שהקשת פוצח בדהרה פרועה לכיוון הידוע רק לו, אולי מוטב שילמד קצת הליכות אצל הבתולה? וגם לא יזיק לו קשר עם מי שמוכן לנקות לו מידי פעם את האורוות... וגם הבתולה יכולה להפיק משהו מקשריה עם הקשת – אולי היא תלמד לפרגן לעצמה ואפילו תשגר את עצמה מדי פעם לחופשה...

 

 

בתולה וגדי
הזיווג בין שני מזלות האדמה האלה, הגדי והבתולה, אומר כולו ארציות, מעשיות וחומריות. שניהם זקוקים לחחושה של קרקע יציבה תחת רגליהם, והם מכלכלים את צעדיהם בזהירות, כשהחסכנות היא נר לרגליהם. לגבי שניהם דין פרוטה כדין מאה. קיימת ביניהם הסכמה ברוב התחומים, ויותר מכל הם מסכימים עם - המוסכמות החברתיות המקובלות... חשוב לשניהם להיות מקובלים בחברה, וחשוב להם מה יגידו השכנים.


כמצופה ממזלות אדמה, הגדי והבתולה הם אכן טיפוסים תכליתיים ההולכים בתלם ומושכים בעול. הצמד הזה, יותר מכל שילוב אסטרולוגי אחר, מוכן להשקיע עבודה קשה כדי להשיג את מטרותיו. מטרתו של הגדי השאפתן ברורה – לכבוש את הפסגה, ולשם כך הוא מוכן להזיז הרים. אבל מה ממריץ את הבתולה הצנועה, שבמקום להתבטל מוכנה לטרוח סביב השעון? לבתולה יש שאיפה אחת – להשיג מושלמות. אם זה בגיהוץ מוקפד של לבני המיטה, ואם בפיזור מדוקדק של הסומסום על הבורקס, שואפת הבתולה, שהיא טיפוס של יפה ואופה, לשלמות בכל (הנאמר פה הוא בלשון נקבה אבל הכוונה גם לגבר, כלומר לבתול). בהיותה המזל השישי בגלגל המזלות, הבתולה היא מזל העבודה, שנאמר - "ששת ימים תעבוד"... הגדי יודע להעריך את חריצותה, מה עוד שהבתולה לא משקיעה בעצמה או בקריירה שלה, אלא טורחת בשירות הגדי ושאיפותיו הקרייריסטיות(*). כך ששניים אלה ממש משלימים זה את זו, וגם אם הזוגיות שלהם לא תמיד מושלמת, אפשר לסמוך על הבתולה שהיא "תעבוד על הקשר".

 

(*) מוכר לי מקרה של בן מזל בתולה שפרש מתפקידו כרב חובל, והיה לעקר בית כדי שזוגתו הגדייה תוכל להתמסר לקריירה שלה. "המזל האישי" של האיש, סרטן, מסביר את הטבעיות שבה אותו ספן היה לאיש בית הספון בביתו.

 


בתולה ודלי
הדלי יליד ט"ו בשבט הוא אילן שראשו בשמיים, אך מה לעשות ורגליו לא תמיד נוגעות באדמה. משימות היום-יום משמימות אותו כך שבעוד אמיריו נוגעים בעננים, הערפל והכאוס שולטים לו בחיים. וכאן הבתולה, מזל שתמיד נכונה להעניק את שרותיה הטובים, יכולה לסדר לדלי את הבלאגן, לספק לשורשי האוויר שלו אדמה מוצקה, וליישם עבורו את רעיונותיו השמיימיים. וכשהיא מצליחה במשימותיה היא שואבת מהן סיפוק רב. ולשם כך, אם לשם שמיים ולו גם לשם שאיבה, היא זקוקה לדלי...

 

כך שלמרות השוני הרב שבין הדלי האוורירי לבתולה הארצית, יש להם סיכוי להשלים זה את זה. מה עוד שיש להם מכנה משותף - שניהם אנשים טהורי מבט השואפים לשלמות. ובעוד הבתולה שואפת לתקן את סביבתה הקרובה ולהביא מזור לחולייה, הדלי שואף לתיקון עולם. שניהם גם "חולים על ניקיון", והדלי יודע לתפוס סמרטוט ולעשות ספונג'ה, אך בכל הקשור בסדר הוא סובל מאזלת יד, בהיותו בלאגניסט החסר כל חוש אירגון. אך לצד מגרעותיו יש לו מעלות כה נעלות... והבתולה, למרות נטייתה שלא לראות מרוב עלים את היער, מצליחה במקרה זה לחזות בצמרתו של זה האילן השגיא - מה שלא יפריע לה להבחין בכל עלה כמוש וגם להעיר עליו. אם הבתולה תתגבר על נטייתה להקניט את זולתה על כל פרט קטן קטן והדלי ירשה לבתולה לבצע בו "תיקונים" הכרחיים, יש להם סיכוי טוב להסתדר ביחד, מה עוד שהבתולה מוכנה תמיד "לעבוד על זוגיות".

 


בתולה ודגים
הקשר שבין הדגים לבתולה הוא של משיכה שבין ניגודים משלימים - הבתולה המשתייכת ליסוד האדמה נטועה עם שתי רגליה בקרקע מוצקה בשעה שהדגים, טיפוס מימי וחולמני, משייט לו אי שם בספירות אחרות. הבתולה רחוקה מהבטלה - מהרגע שהיא משכימה עם ציוץ הציפורים היא עסוקה, טרודה וטורחת סביב השעון. הבעיה היא, לפחות מבחינתה, שבשעה שהיא הולכת לעבודה הולך לו הדג בטל, או הולך לישון, אחרי שהיה ער כל הלילה. לעומת הדג שהוא טיפוס של לילה, הבתולה היא טיפוס של יום, ואפשר להגדיר אותה גם כטיפוס יום-יומי; כי אם יש דבר-מה שהבתולה הספקנית סוגדת לו אז זה לנורמטיביות ולשיגרה של סתם-יום-של-חול. לדידה אלוהים - אם הוא בכלל קיים - נמצא בפרטים. הבתולה אוהבת להתעסק בפרטי פרטים, ואילו הדג שונא לרדת לפרטים הקטנים ומעדיף לראות את היער, או להשקיף על הקוסמוס ולשחות בין גלקסיות רחוקות כדג במים.

 

למרות הניגודים שבין השניים ואולי בגללם, עשויה הבתולה הבררנית - המזכירה לא אחת מסננת - ליפול ברשת הקסמים של הדגים, למורת רוחה כמובן... אם הבתולה תאזור עוז בנפשה ותעלה על ספינת האהבה המיטלטלת והדולפת של הדג, היא תגלה שמעבר ליום-יום הבנאלי והלא-אחת משמים, יש גם שמ-מים. ואילו הדג ימצא בבתולה עוגן ובטחון, ומישהו שיסדר לו את הבלגן ההזוי שבתוכו הוא שרוי, מישהו שאפשר לסמוך עליו, ושגם אם לא מבין לנפשו, לפחות יגלה הבנה למיחושים המוחשיים שלו.כדי שהזוגיות תחזיק מעמד יהיה על הדג לגייס כל טיפה של ותרנות וסלחנות כדי להתעלות, או לפחות להתעלם, מהקיטורים של הבתולה ומנטייתה למתוח ביקורת. אז מה פלא שהוא מתעטף לא אחת בהזיה מגוננת - עם או בלי קטורת או מקטרת...
 


 

הכתבה עלתה לאתר ביום 19.9.2008